Ryssland påstår: tusentals soldater från Natoland nära att gå ut i krig

2024 03 20

Ryssland hävdar att tusentals soldater från en av Natos giganter snart är redo att ge sig ut i strid i Ukraina.

Det säger den ryska underrättelsechefen Sergej Naryshkin och hänvisar till uppgifter från landets underrättelsetjänst SVR.

Enligt Naryshkin handlar det om cirka 2 000 soldater från Frankrike som rustas för att skickas till fronten.

– [De franska soldaterna] kommer att bli ett legitimt prioriterat mål för attacker från de ryska styrkorna, säger han enligt engelskspråkiga The Moscow Times som hänvisar till ett uttalande på SVR:s hemsida.

Påståendet, som inte har bekräftats av oberoende medier eller andra myndigheter, kommer samma dag som den franska generalen Pierre Schill sagt att den franska armén är redo för “de tuffaste striderna”.

– Svärdet väntar på alla fransmän som någonsin tar sig in på den ryska världens territorium, säger Sergej Naryishkin.

Har svarat: "Desinformation"

Frankrike har svarat på det ryska utspelet.

Natolandets försvarsdepartement kallar uttalandet för oansvarigt och desinformation.

– Manövern som orkestrerats av Sergej Naryshkin, chef för den ryska utrikesunderrättelsetjänsten, illustrerar återigen Rysslands systematiska användning av desinformation, framhåller departementet i en kommentar enligt Reuters.

– Vi anser att den här typen av provokationer är oansvariga.

"Inga fler gränser"

Den senaste månaden har den franska presidenten Emmanuel Macrons ton gentemot Kreml hårdnat.

I februari uteslöt han inte att skicka soldater till Ukraina, vilket mötte motstånd från bland annat Sverige och Nato som organisation.

Ett par veckor senare uttryckte Macron i ett möte med den franska oppositionen att han är “beredd att delta i en krigisk upptrappning, vilket skulle vara mycket farligt”, uppger The Telegraph.

– Det finns inga fler röda linjer, det finns inga fler gränser, sade Fabien Roussel, företrädare för det franska kommunistpartiet, efteråt enligt Le Monde.

Natoland uppmanar: Ändra er

Förra veckan uppmanade Litauens president Gitanas Nausėda Sverige och övriga medlemmar i Nato att överväga diskussionen som initierades av Makron i februari.

– Om vi börjar säga “Nej, Vladimir Putin kommer inte att gilla det eller det”... då kommer vi aldrig att fatta ett beslut. Och det var därför jag sade till både president Macron och media igår att vi borde sluta dra röda linjer för oss själva, säger Gitanas Nausėda till litauiska LRT enligt amerikanska tidningen Newsweek.

Så sent som i helgen varnade Rysslands diktator Vladimir Putin för ett tredje världskrig om Frankrike skickar marktrupper till Ukraina.

LÄS MER: Putin varnar för tredje världskrig

LÄS MER: Natoledare uppmanar Sverige och övriga allierade – ändra er omedelbart

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


13 okt 26

Nytt regeringsalternativ lanseras

2026 10 13

En första statsministeromröstning efter valet ska hållas på torsdag.

Riksdagen ska rösta om en socialdemokratisk enpartiregering med Magdalena Andersson (S) som statsminister.

Om allt går enligt förväntningarna kommer Andersson inte få tillräckligt med stöd för att bli vald till statsminister.

Efter omröstningen väntas sonderingsuppdraget gå vidare till en annan partiledare.

Nu uppger Ebba Busch (KD) att hon för samtal om en ny regering. KD-ledaren framhåller att hennes målsättning är att bilda en ”mitten-högerregering”, rapporterar Di.

Busch berättar att hon pratar med både Centerpartiet och Sverigedemokraterna.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, säger hon till tidningen.

Kommenterar mötet med C-ledaren

Det nya regeringsalternativet lanseras efter att Ebba Busch och Centerpartiets partiledare Elisabeth Thand Ringqvist fångats på bild tillsammans förra veckan.

Enligt Busch var mötet med Thand Ringqvist en del av arbetet för att undersöka möjligheterna att bilda en ny regering.  

