Succéfilmen har kommit till SVT Play – kan streamas hela sommaren

2025 05 24

En påkostad finsk succéfilm har landat på SVT Play.

Den finska produktionen Okänd soldat – baserad på den hyllade boken från 1954 med samma namn – finns nu på SVT Play.

Filmen landade på streamingsajten i natt och kan streamas tills torsdagen den 21 augusti.

Krigsrullen har hyllats av många och har ett betyg på IMDB på 7,7.

Finns på SVT Play.

Det handlar om berättelsen om en finländsk kulsprutepluton som vi får följa i tre år under andra världskriget, från framryckningarna mot Sovjetunionen sommaren 1941 till reträtten i Karelen 1944. 

Rokka, Koskela, Hietanen och de andra i plutonen förenas i sin vänskap, humor och sin vilja att överleva. 

– Men kriget berör inte bara de som ligger i fält utan även deras nära och kära, och det sätter djupa spår i hela Finland, förklarar SVT.

– Filmen bygger på Väinö Linnas klassiska roman med samma titel.

I huvudrollerna

Filmen är regisserad av Aku Louhimies och i huvudrollerna finns bland andra Eero Aho, Johannes Holopainen, Jussi Vatanen, Aku Hirviniemi och Hannes Suominen.

När filmen släpptes på biografer år 2017 framgick tidigt att det skulle bli en succé i hemlandet.

Bara under premiärhelgen hade den setts av 170 000 personer, uppger Filmstaden.

“Filmen behövs”

Svenska Yles recensent Silja Sahlgren-Fodstad ställer sig frågan om det behövs en ny version av Okänd soldat och om det verkligen krävs “tre timmar för att avhandla en story alla redan känner till”.

– Tre timmar senare är jag omtumlad, klarvaken och beredd att svara ja på de stora frågorna. Ja, den här filmen behövs och ja, den måste få ta tid, besvarar hon sina egna frågor.

– Tre timmar i biomörkret är ett litet pris att betala för att den okände soldaten inte skall falla i glömska.

“Där ska man stå”

Valter Nyman, som deltog i fortsättningskriget i över tre år, har sagt att filmen är mycket realistisk.

– Det skjuts och smäller överallt, men så var det. Där ska man stå mitt i alltihopa och fundera på åt vilket håll man ska gå.

Läs mer: Ny film till Netflix – vann två Oscarsstatyetter

Foto: Clement M

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Gmail-användare varnas – ”Väldigt viktigt att kolla detta”

2026 03 02

Cyberkriminella ger sig på Gmail-användare.

De använder sig bland annat av AI för att driva attackerna.

På så sätt har de lyckats ta över mejlkonton och komma över känslig information.

Nu är det “viktigare än någonsin” att kolla Gmail-kontot, rapporterar Forbes.

Kolla kontot

En av de metoder som de cyberkriminella använder sig av just nu är att utnyttja Googles funktion för kontoåterställning.

Mängder av falska säkerhetsmeddelanden eller verifieringsförfrågningar skickas ut i syfte att få Gmail-användaren att ange sina uppgifter och ge bedragaren chansen att få tag på dem.

– När hackare nu siktar in sig på Googles säkerhetskontroll, har denna varning om att se över ditt Gmail-konto aldrig varit viktigare, skriver Forbes.

Börjar med en uppmaning

De falska mejlen ser alltså ut att vara rutinmässiga säkerhetsmeddelanden.

– Det börjar med en uppmaning om att installera Googles verktyg för säkerhetskontroll. Detta fästs sedan på hemskärmen som en progressiv webbapp, som körs i ett eget fönster utan adressfält. Allt är utformat för att se ut och kännas precis som en officiell Google-app.

Det är nu mycket viktigt att Gmail-användare dubbelkollar och trippelkollar att säkerhetsmeddelanden verkligen kommer från Google.

Läs mer: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Google varnar

Även Google har utfärdat en varning.

– En stor andel nätfiske riktar in sig på Gmail-användare i syfte att stjäla deras användaruppgifter, skriver techjätten.

– Det kan stå i meddelandet att du behöver uppdatera användaruppgifterna för Gmail-kontot om du inte vill att kontot ska stängas av.

“Se upp”

Google understryker att användare inte ska stressa – och uppmanar dem till att säkerställa att mejlet kommer från rätt avsändare.

– Se upp för dessa e-postmeddelanden och dubbelkolla alltid att webbadressen är den adress du förväntar dig innan du anger personliga uppgifter eller lösenord.

Läs mer: Biltema går ut med varning till kunder

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


I NATT: Tre Natoländer ger sig in i kriget

2026 03 02

Kriget i Mellanöstern ser ut att eskalera ytterligare.

I ett gemensamt uttalande framhåller Frankrike, Tyskland och Storbritannien att de är redo att vidta svarsattacker mot Iran om det anses nödvändigt.

– Irans vårdslösa attacker har riktat sig mot våra nära allierade och hotar vår militärpersonal och våra civila i hela regionen, skriver Natoländerna enligt AFP.

– Vi kommer att vidta åtgärder för att försvara våra intressen och våra allierades intressen i regionen, fortsätter uttalandet.

Brittisk flygplats attackerad

De europeiska länderna öppnar för ”nödvändiga och proportionella defensiva åtgärder” för att begränsa Irans förmåga att avfyra robotar och drönare.

Samtidigt kommer uppgifter att Iran har attackerat en brittisk militärbas på Cypern. En explosion har rapporterats vid den militära flygplatsen RAF Akrotiri.

Det brittiska försvarsdepartementet bekräftar att det rör sig om en drönarattack.

– Vår beredskap i regionen är på högsta nivå och åtgärder har vidtagits för att försvara vårt folk, framhåller departementet i ett uttalande.

Det finns inga uppgifter om dödsoffer.

LÄS MER: Brittiska stridsflygplan i luften

Trump räknar med dödsoffer

Under natten mot måndag har USA och Israel fortsatt att attackera mål i Iran. Flera nya explosioner har rapporterats i den iranska huvudstaden Teheran under de senaste timmarna.

USA:s president Donald Trump uppger på de militära operationerna i Iran kommer att fortsätta. 

– Stridsoperationerna fortsätter för närvarande med full styrka och kommer att fortsätta tills alla våra mål är uppnådda, säger han i en video som publicerats på Truth Social.

Vidare säger Trump att han förväntar sig fler amerikanska dödsoffer och att varje dödsfall kommer att hämnas.

Det har tidigare rapporterats att tre amerikanska soldater har dödats i iranska motattacker.

LÄS OCKSÅ: Trump-allierad rasar mot Europa – ”Ni är patetiska”

Foto: Military Material resp Sociala medier

Text: Redaktionen