Ryssland erkänner: Allt är slut – tvingas till nödåtgärd

2024 09 10

Ryssland agerar för att undvika en nödsituation i det egna landet.

Redan förra vintern uppgavs Ryssland ha varit på bristningsgränsen.

På grund av omfattande nedskärningar för att finansiera kriget i Ukraina plågades den ryska befolkningen i flera månader av strömavbrott och livsfarlig brist på uppvärmning.

Enligt brittiska rapporter kan tusentals ryssar ha frusit ihjäl.

Och Ryssland, som mycket sällan medger inhemska nederlag, erkänner nu att landet gjort slut på sina energireserver från Sovjettiden och är i kraftigt behov av att finansiera landets energikraft, rapporterar Newsweek.

Har inte underhållits

Utspelet kommer från landets energiminister Sergej Tsivilev i samband med ett en konferens i Vladivostok.

På en fråga om hur östra Ryssland ska ta sig igenom hösten och vintern, och om ytterligare åtgärder ska vidtas för att säkerställa tillförlitlig energiförsörjning, säger ministern att de kraftreserver som upprättades under Sovjettiden “har utarmats”.

– Den främsta orsaken är bristen på finansiering för modernisering och underhåll av utrustning, säger han till rysk media enligt den amerikanska tidningen.

Flera nödåtgärder

Nu genomför Ryssland flera nödåtgärder för att undvika förra vinterns katastrof som enligt Storbritanniens försvarsdepartement fick ryska diktatorn Vladimir Putin att utropa krisläge.

– För att minska riskerna har vi redan klassificerat Fjärran Österns federala distrikt som regioner med hög risk inom elkraftsindustrin och implementerar åtgärder för att minska olyckor och förbättra tillförlitligheten för termisk behandling, säger Sergej Tsivilev.

Ryssland har även förstärkt nödreserverna och försett kraftverken med bränslereserver.

– Dessa åtgärder kommer tillsammans att göra det möjligt för oss att snabbt eliminera möjliga nödsituationer, säger energiministern.

25 procent i Moskva utan värme

I januari tidigare i år uppgav Newsweek att till och med Moskva drabbades kraftigt av strömavbrott. Enligt tidningen var 25 procent av huvudstadens invånare utan värme under den brutala vintern.

Bland annat uppges en 60-årig rysk marinofficer ha frusit ihjäl i sitt hem nära St. Petersburg efter att ha förlorat strömmen 3 januari.

– Detta är ytterligare ett tecken på att Ryssland blir allt mer instabilt och närmar sig bristningsgränsen, sade Jason Jay Smart, politisk expert inom postsovjetisk och internationell politik, vid tillfället.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


28nov2025

JUST NU: Regeringen drar i handbromsen – ”fungerar inte”

2025 11 28

Regeringen backar nu från en av sina stora satsningar inom skolan.

Stora pengar har satsats på att skolans nationella prov ska genomföras digitalt.

– Införandet av digitala nationella prov sker successivt. Läsåret 2024/25 genomfördes de första nationella proven i Skolverkets provplattform och läsåret 2025/26 blir ytterligare prov digitala, uppger Skolverket.

Tvingas backa

Nu kommer beskedet att regeringen sätter stopp för satsningen, och det blir inga digitala nationella prov till våren.

Projektet, som har kostat skattebetalarna nära en miljard, stoppas på obestämd tid.

– De här senaste testerna visar ju att det uppenbarligen inte fungerar och då kan vi inte låta elever och lärare och rektorer leva i den här smeten, säger gymnasie-, högskole- och forskningsminister Lotta Edholm (L), till SR.

Krav har ställts från Lärarfacket

Lärarfacket har tidigare ställt krav på att satsningen ska stoppas, mycket på grund av de stora problem som tidigare tester har inneburit.

Lotta Edholm menar att ansvaret för den fallerade satsningen delas av många.

– Det är ju svårt att säga exakt var man ska lägga ansvaret. Vi är nog många som är delansvariga för detta, säger hon.

LÄS OCKSÅ: ”Erbjuder falska lån” – Finansinspektionen varnar för 38 aktörer

Tar ett omtag

I samband med beskedet från regeringen går också Skolverket ut och kommenterar att man nu pausar satsningen.

– Regeringen har i dialog med Skolverket kommit fram till att det behövs ett omtag i arbetet med digitala nationella prov. Dels har Skolverket inte lyckats ta fram en tillräckligt bra provplattform, dels är ett antal stora reformer på gång, uppger Skolverket.

De kommande åren kommer alltså elever att fortsätta göra sina nationella prov på papper.

-Vi kan konstatera att uppdraget att införa digitala nationella prov är ett komplext och utmanande uppdrag som vi dessvärre inte har lyckats med. Nu behövs ett omtag för att säkerställa att skolväsendet får säkra, användarvänliga och stabila digitala prov, säger Skolverkets generaldirektör Joakim Malmström, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: I dag fredag: Biltema går mot strömmen - i alla 64 varuhus

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28nov2025

LIVSMEDELSVERKET: Sju av tio märken går bort – välj dessa till julfikat

2025 11 28

En analys från Livsmedelsverket visar på stora mängder bekämpningsmedelsrester i ett populärt tillbehör till julfikat.

Det handlar om russin som ofta intas tillsammans med glöggen eller stoppas i lussebullarna.

Hela 71 procent av de russinssorter som inte är ekologiska innehåller bekämpningsmedelsrester, enligt en sammanställning av Livsmedelsverkets analyser.

I åtta procent av dem är halterna så höga att de överskrider gränsvärdena för vad som är tillåtet i russin.

För de ekologiska russinen var det endast fyra procent som innehöll rester från bekämpningsmedel, men ingen av dem var över gränsvärdet.

– Julens smaker är något alldeles extra, och många vill göra medvetna val inför helgerna, säger KRAV:s vd Emma Rung, i ett uttalande.

– Genom att välja ekologiska russin bidrar du till odlingar som gynnar den biologiska mångfalden och minskar användningen av kemiska bekämpningsmedel. Det gör både glöggen och lussebullen lite godare – i dubbel bemärkelse.

Ett av de mest besprutade

Russin som inte kommer från ekologiska odlingar är ett av de livsmedel som är allra hårdast besprutat.

– Det kan finnas rester av 30 olika bekämpningsmedel i ett enda o-ekologiskt russinpaket. Det vill ingen ge till sina barn eller ha i sin julglögg, säger Naturskyddsföreningens ordförande Beatrice Rindevall, i ett uttalande.

Hur besprutningsresterna påverkar hälsan är oklart, men rekommendationen är ändå att hålla sig till de ekologiska russinen.

– Hur det påverkar hälsan att få i sig så många olika bekämpningsmedel vet man inte, då de utvärderas ett ämne i taget. Vårt råd är att köpa ekologiska russin, säger Beatrice Rindevall.

LÄS OCKSÅ: I dag fredag: Biltema går mot strömmen – i alla 64 varuhus

Ekologiska får inte besprutas

Russin som är ekologiska och KRAV-märkta besprutas inte med naturfrämmade kemiska bekämpningsmedel.

Dessutom ställs högre krav på arbetsvillkor för de som arbetar med odlingarna.

– Bekämpningsmedel påverkar inte bara miljön och riskerar att lämna rester i maten vi äter – de drabbar också människorna som arbetar med odlingen. Genom att välja ekologiskt gör vi ett aktivt val för vår egen hälsa, men också för att fler ska få en bättre ska arbetsmiljö, säger Emma Rung.

LÄS MER: Ica-butik går i konkurs

Foto: Йоана Петрова flickr

Text: Redaktionen