– Det är en del av vårt sätt att försöka vara konstruktiva och ha bra samtal med de partier där vi har gemensamma frågor som vi skulle kunna samarbeta kring, där jag såklart också söker en möjlighet för en mitten-högerregering, säger Ebba Busch till Di.

Läs också: Nu vänder det – Swedbank: Bästa sedan 2022

Gick till val på mittenregering

Centerpartiet gick till val på att bilda en mittenregering.

Elisabeth Thand Ringvist har tidigare uppgett att mittenregeringen ska bygga på fem prioriteringar:

- Fler jobb och lägre utsläpp

- Ett Sverige där hela landet fungerar

- Bättre psykisk hälsa och framtidstro bland unga

- Ett starkare samhälle som förebygger och bekämpar brott

- Ett tryggare Sverige i en farligare omvärld

En annan central punkt är att Vänsterpartiets och Sverigedemokraternas inflytande ska begränsas.

–  Det viktigaste är att skapa ett mittenalternativ med de fem projekt som vi har presenterat i dag och inget av de projekten är någonting som är intressant för Vänsterpartiet. Jag måste vara tydlig med vad ett mittenalternativ står för och det är väldigt tydligt att varken Sverigedemokraterna eller Vänsterpartiet kan stödja det, har Thand Ringqvist sagt till SvD.

Läs också: En matkedja har fler kunder än någonsin 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet, Agnes Stuber resp Adam Larsson-Auna

Text: Redaktionen


13 okt 26

Sverige blixtagerar: Stor insats för bensin och diesel

2026 10 14

Två miljoner fat bensin och diesel släpps ut på marknaden.

Det meddelar Energimyndigheten på tisdagen.

Lageravtrappningen i Sverige är en del av en internationell insats för att stabilisera och stärka drivmedelsmarknaden.

Beslutet innebär att två miljoner fat bensin och diesel frigörs till marknaden.

–  När osäkerheten ökar på de internationella energimarknaderna är det viktigt att länder samarbetar. Sveriges lageravtappning sker inom ramen för våra internationella åtaganden och är ett bidrag till en gemensam insats för att stärka försörjningstryggheten på marknaderna, säger Caroline Asserup, generaldirektör på Energimyndigheten. 

Nödåtgärd för hushållen

Den svenska lageravtrappningen är en del av ett initiativ från den Internationella energibyrån (IEA).

Totalt ska 400 miljoner fat olja släppas från beredskapslagren. Syftet är bland annat att dämpa kostnadsökningarna som drabbat hushållen till följd av energikrisen i Mellanöstern.

I våras beskrev den tillförordnade klimat- och miljöminister Johan Britz (L) åtgärden som ett stöd till hushållen.

– I ett pressat läge måste vi ta ansvar och bidra till att dämpa kostnadstrycket för hushåll och företag. På sikt ska Sverige stå mindre sårbart med en trygg och fossilfri energiförsörjning, sade han.

Ingen brist i Sverige

Energimyndigheten understryker att det inte råder någon brist på drivmedel i Sverige. Försörjningsläget är fortsatt stabilt och landet har en betydande inhemsk produktion av både bensin och diesel, konstaterar myndigheten.

– De volymer som omfattas av lageravtappningen utgör en begränsad del av Sveriges totala beredskapslager. Bedömningen är därför att lageravtappningen kan genomföras utan att det negativt påverkar den svenska försörjningstryggheten, säger Ella Kilim, avdelningschef för Energiberedskap på Energimyndigheten. 

Läs också: Nu vänder det – Swedbank: Bästa sedan 2022

FAKTA: Lageravtrappning

- Lageravtappningen genomförs inom ramen för IEA:s kollektiva lageravtappning.

- Sveriges bidrag uppgår till cirka två miljoner fat. De drivmedel som omfattas är diesel och bensin.

- En lageravtappning innebär att lagringsskyldigheten tillfälligt sänks så att ytterligare volymer kan bli tillgängliga för marknaden. 

Källa: Energimyndigheten

Andra läser: Prisras på populär vara – 64 procent billigare | Ekonomibladet

Foto: Circle K

Text: Redaktionen