11 feb 2026

RYSSLAND: Lavrov till kraftigt angrepp mot Sverige

2023 02 16

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov pekar ut Sverige i en rad grova anklagelser.

Anklagelserna går ut på att Sverige misslyckats med att besvara Rysslands frågor kring sprängningen av Nord Stream-ledningarna för drygt ett halvår sedan.

Även Danmark pekas ut av den ryska utrikesministern.

– Sedan ett halvår tillbaka har de varit tysta som en fisk på isen och sedan september har varken svenskarna eller danskarna svarat på officiella brev från vår premiärminister Mikhail Mishustin, som mycket artigt erbjöd sig att utse någon form av kontaktperson som det skulle vara möjligt att föra samtal med, säger Sergej Lavrov enligt ryska nyhetsbyrån Sputnik.

"Tycker det är elakt"

Lavrov menar att Sveriges beter sig “tölpaktigt” genom att inte ens höra av sig Ryssland.

Enligt Kreml har svenskarna inte ens bekräftat kontaktförsöken eller meddelat om att få återkomma vid ett senare tillfälle för att man exempelvis är upptagna.

Något som alltså inte alls uppskattas av den ryska utrikesministern.

– Jag tycker att det här är elakt, säger Sergej Lavrov och kallar sabotaget för ett “organiserat terrordåd”.

Pekat ut USA som skyldiga

Förra veckan påstod den prisbelönta undersökande journalisten Seymour Hersh att det i själva verket är USA som ligger bakom explosionerna vid gasledningarna Nord Stream 1 och 2.

Någonting som Vita huset tillbakavisat som “fullständigt falskt och fullständig fiktion”.

Ryssland är dock övertygade om att uppgifterna är sanningsenliga och kräver nu att USA måste kunna “bevisa” att de inte är skyldiga.

– Biden-administrationen verkar inte bry sig ett smack om svårigheterna som kommer at drabba flera länder, inklusive deras egna allierade, säger Lavrov.

"Sverige döljer någonting"

Det här är inte första gången som den ryska regimen vänder blickarna mot Sverige i frågan om sabotaget av gasledningarna.

För en dryg månad sedan riktades anklagelser om att Sverige medvetet hemlighåller information om händelsen.

Utrikesministeriets talesperson Maria Zakharova säger att Sveriges vägran att samarbeta med ryska åklagare är “förvirrande” och att Moskva har rätt att få veta detaljerna i undersökningen av explosionerna, som inträffade i september förra året, rapporterade nyhetsbyrån Reuters vid tillfället.

– De svenska myndigheterna har något att dölja, sade Maria Zakharova själv.

Åklagare bekräftar uppsåtlig attack

Moskva har vid ett flertal tillfällen, utan bevis, hävdat att attackerna mot gasledningarna är ett västerländskt sabotage.

Åklagarmyndigheten har inte pekat ut någon misstänkt men bekräftar däremot att det rör sig om en uppsåtlig attack.

– Vid de brottsplatsundersökningar som genomfördes på plats i Östersjön gjordes omfattande beslag och området har dokumenterats noggrant. Analyser som nu utförts visar på rester av sprängämnen på flera av de främmande föremål som påträffades, sade kammaråklagare er Mats Ljungqvist i ett pressmeddelande från Åklagarmyndigheten i november.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Jätteökning mellan Sverige och USA

2026 06 17

Sveriges export till USA har minskat efter president Trumps kraftiga tullhöjningar.

Förra året minskade exporten med 9,2 procent, rapporterar analysföretaget Dun & Bradstreet.

Samtidigt noteras en kraftig ökning mellan Sverige och USA inom ett annat område. 

Den svenska importen från USA ökade med hela 20,3 procent.

Den uppseendeväckande ökningen kopplas också till Donald Trumps handelstullar.

– Vi ser i datan att många bolag agerade proaktivt genom att tidigarelägga sina inköp från USA och bygga upp lager innan tullar och osäkerhet slog igenom, säger Theodora Papadimitropoulou, expert på globala leveranskedjor, Dun & Bradstreet.

Papadimitropoulou bedömer att det rör sig om en tillfällig ökning.

– Efter den initiala uppgången minskade importandelen från USA, vilket tyder på att företag successivt började se sig om efter alternativa leverantörer, säger hon.

Andra marknader

Samtidigt som Sveriges export till USA minskar ökar den till andra länder. Bland annat noteras uppgångar till Danmark (2,3 procent) och Polen (5,2 procent).

Sveriges totala export ökade med 0,8 procent under fjolåret, trots nedgången på den amerikanska marknaden.

– Det här är en tydlig omfördelning av handeln. Exporten till USA minskade, samtidigt som exporten till andra marknader ökade – vilket tyder på att svenska företag i viss utsträckning behöll sina volymer men lyckades styra om sin försäljning, kommenterar Theodora Papadimitropoulou.

– Europa blev ett naturligt alternativ när osäkerheten ökade, men det innebär också att fler företag nu konkurrera på samma marknader, vilket på sikt kan pressa marginalerna.

ANDRA LÄSER: Viktig uppmaning till bilister – gäller nu på torsdag

Ädelmetaller och flygdelar  

Under 2025 ökade den svenska exporten av produkter med ett högt ekonomiskt värde – så kallade högvärdiga varor.

Exempelvis ökade exporten av ädelmetaller och flygkomponenter med 49,7 respektive 38,5 procent.

Samtidigt minskade exporten av många cykliska industrivaror som är beroende av det allmänna ekonomiska läget. Nedgångar noteras bland annat för fordon (−10,3 procent) och mineralbränslen (−15,6 procent).

–  Svenska företag befann sig i ett dubbelt läge. De var fortsatt beroende av amerikanska insatsvaror, särskilt inom avancerad teknik, samtidigt som de minskade sin försäljning till USA. Det visar hur svårt det är att snabbt ersätta vissa leverantörskedjor, säger Theodora Papadimitropoulou.

– Samtidigt ser vi att bolag justerar både vad de säljer och var de säljer det – mot mer högvärdiga produkter och mer stabila marknader. De företag som lyckas framåt är de som klarar att både minska sin risk och behålla sin flexibilitet.

LÄS OCKSÅ: Nytt krav för körkort – ska testas på elbilar

Foto: Official White House Photo by Andrea Hanks resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan har kraschat

2026 06 17

Ukraina har förlorat ett bombplan.

På onsdagsförmiddagen kommer uppgifter om att ett ukrainskt stridsflygplan av typen Su-24 har kraschat.

Det rör sig om ett bombplan som av oklar anledning har störtat i Khmelnytskyi oblast i de västra delarna av Ukraina.

Både piloten och navigatören dog i kraschen, rapporterar Kyiv Independent.

Har kraschat

Kraschen inträffade i samband med att flygplanet utförde ett uppdrag i Khmelnytskyj oblast, enligt det ukrainska flygvapnet. 

I Khmelnytskyj oblast ligger flygbasen Starokostjantyniv, där 7:e taktiska flygbrigaden är stationerad. 

Flygvapnet bekräftar

Det är i nuläget oklart varför planet kraschade.

En utredning har inletts för att ta reda på omständigheterna.

Räddningsteam och blåljuspersonal har tagit sig till platsen, men det finns inga uppgifter om civila dödsfall.

Flygvapnet har identifierat piloterna som dödades i kraschen som major Bohdan Hryhorovych Zaharulko och löjtnant Bohdan Oleksandrovych Babenko. 

– Vi beklagar djupt sorgen och framför våra uppriktiga kondoleanser till familjerna till Zaharulko och Babenko, som försvarade vårt land till sina sista andetag, framhåller det ukrainska flygvapnet.

Läs mer: Ryssarna inför nytt förbud på Krym

Ryskt plan kraschade

På måndagen kraschade ett ryskt strategiskt bombplan av typen Tupolev Tu-22M3. 

Kraschen ska ha inträffat i samband med ett övningsuppdrag i Irkutsk-regionen i Sibirien.

Filmklipp som sprids på sociala medier visar hur bombflygplanet dyker rakt ner i marken, följt av en tjock rökpelare som stiger från nedslagsplatsen, rapporterar Moscow Times.

Sköt ut sig

Vad som fick planet att störta finns det i nuläget inga uppgifter om.

Enligt Rysslands försvarsdepartement sköt piloterna ut sig ur planet innan det kraschade.

– Besättningen sköt ut sig, framhåller departementet.

De menar vidare att piloterna lever och att de inte ska ha ådragit sig några allvarligare skador.

Totalt ska fyra personer ha befunnit sig på planet när det störtade.

Läs mer: Viktig uppmaning till bilister – gäller nu på torsdag

Arkivfoto: Av Ministry of Defense of Ukraine - 13265958_1000579916684556_6485272826634306626_n, CC BY-SA 2.0

Text: Redaktionen