Statsministern riktar hård kritik mot SD – Flera SD:are struntat i vaccinering

2021 10 20

– Jag tror inte på att han kan vara Sveriges mest upptagna politiker, säger Stefan Löfven.

Statsminister Stefan Löfven riktar hård kritik i DN mot att SD:s toppolitiker Mattias Karlsson inte vaccinerat sig mot covid-19.

Borde vaccinerat sig tidigare

SD-toppen Mattias Karlsson vårdades nyligen på sjukhus på grund av svår sjukdom i covid-19 och i samband med sjukhusvistelsen uppgav han den 8 oktober för media att han hade haft ett hektiskt schema, att han väntat för länge med vaccineringen och att hans pappa blev sjuk vid sin vaccinering. Han är 44 år och skulle i enlighet med Folkhälsomyndighetens vaccinationsschema regionvis kopplat till ålderskategorier ha vaccinerat sig för flera månader sedan.

Kallar vaccinet giftspruta

Efter att Smålands största dagstidning Barometern-OT avslöjat att 2 av Kalmar läns 8 riksdagsledamöter inte vaccinerat sig – varav båda är från SD – har det framkommit att 4 av SD:s riksdagsledamöter inte har vaccinerat sig och övriga 58 vill man inte svara för samtidigt som alla Socialdemokraternas 100 ledamöter har vaccinerats enligt partiet. En av dessa är Roger Richthoff från Södermanland som har kallat vaccinet för giftspruta och för ”detta så kallade vaccin”.
Det är faktiskt struntprat

Statsminister Stefan Löfven riktar nu saftig kritik mot Sverigedemokraterna.

– Nu har de en som kan ligga i vårdsängen och uppta en plats för att han inte har vaccinerat sig, Mattias Karlsson. I inget annat parti hade någon företrädare kunnat ligga där och säga att ”jag valde att inte vaccinera mig, jag hade inte tid att vaccinera mig”. Det är faktiskt struntprat. Jag tror inte på att han kan vara Sveriges mest upptagna politiker, säger Stefan Löfven till DN.

Hade blivit ett jävla liv
Statsministern anser att omgivningen nästan blivit immun mot hur SD:s politiker bär sig åt.

– Hade vi haft en kommunstyrelseordförande någonstans som valde att inte vaccinera sig så hade det blivit ett jävla liv. Då hade det varit drev efter den personen. Men här kan han ligga och det händer ingenting. Det är märkligt, säger Stefan Löfven (S) i DN.

ANALYS

Statsministern har rätt – det hade blivit en rejält liv om något kommunalråd upptog en sjukhussäng på grund av coronaviruset samtidigt som denne inte hade vaccinerat sig.
Det är möjligt att kritiken mot SD var knapp då det var en enskild person som dessutom vid det aktuella tillfället var svårt sjuk.

Men nu har det avslöjats att en rad SD-ledamöter inte har vaccinerat sig och detta strax efter att en SD-riksdagsledamot gått ut och kallat vaccinet för giftspruta vilket är ett fullkomligt oacceptabelt uttalande som inte passar sig vare sig för en riksdagsledamot eller någon annan person.

Detta är allvarligt – Sverige har drabbats av 15 000 dödsoffer på grund av pandemin och hade det inte varit för vaccinet så hade vi sannolikt haft många tusen dödsoffer till.

SD:s signaler rimmar illa

SD lär få ytterligare kritik i frågan och det lär heller inte vara populärt inom det egna partiet där det finns många sympatisörer som drabbats hårt av pandemin – som det givetvis gör i alla partier. Att 85 % av alla 16-plussare i Sverige nu har tagit båda eller en av vaccindoserna indikerar ytterligare att det finns ett mycket starkt stöd för vaccinet i Sverige.

SD har även riktat hård kritik mot regeringen för slapphet under pandemin och det rimmar illa med den senaste tidens signaler från SD avseende vaccinet som är den till synes enda vägen ut från denna tragiska pandemi.

Foto: Stefan Löfven, FB

[yop_poll id="786"]

26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen