Specialistläkare pekar ut Putins mest sannolika hälsoproblem

2023 03 05

Ingen kan ha undgått de många rykten som spridits om ryska diktatorn Vladimir Putin och hans hälsa det senaste året.

Putin har cancer.

Putin har Parkinsons sjukdom.

Putins har blivit mentalt galen av isoleringen under coronapandemin.

Otaliga spekulationer om diktatorns fysiska och psykiska hälsa har avlöst varandra sedan kriget bröt ut i Ukraina, utan att dock bekräftas av några konkreta bevis.

Mest uppmärksamhet fick troligen ett klipp från våren 2022, då en videosänt möte mellan Putin och försvarsminister Sergej Sjojgu visade hur diktatorn skakade ryckigt och tycktes behöva hålla i sig i bordet för att inte ramla ur stolen.

Varken cancer eller Parkinsons

Men om Putin är sjuk är det knappast av varken cancer eller Parkinsons. 

Det menar nu den rysktalande specialistläkaren Erik W. Larsson, verksam inom både Sverige och USA.

Han tror snarare det handlar om att diktatorn har problem med prostatan.

– Fyra av fem män i Putins ålder har en förstorad prostata, som i många fall utövar ett tryck mot deras urinrör. Detta kan resultera i besvär med blåstömning samt återkommande och plötsliga urinträngningar, framhåller han i en artikel i tidskriften Kvartal.

Är kissnödig

Erik W. Larsson är noga med att klargöra att han aldrig har haft möjlighet att undersöka Putin och att hans teori därför, precis som övriga, handlar om spekulationer.

– Putins tendens att se besvärad ut, sprattla med benen och avbryta möten skulle kunna vara en följd av gammal hederlig kissnödighet. Det är åtminstone mer sannolikt än cancer eller Parkinsons sjukdom, uttrycker dock specialistläkaren. 

Är "för" frisk

Trots de återkommande ryktena, som baseras på allt från beteendeobservationer i offentliga videoklipp till påstådda uppgifter inifrån Kreml, saknas de klara bevisen.

– Vad vi kan se är han alldeles för frisk, skämtade CIA-chefen William Burns i somras när han tillfrågades om USA:s uppgifter kring Putins hälsa, enligt BBC.

Även Kreml har förnekat att dess diktator lider av försämrad hälsa.

– När det gäller vår ryske president kan jag bara upprepa att allt är bra med hans hälsa. Han arbetar i ett aktivt läge, försiktighetsåtgärder är organiserade i den epidemiologiska planen, sade Putins talesperson Dmitrij Peskov enligt nyhetsbyrån Ria Novosti förra året.

Zelensky: "Inte säker på att han lever"

Ukrainsk militär är dock övertygade om att Putin lever på lånad tid.

– Han har varit sjuk länge. Jag är säker på att han har cancer. Jag tror och hoppas att han kommer att dö väldigt snart, sade den ukrainska militärchefen Kyryrlo Budanov till ABC News i december.

Landets president Volodymyr Zelensky gick nyligen så långt som att ifrågasätta hela Putins existens.

– Jag är inte säker på om han lever eller vem som fattar beslut i Ryssland, har han sagt till ukrainska Pravda.

LÄS MER: Zelensky ifrågasätter Putins existens

LÄS MER: Nya uppgifter – Putin var kraftigt påverkad

LÄS MER: Ny video påstås visa Putin i smärtor

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 16

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


Svenska hushåll varnas: Kommer och knackar på

2026 02 13

Svenska hushåll kan få oönskat besök.

Polisen vädjar till människor att hålla utkik om de bor granne med äldre personer.

Detta eftersom äldre riskerar att få ett obehagligt hembesök.

Kommer och knackar på

Det är polisen i region väst som varnar för att bedragare kommer hem till framför allt äldre människor och knackar på.

Nu vädjar polisen till grannar att hjälpa till och engagera sig.

Detta efter att en ökning av fysiska så kallade vishingbedrägerier noterats i Göteborg.

I princip kan vem som helst som knackar på kan vara en bedragare, enligt polisen. De kan numera se ut lite hur som helst.

– Ett tag hade vi väldigt unga upphämtare som utnyttjades, vi pratar barn under 16 år. Nu är det andra konstellationer som kanske inte har samma nätverk på exempelvis skolor. Signalementen på upphämtarna nu är att det nästan kan vara vem som helst, säger Anna-Karin Kjellgren, brottssamordnare, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i Europa

Tar guld och kontokort

Bedragarna kommer alltså hem till äldre personer och knackar på, efter att först ha kontaktat dem via telefon.

– De ringer upp sina brottsoffer. Eller så bombar de ut sms och får de äldre till att själva ringa upp ett angivet telefonnummer. Sedan blir det någon form av fysisk upphämtning. De kommer och knackar på, säger Fredrik Ahrenberg från polisens bedrägerisektion i region väst.

Bedragarna kan hämta upp bland annat guld och kontokort när de kommer hem till brottsoffren.

De utger sig ofta för att komma från säkerhetsbolag, banker, telefonoperatörer eller inkassobolag.

Uppmanar grannar – ”hjälp oss”

Nu vänder sig polisen direkt till medborgarna, och framför allt till alla som bor grannar med äldre personer.

– Står de vid dörren och knackar på finns det oftast ingen anhörig där. Men det finns människor som bor bredvid de potentiella brottsoffren, säger Anna-Karin Kjellgren.

Grannar kan göra skillnad, menar Fredrik Ahrenberg.

– Vi behöver att de är våra extra ögon och öron, att de är vaksamma kring vad som händer i omgivningen och kontaktar oss direkt om något är avvikande. Det här är en extremt ful brottslighet som skapar en stor otrygghet i samhället. Hjälp oss att göra det lite tryggare – prata med din granne, säger Fredrik Ahrenberg.

LÄS OCKSÅ: Lyxkedja går i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen