Ryssland erkänner: Allt är slut – tvingas till nödåtgärd

2024 09 10

Ryssland agerar för att undvika en nödsituation i det egna landet.

Redan förra vintern uppgavs Ryssland ha varit på bristningsgränsen.

På grund av omfattande nedskärningar för att finansiera kriget i Ukraina plågades den ryska befolkningen i flera månader av strömavbrott och livsfarlig brist på uppvärmning.

Enligt brittiska rapporter kan tusentals ryssar ha frusit ihjäl.

Och Ryssland, som mycket sällan medger inhemska nederlag, erkänner nu att landet gjort slut på sina energireserver från Sovjettiden och är i kraftigt behov av att finansiera landets energikraft, rapporterar Newsweek.

Har inte underhållits

Utspelet kommer från landets energiminister Sergej Tsivilev i samband med ett en konferens i Vladivostok.

På en fråga om hur östra Ryssland ska ta sig igenom hösten och vintern, och om ytterligare åtgärder ska vidtas för att säkerställa tillförlitlig energiförsörjning, säger ministern att de kraftreserver som upprättades under Sovjettiden “har utarmats”.

– Den främsta orsaken är bristen på finansiering för modernisering och underhåll av utrustning, säger han till rysk media enligt den amerikanska tidningen.

Flera nödåtgärder

Nu genomför Ryssland flera nödåtgärder för att undvika förra vinterns katastrof som enligt Storbritanniens försvarsdepartement fick ryska diktatorn Vladimir Putin att utropa krisläge.

– För att minska riskerna har vi redan klassificerat Fjärran Österns federala distrikt som regioner med hög risk inom elkraftsindustrin och implementerar åtgärder för att minska olyckor och förbättra tillförlitligheten för termisk behandling, säger Sergej Tsivilev.

Ryssland har även förstärkt nödreserverna och försett kraftverken med bränslereserver.

– Dessa åtgärder kommer tillsammans att göra det möjligt för oss att snabbt eliminera möjliga nödsituationer, säger energiministern.

25 procent i Moskva utan värme

I januari tidigare i år uppgav Newsweek att till och med Moskva drabbades kraftigt av strömavbrott. Enligt tidningen var 25 procent av huvudstadens invånare utan värme under den brutala vintern.

Bland annat uppges en 60-årig rysk marinofficer ha frusit ihjäl i sitt hem nära St. Petersburg efter att ha förlorat strömmen 3 januari.

– Detta är ytterligare ett tecken på att Ryssland blir allt mer instabilt och närmar sig bristningsgränsen, sade Jason Jay Smart, politisk expert inom postsovjetisk och internationell politik, vid tillfället.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen