Soldater i Ukraina kritiserar Sverige

2022 11 04

Svenska soldater som strider i Ukraina anser att Sverige är naiva och passiva.

Det menar Jonas Öhrman, grundare av frivilligorganisationen Blue/Yellow som hjälper till att föra in militära material till Ukraina. 

– Vi måste förstå att vi är i krig. Vi måste göra mer och gå in djupare, säger han i en intervju med TV4:s Nyhetsmorgon.

I programmet får han även frågan om han anser att Sverige är naiva i sitt sätt att agera kring kriget.

– Ja, svarar han.

Varnar för brutal krigföring

De svenska soldaterna som rest till Ukraina för att frivilligt slåss mot Vladimir Putins armé slår dock inte enbart larm om att Sverige måste göra mer.

Man varnar även för att Rysslands krigföring eskalerar till nya brutala nivåer, där inte minst barn drabbas av förtäckta minor.

– Det är extremt mycket minor, säger Jonas Öhrman till TV4, och berättar att minorna spränger bort armar och andra kroppsdelar på barnen.

– Rysslands agerande är cyniskt och brutalt.

Över 600 svenskar

I krigets inledande skede rapporterades om att över 600 frivilliga svenskar stred i Ukraina. Hur många som är kvar idag är inte känt, enligt SVT.

Däremot vet man att de finns utspridda på olika enheter över hela landet.

Kanalen talade tidigare i höst med två svenskar som berättar om de enorma riskerna de möter när de slåss mot ryssarna.

– Jag kommer aldrig att bli tillfångatagen. Jag har två kulor i min stridsväst som är avsedda för mig själv, säger soldaten “Lars” som inte vill uppge sitt riktiga namn, till SVT.

– Jag har alltid varit beredd att ta mitt eget liv om det skulle komma till det.

"Döms förmodligen till döden"

“Roger” är en annan svensk militär som fungerat som sjukvårdare i en frivillig sjukvårdsbataljon.

– Blir jag tillfångatagen så kommer de förmodligen döma mig till döden som legosoldat. Sen är jag inte legosoldat enligt internationell lag, jag har ingen lön alls, säger han.

Flera svenskar har stupat i Ukraina i samband med ryska attacker.

I våras uppgav utrikesdepartementet att fem svenskar dött i kriget i Ukraina. Beskedet kom till Sverige genom en så kallad not till svensk UD, rapporterade Expressen.

LÄS MER: Svensk man åtalas i Ukraina

LÄS MER: Svensk fruktar att bli avrättad av Ryssland

LÄS MER: Rysslands besked – fem svenskar har dött i Ukraina

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


23feb26

VÄNDNINGEN: ”Ukraina är på väg att vinna kriget”

2026 02 23

En tung aktör menar att Ukraina vinner kriget.

Putin och Ryssland går mot fiasko i kriget mot Ukraina.

Som det ser ut nu kommer Ukraina att vinna, menar Finlands president Alexander Stubb.

”Kolossalt misstag av Putin”

Alexander Stubb är optimistisk till Ukrainas möjligheter att vinna kriget, och han anser att rapportering kring detta behöver bli mer positiv.

– De ryska förlustsiffrorna är inte hållbara för Ryssland. På deras värsta dagar dör en ukrainsk soldat för 25 ryssar. Faktum är att Ukraina vinner kriget, säger Stubb till Politiken.

Vladimir Putin gjorde en enorm felbedömning när han startade det här kriget, enligt Finlands president.

– Strategiskt sett har det varit ett kolossalt misstag av Vladimir Putin, vilket varken han eller ryssarna kommer att erkänna av förståeliga skäl, säger Alexander Stubb till tidningen.

Långt ifrån sina mål

Putin är också långt ifrån att uppfylla sina strategiska mål, menar Finlands president.

Han har inte lyckats göra Ukraina ryskt, istället har kriget bland annat lett till att Europa rustar upp rejält.

Det ser inte heller ut som att Ryssland har det lätt på slagfältet, särskilt inte med tanke på den senaste tidens rapporter om 20 000 döda ryska soldater i december, och 30 000 i januari.

– Jämför det med Afghanistan, där Sovjetunionen var i tio år och förlorade 18 000 soldater, säger han.

Han menar därför att västvärldens grundläggande berättelse om kriget i Ukraina är fel. Det borde framgå tydligare av rapporteringen att Putin är på väg att förlora kriget.

LÄS OCKSÅ: "Borde skämmas" - USA rasar mot Danmark

Har inte råd att avsluta kriget

Samtidigt varnar Alexander Stubb för att Putin kanske inte har rådet att avsluta kriget i Ukraina.

Rysslands ekonomi är i botten, och om kriget avslutas kan kaos och social oro vänta.

– De har ett stort budgetunderskott, deras tillväxt är noll, deras inflation är tvåsiffrig och deras ränta är 16 procent. Så Putin kan inte avsluta detta krig, säger Alexander Stubb till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk region i lågor - attackerats i 24 timmar

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Orbáns livlina står i lågor – massiv attack

2026 02 23

Det kommer larm om explosioner i flera ryska regioner.

Ukraina har genomfört ett massivt missil-och drönaranfall mot Ryssland.

Infrastruktur har skadats i bland annat gränsregionen Belgorod – samtidigt som uppgifter om explosioner kommer från Saratov och Tatarstan.

Ukraina ska ha skickat iväg hundratals drönare mot ryska städer – filmklipp som cirkulerar på sociala medier visar stora bränder efter attacken, rapporterar Kyiv Independent.

Stor attack

Gränsregionen Belgorod ska ha träffats av ukrainska missiler.

Tjänstemän uppger att den omfattande attacken orsakade betydande skador på lokal infrastruktur.

Belgorods guvernör Vjatjeslav Gladkov meddelar att staden har drabbats av avbrott i el-, vatten- och värmeförsörjningen efter skador på energianläggningar.

Orbans livlina i lågor

Oljepumpstationen Kalejkino i den ryska delrepubliken Tatarstan har också träffats – men det är oklart om det är av drönare eller missiler.

Cisternerna vid pumpstationen lagrar och balanserar oljeflöden innan de pumpas vidare genom pipelinen Druzhba, som försörjer raffinaderier i länder som Ungern och Slovakien.

För Ungerns Viktor Orban är tillförseln av rysk olja via Druzhba-pipelinen mycket viktig – men problem kan nu uppstå i och med den ukrainska attacken.

Ungern får stora delar av sin olja från just Druzhba – som i sin tur får olja från bland annat Kalejkino.

Ukraina skickade hundratals drönare mot Ryssland – utöver Tatarstan och Belgorod även mot bland annat Saratov och Engels.

Läs mer: ”Borde skämmas” – USA rasar mot Danmark

Trappar upp kampanjen

Ryssland trappar samtidigt upp en sabotagekampanj med syfte att försämra ukrainarnas förtroende för sin säkerhet och destabilisera det ukrainska samhället.

– Lvivs borgmästare Andrij Sadovyj uppgav den 22 februari att Ryssland vill destabilisera situationen i Ukraina, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Borgmästaren noterade att Ryssland medvetet valde att utföra attacken i staden Lviv eftersom många turister och militär personal befann sig i staden vid tidpunkten för attacken.

Har varnat

ISW fortsätter.

– Ukrainas säkerhetstjänst SBU varnade vid tillfället för att Ryssland har för avsikt att använda dessa uppmärksammade lönnmord för att sprida panik och destabilisera den sociopolitiska situationen i Ukraina.

Läs mer: Storskaliga attacker i Asien – dussintals döda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Sociala medier

Text: Redaktionen