STORA GLÄDJEN: Sverige har öppnat upp

2022 02 09

Inga munskydd,  fyllda dansgolv och sena kvällar. 

Restriktionerna är hävda och runt om i Sverige firade folk återgången till ett normalt levnadssätt.

Fyllda nattklubbar

Strax efter midnatt öppnade nattklubbar i Sverige upp dörrarna och dansgolven fylldes av lyriska gäster.

I populära skidorten Sälen var köerna långa. En och en halv timme innan öppning började folk köa till nattklubbarna, rapporterar SVT. Stämningen och lättnaden gick nästan att ta på.

– Det har aldrig varit så här. Inte ens på nyårsafton, säger en ordningsvakt till SVT Nyheter.

Öppnade och stängde

I Malmö började köerna fyllas med festsugna personer som väntade in den magiska gränsen, klockan 00.00.

Kulturbolaget i Malmö stängde portarna klockan 23 under tisdagskvällen, enligt krav från dåvarande restriktioner. Gästerna tog sitt pick och pack, lämnade klubben, men merparten av gästerna ställde sig återigen i kön in till nattklubben, som öppnade på nytt efter midnatt, rapporterar Expressen.

Ska gå hett till

Flera av besökarna som strömmade in på dansgolvet i Malmö var personer mellan 18 och 20 år, rapporterar DN. Det är just denna grupp som har längtat efter att få uppleva sin första ”riktiga” utekväll.

– Det ska gå hett till, säger en av besökarna, Daniel Svensson, till DN.

Kulturbranschen andas ut

Det finns inte bara en lättnad hos glädjefyllda nattklubbsbesökare. Att restriktionerna hävs är en stor lättnad för aktörer inom kulturbranschen, som påverkats hårt av restriktionerna. Nu väntar återigen fyllda salonger och konserter.

­– Jag satt i bilen och var tvungen att stanna och fälla en tår. Jag blir så otroligt glad och lättad för alla som haft två fruktansvärt svåra år, både mentalt och ekonomiskt, säger Ida Falk Winland, operasångerska och aktiv i gruppen Öppna Salongerna, till SvD.

Positiv känsla

I oktober 2021 hävdes restriktionerna för att sedan införas igen. Men den här gången är känslan hos många att det inte kommer att bli en återgång till hemarbete, självtester och stängda krogar.

– Nu hoppas vi på mer mys och kärlek till alla, säger Björn Persson, ägare för Kock & Vingruppen i Göteborg, till Expressen.

Foto: A. Julien

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen