SVERIGE: Malmö utsedd till Sveriges bästa miljökommun

2022 07 11

För andra året i rad tilldelas Malmö priset som den grönaste kommunen i Sverige.

Bakom utmärkelsen står tidningen Aktuell hållbarhet, som motiverar sitt val med den skånska stadens minskade utsläpp och förnybara energi, rapporterar Dagens Nyheter.

Har lyft blicken

Malmö tog även hem guldmedaljen för att man lyft blicken och jobbat med andra saker än just utsläpp. 

Till exempel ska man fasa ut mikroplaster i konstgräs, man har förbjudit plastpåsar på torghandeln och erbjudit kommunanställda att leasa cyklar.

Hälsa och samhällsekonomi

– Om vi som stad ska komma riktigt långt i miljöarbetet så tror jag att vi måste jobba oss bort från den relativt vanliga synen att miljöfrågor ska hanteras i ett vakuum, till exempel endast mätas i koldioxidutsläpp. I stället behöver vi titta på vad klimatåtgärder kan innebära för hälsan och för samhällsekonomin, säger Simon Chrisander (L), miljökommunalråd i Malmö, till DN.

Ludvika bäs på landsbygden

Eftersom det råder stora skillnader på förutsättningarna bland större och mindre kommuner har man även valt att uppmärksamma Ludvika, som är bäst placerade kommun på landsbygden.

Det gäller då att hitta en lokal profil som utmärker sig, säger Leif Pettersson (S), kommunstyrelsens ordförande i Ludvika.

– Vi försöker få medborgarna att aktivera sig och tänka miljömedvetet tillsammans med vår industri, säger han till DN.

Listan baseras på rankingpoäng

Rankingen baseras på klimatdata, myndighetsstatistik och enkätsvar, där 239 av 290 kommuner valde att delta. De som inte svarade förlorade poäng.

– De 51 kommuner som inte har svarat på enkäten bedöms då bara på den externa statistik vi samlat in och halkar därför ner på listan, säger Aktuell hållbarhets chefredaktör Ylva Bergman till tidningen.

Skåne i topp i miljöfrågor

Skåningarna kan i år känna sig extra stolta för sitt goda arbete i miljöfrågor. För en månad sedan tilldelas nämligen Malmös grannstad Lund ett prestigefyllt klimatpris.

Akademikerstaden ansågs nämligen av Världsnaturfonden, WWF, vara bäst i världen på klimatmål, handlingsplan och klimatanpassning, enligt Sveriges Radio.

– Lund har ett väldigt gediget och starkt klimatarbete. De har starka, stegvisa mål i närtid så att man ska minska utsläppen snabbt, säger Sabrina Andrén, talesperson för WWF, till SR.

Topp 10: Sveriges bästa miljökommuner

1. Malmö
2. Lund
3. Helsingborg
4. Järfälla
5. Gävle
6. Huddinge
7. Växjö
8. Kalmar
9. Täby
10. Tyresö
17. Ludvika

Källa: Aktuell hållbarhet

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen


Trump rasande – efter besked om Kamala Harris

2025 05 08

Donald Trump ger sig på sin tidigare valmotståndare Kamala Harris och TV-kanalen CBS, som han anklagar för att ha manipulerat en intervju.

Donald Trump må redan ha besegrat Kamala Harris i presidentvalet förra året, men nu ställer han återigen in siktet på sin tidigare valmotståndare.

Detta efter att en intervju av CBS-programmet 60 minutes med den demokratiska presidentkandidaten nominerats till en Emmy.

Beskedet om nomineringen kommer efter att Trump i oktober stämt CBS och moderbolaget Paramount Global – för att ha manipulerat samma intervju.

“Fixades och manipulerades olagligen”

Trump går nu till vansinnig attack mot både Harris och CBS 60 minutes, som han menar ägnar sig åt lagbrott.

Presidentens missnöje vädras via ett inlägg på det sociala nätverket Truth Social.

– Den valstörande 60 Minutes-intervjun med Kamala Harris, som sändes på CBS strax före valdagen och långt in i den tidiga röstningen, visade sig vara mycket värre än väntat, eftersom hennes svar olagligen fixades och manipulerades av CBS, för att försöka få Kamala att framstå som åtminstone någorlunda sammanhängande, framhåller presidenten.

Läs mer: Tyskland ryter ifrån mot Trumps USA

“Ett totalt slag i ansiktet”

Trumps advokater sitter just nu låsta i en rättstvist med Paramount Global, som man stämt på 20 miljarder dollar, cirka 192 miljarder kronor, för att ha manipulerat avsnittet med Kamala Harris.

Att samma intervju nu också har nominerats till en Emmy, ett av TV-världens finaste priser, verkar vara droppen som har fått Trumps bägare att rinna över.

– Dessutom, som ett totalt slag i ansiktet för alla som tror på SANNING och ärlig journalistik, har detta Fake News-inslag nu nominerats till ett pris av det totalt misskrediterade Emmys, heter det i presidentens inlägg.

“Korruption och lögner”

Trump avslutar genom att tala för det amerikanska folket, som han påstår har tappat allt förtroende för pressen vid det här laget.

– Dessa upptåg är anledningen till att det amerikanska folket inte har något förtroende för pressen och kräver att media, mycket inklusive 60 Minutes, CBS och dess ägare, hålls ansvariga för deras korruption och lögner, vilket är exakt vad vi gör i domstol!

Läs också: Trump utropar massiv åtgärd – ska rädda döende bransch

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Pensionsmyndigheten går ut och varnar pensionärer

2025 05 08

Pensionsmyndigheten går ut med en varning till pensionärer.

Ett flertal personer har den senaste tiden slagit larm till Pensionsmyndigheten.

Nu går myndigheten ut med en varning till pensionärer och alla som riskerar att drabbas.

Det handlar om försök till bedrägeri.

Samtal från oroliga personer

Pensionsmyndigheten går ut med varningen på tisdagen.

De meddelar att ett flertal personer har utsatts för bedrägeriförsök via sms.

– Pensionsmyndigheten har tagit emot samtal från oroliga personer. Pensionärer och andra har fått sms med Pensionsmyndigheten som falsk avsändare, varnar myndigheten på sin hemsida.

I sms:et försöker bedragarna få mottagaren att klicka på en länk.

– De sms som skickas innehåller en länk till en falsk webbsajt som uppges efterlikna pensionsmyndigheten.se, förklarar myndigheten.

I själva verket vill bedragarna komma åt mottagarens personuppgifter.

– Sajten fiskar efter personuppgifter, troligtvis i bedrägerisyfte.

Uppmaning: klicka aldrig

Nu uppmanar Pensionsmyndigheten människor att se upp för dessa falska sms.

Man bör absolut inte klicka på länken i sms:et.

– Klicka aldrig på länkar med uppmaning att lämna personuppgifter. All inloggning på pensionsmyndigheten.se kräver BankID med hjälp av så kallad QR-kod, uppger myndigheten.

Pensionsmyndighetens IT-säkerhetschef berättar att ett flertal personer har hört av sig på kort tid och berättat om de falska sms:en.

– Vi har tagit emot ett tiotal samtal på kort tid, men det är antagligen fler som har råkat ut för detta, säger IT-säkerhetschef Dan Holgersson till DN.

Den falska sidan som sms:en länkar till uppges vara väldigt lik myndighetens egen sida.

– De har lagt ned lite extra jobb på det här och kopierat från vår sajt, säger Dan Holgersson till tidningen.

Bedrägerier via telefon

Det är inte första gången som bedragare utnyttjar Pensionsmyndighetens namn för att försöka lura människor.

I december 2024 slog myndigheten larm om att bedragare ringde upp människor och utgav sig för att ringa från Pensionsmyndigheten.

– De påstår att de erbjuder utbildning via en länk. Pensionsmyndigheten kan ringa dig men vi erbjuder inte rådgivning eller utbildning, meddelade Pensionsmyndigheten då, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

– Blir du uppringd av någon som utger sig för att ringa från eller på uppdrag av Pensionsmyndigheten ska du alltid vara försiktig med att lämna ut dina uppgifter, informerade myndigheten.

– Om du är osäker på om personen är vem den utger sig för att vara kan du alltid ringa vår kundservice för att dubbelkolla.

Foto: Anaterate (bilden är AI-genererad)

Text: Redaktionen