SVERIGE: Allvarliga rapporter gällande självscanning

2023 01 05

Kunder som självscannar har börjat stjäla mat i större utsträckning än tidigare.

Det slår branschorganisationen Svensk Handel larm om, rapporterar Sveriges Radio.

Metoderna för att stjäla mat är flera. Till exempel är det vanligt att kunderna scannar billigare varor, men struntar i de dyrare man har plockat på sig. 

Därefter betalar man och vandrar ut från butiken och har alltså enbart betalat för de billigare varorna.

Andra kunder tar till mer kreativa tillvägagångssätt för att få med sig dyrare varor hem, som att byta prislappar.

– Man väger en vara, gullök till exempel, och sätter den på en dyr flaska olivolja, säger ICA-handlaren Conny Johansson till SR.

Problem i flera år

Det är långt ifrån första gången som livsmedelsbutiker utsätts för bedrägerier och fusk kopplat till självscannngen.

Häromåret rapporterades om hur gärningspersonerna satte i system att dela upp varorna i två olika kundvagnar.

– I den ena läggs endast billiga varor och dessa scannas in. I den andra lägger man de dyra varorna som inte scannas in. Vid självutcheckningen avvaktar man med att rulla fram den dyra kundvagnen för att se om det blir avstämning, framhöll Svensk Handel i ett pressmeddelande.

Kopplas till ökade matpriser

Den stöldvåg som äger rum nu kopplas framför allt till de stigande matpriserna, uppger SR.

Kött, smink, godis och energidryck nämns som vanligt stöldgods.

Flera ICA-butiker har också varit tvungna att stänga igen självscanningen på grund av det ökade fusket.

– Vi gör allt för att upptäcka dessa brott, säger Conny Johansson, som dock försäkrar att hans ICA-butik på Mall of Scandinavia i Solna inte kommer att avskaffa självscanningen.

Kött för tre miljarder försvinner

Framför allt är det när människor stjäl kött som det drabbar matbutikerna värst.

En annan branschorganisation, Livsmedelshandlarna, har uppmanat polisen att våga prioritera matstölderna.

– När du stjäl tio kilo kött gör du inte det för att äta upp det själv utan det är för att sälja vidare, säger organisationens vd Pär Bygdeson till SVT.

Han menar att butikerna går miste om tre miljarder kronor varje år på grund av allt kött som stjäls.

– Polisen i framför allt Stockholmsregionen lägger rutinmässigt ned anmälningar som har ett stöldvärde på 1 200 kronor, vilket gör att butikerna ger upp att anmäla, säger Pär Bydgdeson.

LÄS MER: Stölderna har exploderat

Foto: Icagruppen, Jessica Gow

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen