Socialdemokraterna slår fast: “Därför förlorade vi valet”

2023 02 03

Socialdemokraterna nådde sitt näst sämsta resultat i modern tid i höstens val.

Det har fått partiet att gå tillbaka till ritbordet och analysera vad det var som gick snett.

Bland annat minskade stödet hos unga, arbetare och människor i utanförskapsområden.

Socialdemokraterna lovade hårda taga mot kriminalitet och partiledaren Magdalena Andersson fick till exempel stor uppmärksamhet efter löftet om noll “Somali towns” i Sverige.

Tog väljare för givna

Nu är analysen klar.

Men enligt Socialdemokraterna var det inte partiets strategi som avskräckte väljare i utsatta områden.

– Jag tror att den största faktorn är att vi som parti inte har varit nog närvarande i den typen av områden. Det är ju fortfarande väldigt högt stöd, men det har gått ner successivt. Börjar man ta väljare för givna kommer man snart att tappa mer stöd, så vi måste flytta fram positionerna och finnas i de här områdena. Det ska finnas medlemmar och S-föreningar överallt, säger partisekreterare Tobias Baudin (S) till Svenska Dagbladet.

Kunde inte toppa "populistiska" löften

En annan slutsats i partiets egen analys är att man inte kunde toppa de vallöften som högern stod för i valrörelsen.

Någonting man riktar skarp kritik mot just högerpartierna för.

– Vi hade vallöften som inte kunde trumfa orealistiska eller populistiska förslag. Men det hade varit möjligt att göra våra förslag mer lättbegripliga, säger Ida Karkiainen (S), som suttit med i valanalysgruppen, till SvD.

Siktar på över 40 procent

Partiet pekar också ut en ljuspunkt – Magdalena Andersson hade exceptionellt höga förtroendesiffror, vilket enligt Socialdemokraterna bidrog till att partiet trots allt faktiskt ökade jämfört med valet 2018.

Nu satsar man på nya nivåer inför 2026.

– Jag gillar att man har höga ambitioner. 40 procent och gärna därutöver, ingen blir gladare än jag om vi når det. Eller när vi når det kanske jag ska säga, säger Tobias Baudin.

Ökar i mätningar

I den senaste tidens opinionsmätningar har Socialdemokraterna stått för en rejäl ökning sedan valdagen.

Under gårdagen var man uppe på 37,1 procent i Novus mätning.

– 37,1 är riktigt högt för S, man måste gå tillbaka till januari 2009 för att hitta ett högre stöd då de hade 38,8, framhåller Novus vd Torbjörn Sjöström till SVT.

"På valdagen det gäller"

Partiets ordförande har dock tagit siffrorna under hösten med ro.

– Opinionssiffror kommer och går, och det är ändå på valdagen det gäller, har hon tidigare sagt till TV4.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen