Statsministern riktar hård kritik mot SD – Flera SD:are struntat i vaccinering

2021 10 20

– Jag tror inte på att han kan vara Sveriges mest upptagna politiker, säger Stefan Löfven.

Statsminister Stefan Löfven riktar hård kritik i DN mot att SD:s toppolitiker Mattias Karlsson inte vaccinerat sig mot covid-19.

Borde vaccinerat sig tidigare

SD-toppen Mattias Karlsson vårdades nyligen på sjukhus på grund av svår sjukdom i covid-19 och i samband med sjukhusvistelsen uppgav han den 8 oktober för media att han hade haft ett hektiskt schema, att han väntat för länge med vaccineringen och att hans pappa blev sjuk vid sin vaccinering. Han är 44 år och skulle i enlighet med Folkhälsomyndighetens vaccinationsschema regionvis kopplat till ålderskategorier ha vaccinerat sig för flera månader sedan.

Kallar vaccinet giftspruta

Efter att Smålands största dagstidning Barometern-OT avslöjat att 2 av Kalmar läns 8 riksdagsledamöter inte vaccinerat sig – varav båda är från SD – har det framkommit att 4 av SD:s riksdagsledamöter inte har vaccinerat sig och övriga 58 vill man inte svara för samtidigt som alla Socialdemokraternas 100 ledamöter har vaccinerats enligt partiet. En av dessa är Roger Richthoff från Södermanland som har kallat vaccinet för giftspruta och för ”detta så kallade vaccin”.
Det är faktiskt struntprat

Statsminister Stefan Löfven riktar nu saftig kritik mot Sverigedemokraterna.

– Nu har de en som kan ligga i vårdsängen och uppta en plats för att han inte har vaccinerat sig, Mattias Karlsson. I inget annat parti hade någon företrädare kunnat ligga där och säga att ”jag valde att inte vaccinera mig, jag hade inte tid att vaccinera mig”. Det är faktiskt struntprat. Jag tror inte på att han kan vara Sveriges mest upptagna politiker, säger Stefan Löfven till DN.

Hade blivit ett jävla liv
Statsministern anser att omgivningen nästan blivit immun mot hur SD:s politiker bär sig åt.

– Hade vi haft en kommunstyrelseordförande någonstans som valde att inte vaccinera sig så hade det blivit ett jävla liv. Då hade det varit drev efter den personen. Men här kan han ligga och det händer ingenting. Det är märkligt, säger Stefan Löfven (S) i DN.

ANALYS

Statsministern har rätt – det hade blivit en rejält liv om något kommunalråd upptog en sjukhussäng på grund av coronaviruset samtidigt som denne inte hade vaccinerat sig.
Det är möjligt att kritiken mot SD var knapp då det var en enskild person som dessutom vid det aktuella tillfället var svårt sjuk.

Men nu har det avslöjats att en rad SD-ledamöter inte har vaccinerat sig och detta strax efter att en SD-riksdagsledamot gått ut och kallat vaccinet för giftspruta vilket är ett fullkomligt oacceptabelt uttalande som inte passar sig vare sig för en riksdagsledamot eller någon annan person.

Detta är allvarligt – Sverige har drabbats av 15 000 dödsoffer på grund av pandemin och hade det inte varit för vaccinet så hade vi sannolikt haft många tusen dödsoffer till.

SD:s signaler rimmar illa

SD lär få ytterligare kritik i frågan och det lär heller inte vara populärt inom det egna partiet där det finns många sympatisörer som drabbats hårt av pandemin – som det givetvis gör i alla partier. Att 85 % av alla 16-plussare i Sverige nu har tagit båda eller en av vaccindoserna indikerar ytterligare att det finns ett mycket starkt stöd för vaccinet i Sverige.

SD har även riktat hård kritik mot regeringen för slapphet under pandemin och det rimmar illa med den senaste tidens signaler från SD avseende vaccinet som är den till synes enda vägen ut från denna tragiska pandemi.

Foto: Stefan Löfven, FB

[yop_poll id="786"]

17 dec 2025

Svenska husägare uppmanas – ”måste betalas in senast 31 december”

2025 12 18

I våras införde regeringen en satsning för att stimulera ekonomin och sysselsättningen.

Rotavdraget höjdes till 50 procent från och med 12 maj och till årets slut.

Satsningen har möjliggjort för svenska fastighetsägare att få ett avdrag på halva arbetskostnaden vid renoveringen utförda av hantverkare.

– När du anlitar ett företag för reparation, underhåll, ombyggnad eller tillbyggnad kan du få rotavdrag för delar av arbetskostnaden, uppger Skatteverket.

Stöd till byggbranschen

Enligt regeringens beräkningar skulle satsningen kosta staten drygt 4 miljarder kronor.

– Förstärkningen görs för att temporärt stötta byggbranschen i det nuvarande konjunkturläget. Förstärkningen kan också bidra till att stötta ekonomin generellt, framhöll regeringen i ett uttalande. 

Skatteverket uppmanar husägare

Nu närmar sig slutet för 2025 och rotavdraget kommer återigen ligga på 30 procent från och med 1 januari.

Men för att få ta del av den utökade möjligheten är det hög tid att agera.

Skatteverket går nu ut med en uppmaning och informerar om vad som gäller för att få tillgodoräkna sig avdraget på 50 procent.

– Rotavdraget återgår till 30 procent av arbetskostnaden den 1 januari 2026, framhåller myndigheten.

– För att beviljas 50 procent i rotavdrag måste betalning ha skett senast 31 december 2025. Ansökan ska ha kommit in till Skatteverket senast 31 januari 2026 och arbetet ska vara färdigställt när ansökan skickas in.

LÄS OCKSÅ: Nu vänder det – Arbetsförmedlingen bekräftar

Högst 50 000 kronor per år

Rotavdraget har vissa begränsningar.

Exempelvis är det högsta möjliga avdraget 50 000 kronor per år.

Avdraget är utformat som en skattereduktion, vilket innebär att det räknas av på den inbetalda skatten.

– Skattereduktionen innebär att din slutliga skatt minskar med ett belopp som motsvarar det du får i skattereduktion. Summan av skattereduktionerna får inte överstiga summan av kommunal inkomstskatt, statlig inkomstskatt, fastighetsavgift och fastighetsskatt, uppger Skatteverket.

– Om du har rätt till avdraget beror på hur mycket skatt du har betalat in under året och vilka andra avdrag du har gjort.

LÄS OCKSÅ: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket resp Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen


17dec25

Turkiet tvärvänder – skickar tillbaka till Putin

2025 12 18

Turkiets president Erdoğan vill skicka tillbaka någonting till Putin.

Turkiet försöker att återlämna ett luftförsvarssystem till Ryssland.

Landets president Recep Tayyip Erdoğan ska ha tagit upp frågan med Putin under ett möte i Turkmenistan förra veckan – men Ryssland nekar till uppgifterna.

Vill förbättra relationen med USA

Turkiet vill återlämna luftvärnssystemet S-400 till Ryssland, rapporterar ukrainska Pravda.

Erdoğan vill på så vis förbättra sitt lands relationer till USA, enligt tidningen.

Frågan har diskuterats mellan tjänstemän från de två länderna, och ska alltså även ha tagits upp på toppmötet mellan Erdoğan och Putin, även om Kreml nekar till det.

USA:s ambassadör i Turkiet, Tom Barrack – en nära medarbetare till Trump – har bekräftat att Turkiet är nära att överge S-400. Enligt Barrack kan frågan lösas inom fyra till sex månader.

– Att överge rysk militär utrustning skulle kunna förbättra relationerna med USA avsevärt, vilket banar väg för att amerikanska sanktioner mot den turkiska försvarsindustrin hävs och Ankaras tillgång till F-35-jaktplan, uppger källor, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryssland bjuder in turister - kostar 437 000 kronor att besöka

Blev osams med Obama

Turkiets syfte ska alltså vara att förbättra sina relationer med USA och andra Nato-länder.

Landet vill återansluta sig till det amerikanska F-35-programmet, och frågan ska ha tagits upp i samband med ett möte mellan Erdoğan och Donald Trump i Vita huset i september.

En högt uppsatt turkisk diplomat har också sagt att sanktioner mot Turkiet förväntas hävas nästa år, enligt tidningen.

Turkiet köpte det ryska luftvärnssystemet S-400 för ett decennium sedan, i samband med en stor splittring mellan Erdoğan och USA (och dess dåvarande president Barack Obama).

Från turkiskt håll var man då också frustrerade över ett misslyckat försök att skaffa amerikanska Patriot-missiler.

Men nu vill Erdoğan och Turkiet alltså försöka närma sig USA igen, enligt uppgifter.

LÄS OCKSÅ: Vill dra ur proppen för Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen