Storbankschef i tårar: “Fruktansvärt – mår riktigt dåligt när jag ser det”

2024 02 07

Mängder av svenska bankkunder har blivit lurade på stora summor pengar.

Genom skamlösa metoder vilseleds systematiskt hundratals personer, i synnerhet äldre, via telefon med slutmålet att länsa offrens bankkonton.

– Om du skickar 100 sms, kanske tio personer ringer tillbaka och de har redan gått på första steget, säger en bedragare som SVT:s Uppdrag granskning talat med.

Säljer rädsla: "Bryr mig inte"

Tv-kanalen har undersökt en svensk liga som jobbar från spanska semesterorten Marbella.

Bedragarna har, med löfte om anonymitet, i programmet berättat om hur de arbetar för att lura pensionärer på stora summor pengar. 

Enligt ligan säljer man “rädsla” och kan på en bra dag dra in uppemot 200 000 kronor.

I en intervju konstaterar reportern för en av personerna att folk kommer bli “skogstokiga” när de ser hur ligan bär sig åt.

– Jag bryr mig faktiskt inte, om jag ska vara ärlig, svarar bedragaren.

Bankchef i tårar: "Kan vara min mamma"

I programmet har även Handelsbankens chef för bedrägeriprevention fått ta del av av inspelningarna.

När han hör hur en kvinna i 80-årsåldern luras på sina pengar blir han så pass illa berörd att han brister ut i tårar.

– Det kan ju vara min mamma som sitter där och jag blir så illa berörd när jag ser hur de här fyra killarna gottar sig och gör high five när de lyckas. Det är fruktansvärt, jag mår riktigt dåligt när jag ser det faktiskt, säger bankchefen i ett klipp från Uppdrag granskning som delats av Sveriges Radio.

Behöver ofta betala själv

Programmets innehåll har väckt bestörtning även hos drabbade. Många pensionärer lever redan på marginalen och pengarna som försvinner kan vara livsavgörande.

I många fall får inte heller drabbade tillbaka sina pengar, vilket Konsumentombudsmannen velat ändra då myndigheten i december stämde Nordea i ett fall där banken just vägrat att betala tillbaka till en bedragen kund.

En man hade då lurats att swisha 100 000 kronor efter en påhittad id-kapning.

– Banken borde ha upptäckt att det här är ett onormalt mönster, det är ett beteende som är atypiskt för just den här konsumenten och då bör man agera, eller i alla fall kontrollera att konsumenten vet vad den gör i den här situationen, sade biträdande Konsumentombudsman Kristofer Johannesson till TV4 vid tillfället.

LÄS MER: Nordea stäms – lurad kan få tillbaka pengar

LÄS MER: Nya metoden – så luras äldre på pengar

Foto: BankID

Text: Redaktionen


Chockbild skakar semesterparadis – grym hemlighet avslöjad

2025 06 30

En bild på en ung kvinna vållar stor debatt i det populära semesterlandet Filippinerna.

Bilden, som danska Jyllands-Posten har delat, visar hur en ung flicka kryper upp ur ett hål i asfalten mitt på ljusa dagen i Makati City – en rik stad på den populära turistön Luzon.

Kvinnan är en av flera filippinska invånare som lever i landets avloppsystem, uppger tidningen.

Situationen beskrivs som oerhört tragisk. Den unga kvinnan är en av flera invånare som lever mitt under fötterna på finanseliten.

– Efter att de första bilderna började cirkulera ser man hur tragiskt detta är. Lokalinvånare berättar om ett stort antal filippinier som har kloaken som sitt hem, framhåller tidningens utlandskorrespondent Thomas Fhogt.

Vidare berättar Fhogt att nyheten kommer som en chock för många invånare.

–  Det som är mest förvånande är hur okänt detta är för de flesta, särskilt i en stadsdel som präglas av lyx och sitt stora finanscentrum.

Skakar landet

Bilden på kvinnan har väckt starka reaktioner i Filipinerna.

För första gången har det blivit allmänt känt att flera av landets städer har ett parallellt samhälle under jorden, rapporterar Dagbladet.

Efter händelsen har lokala myndigheter och journalister börjar undersöka avloppsystemen. I kloakerna har man hittat flera hemlösa personer.

Ökat efter pandemin

Filippinerna har stora problem med hemlöshet.

Problemen har dessutom ökat efter pandemin. Nedstängningen av landet ledde till att fler invånare hamnade i fattigdom.

I dag saknar över tre miljoner invånare i huvudstaden Manila ett hem. I storstadsområdet bor det cirka 14 miljoner människor. Över 20 procent av dessa beräknas alltså vara hemlösa.

FAKTA: Filippinerna

- Filippinerna består av drygt 7 000 öar belägna sydöst om det asiatiska fastlandet.

- Majoriteten av invånarna har malajiskt ursprung, men spansk kolonisering och senare amerikansk dominans har satt spår i kulturen.

- Politiken och ekonomin domineras sedan självständigheten 1946 av ett fåtal rika familjer. En kommunistisk revolt pågår i norr och ett muslimskt separatistuppror i söder.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: Dylanagonzales2011

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryska militärer i Finland

2025 06 30

Ryska militärer har enligt uppgift observerats i Finland.

Det rapporterar Hufvudstadsbladet med hänvisning tilll Elisabeth Braw, som är docent vid den välansedda tankesmedjan Atlantic Council.

Braw hänvisar i sin tur till ”trovärdiga myndighetskällor” som uppger att ryska militärer har rört sig i "den omedelbara närheten av finska stålverk".

Direkt koppling till militärenhet

Enligt Elisabeth Braw har militärerna en direkt koppling till ryska artillerienheter.

– Att de dyker upp där visar vilken hög prioritet Europas försvarsindustri är för ryssarna, framhåller hon i en skriftlig kommentar till HBL.

– De vill uppenbarligen veta så mycket som möjligt för att kunna störa eller sabotera produktionen av vapen och viktiga komponenter som stål om och när de vill.

Varnar för attacker

Nu kommenterar Finlands skyddspolis Skypo de oroväckande uppgifterna.

Enligt skyddspolisen är Finland inte ett prioriterat mål för Ryssland, men hotet om sabotage på finsk mark är verkligt.

– Ryssland skulle sannolikt vilja rikta attacker i synnerhet mot västerländsk vapenindustri, fast vi inte än så länge sett attentat i betydande utsträckning. Även i Finland borde företag inom branschen vara medvetna om detta, skriver Skypo i en kommentar till HBL.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Flera attentat

Enligt västerländska underrättelsetjänster och säkerhetsmyndigheter kopplas Ryssland till flera sabotage på europeisk mark.

Polen, Litauen, Tyskland, Storbritannien och Estland är några exempel på länder som upplevt attentat mot fabriker, vapenlager och logistikcenter.

Den norska säkerhetspolisen PST har varnat för att Ryssland kan slå till mot mål i Norden.

– Det vi vet är att militära mål och kritisk infrastruktur kan vara utsatta. Norge är ett viktigt land när det gäller energi, så det är klart att det finns flera olika mål i Norge som kan vara av intresse, har PST-chefen Beate Gangås sagt till SR Ekot.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen