Jättesuccén har kommit till Netflix – kan streamas idag

2025 05 22

Dundersuccén Dune: Part Two finns nu på Netflix.

Denis Villeneuves Dune-serie har fått stor uppmärksamhet under de senaste åren och hyllats brett.

Uppföljaren Dune: Part Two har gjort succé i biografer världen över och har kunnat streamas på Max.

Nu har succéfilmen även kommit in på Netflix.

Det är Dune: Part Two

Dune: Part Two är uppföljaren till succéfilmen från 2021.

Paul Atreides slår sig då samman med Chani och fremennerna för att hämnas sin familjs undergång, vilket leder till en kamp om makt och kryddor.

Timothée Chalamet, Zendaya, Rebecca Ferguson spelar huvudrollerna i filmen som har hyllats brett de senaste åren.

Har hyllats

The Independents recensent Clarisse Loughrey skriver att filmen är “djärv, intim och hotfull som ingen annan blockbuster”.

– Det finns ögonblick i Dune: Part Two som känns så djärva att de utspelar sig som om de redan vore inskrivna i filmens kanon, skriver Loughrey.

– Dune: Part Two är, precis som sin föregångare, ett verk av total sensorisk och fantasifull inlevelse.

Vunnit Oscars

Filmen har en rankning på 8,5 på IMDB och har vunnit två Oscarsstatyetter för bästa ljud och bästa visuella effekter.

Även USA Todays recensent Brian Truitt hyllar filmen.

– Regissören Denis Villeneuves "Dune: Part Two" överträffar hans första epos från 2021, baserat på Frank Herberts klassiska romaner, på alla viktiga sätt, skriver Truitt.

“Kosmiskt slagskepp”

Truitt fortsätter.

– Filmen ger det kosmiska slagskeppet en ny chans med många häpnadsväckande bilder, alla gigantiska sandmaskar du någonsin kan önska dig och en djupare tematisk utforskning av makt, kolonialism och religion.

Så här säger regissören själv om hur han arbetade med de hyllade visuella aspekterna av filmen:

– Det är alltid en massa ytterligheter. Landskap och mänskliga ansikten, förklarar han för Time Magazine.

– Människans ansikte är ett landskap i sig. Ett landskap förändras beroende på ljuset. Varje dag är det annorlunda.

Foto: Boliviainteligente

Text: Redaktionen


24 sep 26

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

2026 09 24

Dieselpriset har stigit kraftigt runt om i Europa till följd av kriget mellan USA och Iran.

Störningar av trafiken genom Hormuzsundet har bidragit till att priserna ökat markant vid pump.

Nu blir det ännu dyrare.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en krönika hos Transportnytt.

Han hänvisar dels till situationen i Mellanöstern, dels till omfattande nedstängningar av raffinaderier i Europa efter prognoser om en kraftigt minskad efterfrågan på diesel.

”Även i Sverige”

Hemberg konstaterar att Europa inte längre är självförsörjande på diesel, utan är beroende av leveranser från ”konfliktdrabbade producenter och mellanhänder”.

På grund av blockeringarna i Hormuzsundet och Röda havet transporteras dieseln nu med tankfartyg runt den afrikanska kontinenten.  

– Det innebär att enorma mängder diesel hela tiden befinner sig till sjöss, vilket gör leveranskedjan extremt sårbar för minsta lilla störning. Med andra ord kan vi räkna med fortsatt dyra och ännu dyrare dieselpriser även i Sverige under hela 2027, skriver Hemberg.

Sverige befinner sig visserligen i ett bättre läge än många andra europeiska länder, eftersom norsk olja används till svensk bensin och diesel.

Trots det bedömer Hemberg att dieselpriset kommer att stiga kraftigt i Sverige.

– Våra priser åker ändå med upp i en ny europeisk olje- och dieselfrossa.

Läs mer: Bokningarna rusar – Ryanair sätter in ny direktlinje

Tillfälliga sänkningar försvinner

Bränslepriserna i Sverige beräknas stiga redan nästa vecka.  

Torsdagen den 1 oktober löper den första av regeringens tillfälliga skattesänkningar på bensin och diesel ut. Det innebär att skatten höjs med motsvarande cirka en krona litern för bensin och 40 öre per liter för diesel.

Två månader senare, den 1 december, löper den andra tillfälliga skattesänkningen ut. Den motsvarar en höjning med cirka tre kronor per liter.

Läs också: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

– Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen