SVERIGE: Allvarliga rapporter gällande självscanning

2023 01 05

Kunder som självscannar har börjat stjäla mat i större utsträckning än tidigare.

Det slår branschorganisationen Svensk Handel larm om, rapporterar Sveriges Radio.

Metoderna för att stjäla mat är flera. Till exempel är det vanligt att kunderna scannar billigare varor, men struntar i de dyrare man har plockat på sig. 

Därefter betalar man och vandrar ut från butiken och har alltså enbart betalat för de billigare varorna.

Andra kunder tar till mer kreativa tillvägagångssätt för att få med sig dyrare varor hem, som att byta prislappar.

– Man väger en vara, gullök till exempel, och sätter den på en dyr flaska olivolja, säger ICA-handlaren Conny Johansson till SR.

Problem i flera år

Det är långt ifrån första gången som livsmedelsbutiker utsätts för bedrägerier och fusk kopplat till självscannngen.

Häromåret rapporterades om hur gärningspersonerna satte i system att dela upp varorna i två olika kundvagnar.

– I den ena läggs endast billiga varor och dessa scannas in. I den andra lägger man de dyra varorna som inte scannas in. Vid självutcheckningen avvaktar man med att rulla fram den dyra kundvagnen för att se om det blir avstämning, framhöll Svensk Handel i ett pressmeddelande.

Kopplas till ökade matpriser

Den stöldvåg som äger rum nu kopplas framför allt till de stigande matpriserna, uppger SR.

Kött, smink, godis och energidryck nämns som vanligt stöldgods.

Flera ICA-butiker har också varit tvungna att stänga igen självscanningen på grund av det ökade fusket.

– Vi gör allt för att upptäcka dessa brott, säger Conny Johansson, som dock försäkrar att hans ICA-butik på Mall of Scandinavia i Solna inte kommer att avskaffa självscanningen.

Kött för tre miljarder försvinner

Framför allt är det när människor stjäl kött som det drabbar matbutikerna värst.

En annan branschorganisation, Livsmedelshandlarna, har uppmanat polisen att våga prioritera matstölderna.

– När du stjäl tio kilo kött gör du inte det för att äta upp det själv utan det är för att sälja vidare, säger organisationens vd Pär Bygdeson till SVT.

Han menar att butikerna går miste om tre miljarder kronor varje år på grund av allt kött som stjäls.

– Polisen i framför allt Stockholmsregionen lägger rutinmässigt ned anmälningar som har ett stöldvärde på 1 200 kronor, vilket gör att butikerna ger upp att anmäla, säger Pär Bydgdeson.

LÄS MER: Stölderna har exploderat

Foto: Icagruppen, Jessica Gow

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen