Stor kalabalik: ryska och ukrainska delegater i slagsmål

2023 05 05

Två delegater hamnade i fysiskt handgemäng under en konferens i Ankara.

Det var en rysk tjänsteman och en ukrainsk parlamentsledamot, Oleksandr Marikovski, som rök ihop när de möttes i den turkiska huvudstaden.

Länk till videon finns längst ned i artikeln.

Delegaterna var så uppumpade av adrenalin att andra personer fick skilja de två männen åt, rapporterar AFP.

– Snälla, inget slagsmål, vädjade omgivningen.

Snodde ukrainsk flagga

Oleksandr Marikovski har på Facebook själv lagt ut en video som fångat händelseförloppet.

På filmen syns hur den ukrainska parlamentarikern viftar med sitt lands flagga bakom den ryska delegaten Ola Tomofeeva när hon spelar in en video på sin telefon.

Ryssen griper då in och rycker flaggan ur Oleksandr Marikovskis händer.

Parlamentarikern svarar blixtsnabbt.

Flera slag mot den ryska tjänstemannen delas ut och han tvingas söka skydd bakom andra kostymklädda herrar i konferenssalen.

– Håll tassarna borta från flaggan, håll tassarna borta från Ukraina. Ryssjävel! framhåller Oleksandr Marikovski på sin Facebooksida.

Tumultartad konferens

Liknande aktioner skedde tidigare under samma dag när ukrainska delegater tog fram nationsflaggan under ett tal som anfördes av just Ola Tomofeeva.

Det turkiska parlamentets talman, Mustafa Sentop, gick efteråt ut och fördömde vad han kallade “provokativa och fysiskt kränkande handlingar av några medlemmar av de ukrainska parlamentariska delegationen".

– Jag fördömer detta beteende som stör den fredsmiljö som Turkiet försöker uppnå, framhåller han på Twitter.

Diskuterar avtal

De ukrainska och ryska representanterna befann sig på samma plats med anledning av att Organisationen för ekonomiskt samarbete i Svartahavsområdet, BSEC, hade kallat sina 13 medlemsländer till samtal.

På agendan stod diskussioner om en förlängning av avtalet för export av spannmål och gödningsmedel genom Svarta havets hamnar.

Nuvarande avtal löper ut 18 maj.

Se videon på flaggkuppen och det efterföljande slagsmålet på Oleksandr Marikovskis Facebooksida genom att klicka här

LÄS MER: Våldsamt hotellslagsmål mellan ryssar och ukrainare – "lämnade med brutna ben"

Foto: Oleksandr Marikovski

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


7 jan 2026

UPPGIFTER: Flyr från USA – Ryssland skickar ut krigsfartyg

2026 01 07

Ryssland uppges ha skickat en ubåt samt krigsfartyg i riktning mot Karibiska havet.

Det var natten till igår som USA uppgavs planera att stoppa en ryssflaggad oljetanker som transporterat venezuelansk och iransk råolja.

Tankfartyget, som numera går under namnet Marinera, var enligt New York Times på väg till ryska hamnstaden Murmansk.

Nu flyr fartyget från USA.

Och Ryssland rycker ut för att hjälpa båten och dess besättning, uppger CBS News och Wall Street Journal.

En rysk ubåt och andra örlogsfartyg har satts in för att eskortera en sanktionerad tanker som historiskt sett har transporterat venezuelansk olja, medan USA fortsätter sin veckolånga jakt på fartyget, bekräftar två amerikanska tjänstemän för CBS.

Kan lägga planen på is

Det aktuella tankfartyget är tomt på olja, men USA har ändå ett intresse av att beslagta den för att få bort illegalt transporterad olja i världen, enligt WSJ.

Hur de amerikanska planerna påverkas av att Ryssland skickat ut marinresurser för att ta hand om oljetankern är oklart. 

Att fartyget seglar under rysk flagg gör frågan särskilt känslig, med tanke på den bräckliga relationen mellan USA och Ryssland.

– Det är inte ovanligt att militära operationer läggs på is helt och hållet, skriver CBS News om saken.

LÄS MER: Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

"Total blockad"

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

USA beslagtog under samma månad två stycken tankfartyg som sanktionerats av amerikanska myndigheter. Jakten började när USA ökade trycket mot Venezuelas tidigare diktator Nicolás Maduro, som tillfångatogs under det amerikanska anfallet mot landet i helgen.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump om blockaden i december.

LÄS MER: ”Stora pengar vi kan spara” – glädjebesked för hushållen

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen