Ryssland påstår: tusentals soldater från Natoland nära att gå ut i krig

2024 03 20

Ryssland hävdar att tusentals soldater från en av Natos giganter snart är redo att ge sig ut i strid i Ukraina.

Det säger den ryska underrättelsechefen Sergej Naryshkin och hänvisar till uppgifter från landets underrättelsetjänst SVR.

Enligt Naryshkin handlar det om cirka 2 000 soldater från Frankrike som rustas för att skickas till fronten.

– [De franska soldaterna] kommer att bli ett legitimt prioriterat mål för attacker från de ryska styrkorna, säger han enligt engelskspråkiga The Moscow Times som hänvisar till ett uttalande på SVR:s hemsida.

Påståendet, som inte har bekräftats av oberoende medier eller andra myndigheter, kommer samma dag som den franska generalen Pierre Schill sagt att den franska armén är redo för “de tuffaste striderna”.

– Svärdet väntar på alla fransmän som någonsin tar sig in på den ryska världens territorium, säger Sergej Naryishkin.

Har svarat: "Desinformation"

Frankrike har svarat på det ryska utspelet.

Natolandets försvarsdepartement kallar uttalandet för oansvarigt och desinformation.

– Manövern som orkestrerats av Sergej Naryshkin, chef för den ryska utrikesunderrättelsetjänsten, illustrerar återigen Rysslands systematiska användning av desinformation, framhåller departementet i en kommentar enligt Reuters.

– Vi anser att den här typen av provokationer är oansvariga.

"Inga fler gränser"

Den senaste månaden har den franska presidenten Emmanuel Macrons ton gentemot Kreml hårdnat.

I februari uteslöt han inte att skicka soldater till Ukraina, vilket mötte motstånd från bland annat Sverige och Nato som organisation.

Ett par veckor senare uttryckte Macron i ett möte med den franska oppositionen att han är “beredd att delta i en krigisk upptrappning, vilket skulle vara mycket farligt”, uppger The Telegraph.

– Det finns inga fler röda linjer, det finns inga fler gränser, sade Fabien Roussel, företrädare för det franska kommunistpartiet, efteråt enligt Le Monde.

Natoland uppmanar: Ändra er

Förra veckan uppmanade Litauens president Gitanas Nausėda Sverige och övriga medlemmar i Nato att överväga diskussionen som initierades av Makron i februari.

– Om vi börjar säga “Nej, Vladimir Putin kommer inte att gilla det eller det”... då kommer vi aldrig att fatta ett beslut. Och det var därför jag sade till både president Macron och media igår att vi borde sluta dra röda linjer för oss själva, säger Gitanas Nausėda till litauiska LRT enligt amerikanska tidningen Newsweek.

Så sent som i helgen varnade Rysslands diktator Vladimir Putin för ett tredje världskrig om Frankrike skickar marktrupper till Ukraina.

LÄS MER: Putin varnar för tredje världskrig

LÄS MER: Natoledare uppmanar Sverige och övriga allierade – ändra er omedelbart

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Trump – stor framgång närmar sig

2025 06 29

Donald Trump uppges nu vara ett steg närmare en stor framgång.

Sedan Donald Trump tog över efter Joe Biden har han haft mycket att stå i.

Utöver krigen i Ukraina och Gaza har Trump även haft en rad inrikespolitiska saker att hantera – bland annat ekonomin och invandringen.

Nu kommer glädjande uppgifter för den amerikanska presidenten – en av hans främsta inrikespolitiska prioriteringar är ett steg närmare att bli verklighet.

Det rapporterar Reuters.

Är redo

Republikanerna i den amerikanska senaten menar nu att de är redo att rösta om president Donald Trumps omfattande skattesänkning- och utgiftsförslag, “The big beautiful bill”.

Trump har under en tid försökt övertyga de osäkra republikanerna om att rösta på lagförslaget.

Flera republikanska senatorer som tidigare hade uttryckt tvekan om att rösta för lagförslaget säger nu att deras oro har lugnats och att de är redo att rösta för att gå vidare med förslaget.

Demokraterna emot

Demokraterna motsätter sig lagförslaget och uppger att de inkluderade skattesänkningarna oproportionerligt skulle gynna de rika på bekostnad av sociala program som amerikaner med lägre inkomst förlitar sig på.

– Det är svårt att tro att republikanska senatorer – mitt i natten – gjorde lagförslaget ännu värre än deras ursprungliga hemska förslag, säger demokrattoppen Chuck Schumer.

– Detta lagförslag utplånar praktiskt taget all vind- och solkraft. Vi måste kämpa mot det.

De republikanska senatorerna Josh Hawley från Missouri och Susan Collins från Maine, som hade motsatt sig oro över skatteändringar som skulle kunna skada sjukhus på landsbygden, säger nu att de är redo att gå vidare.

“Är dags”

Donald Trump har under en tid försökt få igenom förslaget.

Direkt efter att Israel och Iran slutat bomba varandra skrev han så här på Truth Social:

– Nu när vi har skapat FRED utomlands måste vi avsluta jobbet här hemma genom att anta ”THE GREAT, BIG, BEAUTIFUL BILL” och få lagförslaget till mitt skrivbord ASAP.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


Tyskland har skickat upp stridsflyg

2025 06 29

Tyskland har skickat upp stridsflyg för att avvisa ett ryskt plan.

Olika ryska stridsflygplan och spionplan cirkulerar ofta kring Natoområden.

Med jämna mellanrum skickar länder som Sverige och Finland upp stridsflyg för att avvisa eller möta de ryska planen.

Nu kommer besked om att Tyskland har skickat upp två stridsflygplan för att avvisa ett ryskt spionplan som rörde sig över Östersjön.

Det rapporterar Newsweek.

Har skickat upp plan

Det handlar om det ryska spaningsplanet Ilyushin Il-20M som flög över området med transpondern avstängd och utan färdplan innan det tyska flygvapnet satte in sina stridsflyg.

Det var på väg mot internationellt luftrum nära Polen och Tyskland men upptäcktes av Natos radar som larmade Tysklands militär, Bundeswehr, som skickade upp två Eurofighter-plan från flygbasen Laage nära Rostock.

Visuell kontakt

Eurofighter-planen etablerade visuell kontakt med det ryska planet utanför den tyska kusten innan de ändrade kurs norrut utanför ön Usedom och därmed förblev i internationellt luftrum.

De tyska Eurofighter-planen återvände därefter till basen i en incident som kommer bara några veckor efter att brittiska stridsflygplan baserade i Polen avvisat två ryska spaningsplan.

Läs mer: Flera ryska helikoptrar totalförstörda

Det är Eurofighter

Eurofighter är ett ensitsigt multiroll-stridsflygplan. 

Det kan användas i både luftförsvar och luftangrepp.

– Det tyska flygvapnets totalt 138 Eurofighters utgör ryggraden i den tyska stridsflygplansflottan, förklarar Bundeswehr.

– De är ett centralt element för att säkerställa flygvapnets framtida bidrag till den nödvändiga kapacitetsprofilen för de väpnade styrkorna och till de tillhörande alliansåtagandena.

“I nära samarbete”

Det multifunktionella stridsflygplanet drivs av två EJ200-motorer som tillverkas av Eurojet-konsortiet.

– Tack vare sin förmåga att genomföra nätverksbaserade operationer kan Eurofighter användas i nära samarbete med såväl tyska flyg-, land- och sjöstridskrafter som med militära allianspartners, fortsätter Bundeswehr.

Foto: Bundeswehr

Text: Redaktionen