Stor kalabalik: ryska och ukrainska delegater i slagsmål

2023 05 05

Två delegater hamnade i fysiskt handgemäng under en konferens i Ankara.

Det var en rysk tjänsteman och en ukrainsk parlamentsledamot, Oleksandr Marikovski, som rök ihop när de möttes i den turkiska huvudstaden.

Länk till videon finns längst ned i artikeln.

Delegaterna var så uppumpade av adrenalin att andra personer fick skilja de två männen åt, rapporterar AFP.

– Snälla, inget slagsmål, vädjade omgivningen.

Snodde ukrainsk flagga

Oleksandr Marikovski har på Facebook själv lagt ut en video som fångat händelseförloppet.

På filmen syns hur den ukrainska parlamentarikern viftar med sitt lands flagga bakom den ryska delegaten Ola Tomofeeva när hon spelar in en video på sin telefon.

Ryssen griper då in och rycker flaggan ur Oleksandr Marikovskis händer.

Parlamentarikern svarar blixtsnabbt.

Flera slag mot den ryska tjänstemannen delas ut och han tvingas söka skydd bakom andra kostymklädda herrar i konferenssalen.

– Håll tassarna borta från flaggan, håll tassarna borta från Ukraina. Ryssjävel! framhåller Oleksandr Marikovski på sin Facebooksida.

Tumultartad konferens

Liknande aktioner skedde tidigare under samma dag när ukrainska delegater tog fram nationsflaggan under ett tal som anfördes av just Ola Tomofeeva.

Det turkiska parlamentets talman, Mustafa Sentop, gick efteråt ut och fördömde vad han kallade “provokativa och fysiskt kränkande handlingar av några medlemmar av de ukrainska parlamentariska delegationen".

– Jag fördömer detta beteende som stör den fredsmiljö som Turkiet försöker uppnå, framhåller han på Twitter.

Diskuterar avtal

De ukrainska och ryska representanterna befann sig på samma plats med anledning av att Organisationen för ekonomiskt samarbete i Svartahavsområdet, BSEC, hade kallat sina 13 medlemsländer till samtal.

På agendan stod diskussioner om en förlängning av avtalet för export av spannmål och gödningsmedel genom Svarta havets hamnar.

Nuvarande avtal löper ut 18 maj.

Se videon på flaggkuppen och det efterföljande slagsmålet på Oleksandr Marikovskis Facebooksida genom att klicka här

LÄS MER: Våldsamt hotellslagsmål mellan ryssar och ukrainare – "lämnade med brutna ben"

Foto: Oleksandr Marikovski

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen