SVERIGE: Ko satte skräck i skola

2023 05 05

Stor dramatik utspelade sig på en förskola när en ko försvann från ett kosläpp.

Händelsen ägde rum i Jörlanda utanför Stenungsund under fredagseftermiddagen.

Kossan i fråga hade rymt från ett så kallat kosläpp i området och var mycket stressad när den tog sig in i byn med drygt 1 500 invånare, rapporterar NyheterSTO och Aftonbladet.

En stund efter flykten sparkade djuret sönder ett staket till en förskola – mitt under pågående rast när barnen var ute och lekte.

– När jag kom till skolgården hade barnen precis fått komma ut igen, och de ropade “Det var en ko! Det var en ko!”, berättar en förälder till ett av barnen till Aftonbladet.

Flydde till Ica

Både personal och föräldrar som befann sig på skolgården agerade blixtsnabbt.

Ganska fort lyckades man få ut kon från området, och djuret sprang senare enligt vittnen ner mot byns Ica-butik.

– Några föräldrar försökte isolera kossan från de andra, men den var så stressad så den tog sig ut själv på andra sidan, säger samma förälder.

Larmade polisen

Redan innan kon tog sig in på skolgården hade polisen larmats.

– Polis har inte varit på plats. Men har ett ärende på det. Vi har kontaktat markägare och en jägare, men jag har inte fått någon uppdatering, säger Caroline Karlsson som är presstalesperson hos polisen, till lokalpressen.

Tragiskt slut

Halv fem på eftermiddagen var kon lokaliserad igen.

En stor insats aktiverades för att fånga in kreaturet.

Tyvärr fick händelsen ett mycket sorgligt slut.

– Djuret var så stressat och aggressivt att man var tvungen att avliva det. Kossan ska vid något tillfälle ha sprungit mot jägaren, säger Caroline Karlsson till lokalpressen.

Årliga publikfester

Kosläpp kallas tillfället på våren då mjölkkorna släpps ut på grönbete efter att ha spenderat vintern inomhus i ladugården.

Utsläppet går ofta vilt till när de vårrusiga korna hoppar omkring och gnuggar sig i gräset i stor glädje av att få komma ut i friska luften.

Traditionen är mycket populär att bevittna och varje år lockar kosläppen tiotusentals människor som vill bevittna spektaklet.

– Det är det största evenemanget i Skurup på hela året, säger till exempel den skånska ladugårdsförmannen Göran Thorsson till SVT.

Arkivfoto: R. Song

Text: Redaktionen


12 sep 26

Eldstorm över Rysslands industrihjärta

2026 09 12

Ukraina har slagit till mot två ryska städer under natten.

Ukrainska långdistansdrönare uppges ha slagit mot industriområden i ryska städer.

Omfattande bränder rapporteras från området, rapporterar Kyiv Independent.

Eldhav över industristad

Ukraina uppges ha slagit till mot industrimål i Toljatti och Taganrog, där eldhav rapporteras.

I Toljatti i Samara oblast ska ukrainska långdistansdrönare ha träffat en fabrik som tillverkar gummiprodukter, enligt ryska Telegramkanaler som bevakar utvecklingen.

– Lokala invånare rapporterar om en attack. Enligt preliminära uppgifter var kemifabriken KujbysjevAzot måltavla, skriver invånare i den ryska telegramkanalen ExileNova+.

Toljatti ligger omkring 900 kilometer från den ukrainska gränsen och är ett viktigt centrum för den ryska bilindustrin. Staden brukar beskrivas som ”Rysslands Motown” och är hem för landets största statligt ägda biltillverkare AvtoVAZ.

Filmer som uppges vara inspelade av invånare visar drönare över staden samtidigt som en byggnad brinner och tjock rök stiger mot himlen. Andra filmer uppges visa skador på ett bostadshus efter att en drönare skjutits ned.

LÄS MER: Säger upp alla anställda – har funnits sedan 1620

Fabrik uppges ha träffats

Det är inte första gången som en gummifabrik i Toljatti uppges ha attackerats. I juni träffades fabriken av ukrainska drönare, enligt uppgifter som senare bekräftades av Ukrainas generalstab.

Den gången uppgav den ukrainska militären att fabriken skadats och att dess produkter används i den ”fortsatta produktionen av fast raketbränsle för taktiska och ballistiska robotar”.

Samtidigt kommer nya rapporter om bränder från Taganrog i Rostov oblast.

Även en biltillverkningsanläggning i Taganrog uppges ha träffats av ukrainska drönare.

Invånare har publicerat filmer som visar stora bränder och kraftiga rökpelare i området.

– I Taganrog attackerades även ett flygfält och en militärförläggning. Där pågår det för närvarande en brand, skriver lokalbor i Telegramgruppen ExileNova+.

NASA brandövervakningssystem FIRMS visar samtidigt flera bränder i Taganrog.

Uppgifterna inte bekräftade

Kyiv Independent uppger att tidningen ännu inte självständigt har kunnat verifiera rapporterna eller omfattningen av skadorna.

Ukrainas militär har vid publiceringen inte kommenterat den rapporterade attacken.

De uppgivna attackerna sker samtidigt som Ukraina fortsätter sin långdistanskampanj med drönare mot ryska industrianläggningar som används för att försörja landets militär.

I veckan genomförde Ukrainas specialförband enligt Kyiv Independent den djupaste attacken in på ryskt territorium under det fullskaliga kriget hittills.

Då uppgavs en naturgasanläggning i Sibirien, omkring 3 200 kilometer från den ukrainska gränsen, ha attackerats.

LÄS MER: ”Veckor kvar” – nytt vapen kommer slå ner i Ryssland

Foto: Exilenova + / Sociala medier

Text: Redaktionen


11 september 2026

Mister York tar nästa steg – stort besked från kedjan

2026 09 11

Hamburgerkedjan Mister York expanderar utanför Sverige.

Kedjan grundades för bara sex år sedan av Gustav Haglund och Gustav Larsson. 

– Det som började med en hemmabyggd foodtruck i Kalmar har på bara några år utvecklats till en av Sveriges snabbast växande hamburgerkedjor, framhåller kedjan.

I dagsläget har Mister York 46 restauranger runt om i Sverige – och nu kommer besked om att kedjan för första gången expanderar internationellt.

Öppnar i Danmark

Mister York expanderar nu till Danmark.

Den första restaurangen i Sveriges grannland i syd öppnar i Herning.

– Danmark känns som ett naturligt första steg för oss, säger medgrundaren Gustav Haglund.

– Vi har länge velat ta Mister York utanför Sverige och vi ser verkligen fram emot att möta de danska gästerna. Vi vet att Mister York ännu inte är ett känt namn i Danmark – och det gör det faktiskt ännu roligare.  

Inget datum ännu

Mister York menar att de förväntar sig att etableringen i Herning blir början på en större satsning i Danmark. 

Något öppningsdatum har ännu inte meddelats, men kedjan hoppas på succé.

– Danmark har redan en stark burgarkultur och flera etablerade hamburgerkedjor. Mister York kommer därför inte till Danmark för att bara vara ännu en snabbmatskedja. 

Läs mer: 700 000 måste betala senast på måndag

Även i Sverige

Samtidigt fortsätter kedjan att ge nya besked om expansion på hemmaplan.

Under de senaste månaderna har Mister York meddelat att de bland annat öppnar nya restauranger i Örebro, Vetlanda, Malmö, Växjö, Bålsta och Karlshamn.

Så sent som den sjunde september kom det senaste beskedet om nyöppningen i Örebro.

Flest i landet

I Örebro tar kedjan över lokalen i Behrn Arena efter Kebabfabriken och Ponna pasta.

– Med sina 200 in- och utvändiga sittplatser så blir det här den Mister York-restaurang med flest antal sittplatser i hela Sverige, förklarar kedjan.

Läs mer: Sverige går in med 297 miljoner – ”behoven är enorma”

Foto: Mister York

Text: Redaktionen