Råttinvasion på svenskt köpcentrum – ”fick skjutas”

2023 11 03

En anonym person har slagit larm om råttor på ett köpcentrum i södra Sverige.

Det är andra gången inom loppet av enbart ett år som samma område har fått problem med råttor.

Under hösten har skadedjuren tagit sig in på Triangelns köpcentrum i Malmö som har dörrar ut mot just de gator som varit värst drabbade, rapporterar Sydsvenskan.

Död råtta under kassan

Efter det anonyma larmet undersökte miljöförvaltningen i Malmö saken och hittade ett flertal individer inne på köpcentret.

Den skånska tidningen beskriver händelseförloppet som en “råttinvasion”.

Utöver mängder med råttbajs upptäcktes en död råtta under kassadisken på Rosegarden i gallerian, enligt larmet.

– Problemet återstår i köpcentret men vi har inte sett eller fångat fler råttor hos oss, framhåller restaurangens distriktschef till Sydsvenskan.

Sköt råtta

Totalt fick två restauranger stänga under oktober månad.

En av dem var Texas Longhorn som själva hade fångat en råtta i en fälla.

Ytterligare två, som var vid liv, sprang runt i lokalen när miljöförvaltningen inspekterade platsen.

Ett akut förbud om hantering av livsmedel upprättades och skadedjurssanerare kallades till platsen.

– En av de levande råttorna sköts. Den andra var skadad och kunde fångas för hand, säger Mikael Ewing, som jobbar som livsmedelsinspektör, till lokaltidningen.

Sätter in hundar

Men än är inte “invasionen” över.

Vasakronan, som äger Triangeln, sätter nu in hundar för att jaga råttorna som fortfarande finns i lokalerna.

Hittills har råttjakten under hösten kostat hundratusentals kronor, men går åt rätt håll enligt Vasakronans centrumchef Robert Felczak.

"Finns många råttor"

Malmö stad är väl medvetna om råttproblemet.

– Det finns mycket råttor i Malmö på grund av byggaktiviteter i staden. Grävning och ändringar i avloppssystemet gör att råttorna känner sig oroliga och rör sig mer ovan mark, förklarar kommunen på sin hemsida.

Uppmanar invånarna

Staden uppmanar också invånare att informera myndigheterna om man upptäcker ett avvikande antal råttor i särskilda områden.

– Om du har sett många råttor under en längre tid på en allmän plats som en park eller gata vill vi gärna att du anmäler in detta till Malmö stad, understryker kommunen.

Foto: J. Cotten

Text: Redaktionen


14 sep 2026

Ryska styrkor omringade – stort nederlag för Putin

2026 09 14

Ryska styrkor tvingas retirera i den krigshärjade regionen Donetsk.

Vladimir Putins trupper har behövt överge över 200 kvadratkilometer territorium längs frontlinjen i Donetsk och därmed förlorat ett viktigt fotfäste i närheten av nyckelorten Liman, rapporterar oberoende The Moscow Times med hänvisning till OSINT-analytikern Clement Molin samt amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

Från Liman hade de ryska styrkorna planerat att attackera flera städer i Donbas norrifrån.

– Vi kan bekräfta den ryska arméns reträtt, säger militärexperten Valery Shiryaev enligt den ryska exiltidningen.

Ryska vinster utplånade

Bakslaget innebär Putins första stora nederlag kring Donbas på länge. Ukraina har i fyra månader gått på motoffensiv och efter flera anfallsförsök har fyra städer kunnat befrias.

– Den ukrainska operationen har resulterat i att Rysslands territoriella vinster sedan början av mars helt har utplånats, uppger ISW.

En nyckel i operationen har varit att Ukraina lyckats bryta igenom “en mycket gammal försvarslinje” och “effektivt omringat” ryska trupper i Liman, menar Shiryaev.

– Detta är till stor del en operativ omringning, men en tät sådan. Ryska stridande styrkor är fortfarande stationerade i många bosättningar i Shandrigolovo-området, och deras förnödenheter är endast tillgängliga via flyg. 

Läs mer: Nu bekräftar Storbritannien: Så många ryssar har dött

Proryska kanaler: "Rapporterar lönger"

Flera ryska Kremlvänliga kanaler erkänner en “försämrad taktisk situation” i närheten av Liman, enligt The Moscow Times. Telegramkanalen Rybar hävdar att det beror på “systematiska lögner i rapporter till högre chefer” och därmed “en felaktig bedömning av situationen”.

Baserat på erfarenheterna från Kupyansksektorn, där liknande problem löstes genom oförberedda anfall, kommer detta att leda till ytterligare förluster. Tillbakadragandet av reserver från andra områden inom Zapadgruppens ansvarsområde för att täcka luckorna nära Liman kommer att skapa luckor i försvaret som fienden oundvikligen kommer att utnyttja, framhäver kanalen.

Läs mer: Ni hamnar i skottlinjen” – Kreml pekar ut Natoland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 sep 2026

Rakt besked från V – har talat med S

2026 09 14

Vänsterpartiet pekas ut som en av valets stora vinnare.

Nooshi Dadgostar och hennes parti ökade med 1,5 procentenheter jämfört med 2022 och parkerar på 8,2 procent under måndagsmorgonen.

Nu ger partiet ett tydligt besked inför eventuella regeringförhandlingar. Vänsterpartiet, som under valrörelsen haft som krav att sitta i regeringen för att släppa fram Magdalena Andersson (S) som statsminister, kommer inte att vika sig.

Maria Forsberg, partisekreterare i V, menar att det är det mandat som väljarna gett dem.

– Vi har varit tydliga med att deras röster ska räknas precis som alla andras. Och vi vill gå in i en regeringskonstellation, säger hon till SVT.

Har talat med S

Maria Forsbergs förklaring till partiets ökade stöd är att väljarna vill ha en vänstersväng i politiken.

– Då har man lagt sin röst på Vänsterpartiet. Det är vi som har varit garanten för att det ska bli den typen av politik.

På måndagsförmiddagen bekräftar även Forsberg att samtal förs med Socialdemokraterna. Vem V har talat med vill partisekreteraren inte avslöja.

Vi är tydliga med att ska våra röster räknas så ska vi vara en del av en regering. Vi är gärna med och har en regering, men vi står fast vid vår linje, säger Maria Forsberg om S till Aftonbladet.

Enligt Forsberg kommer V även att prata med Centerpartiet.

– Det är inte en hemlighet att vi gärna hade haft en S–V–MP-regering, men vi har också sagt att vi kan samarbeta med Centerpartiet. Då måste man titta på de alternativ som finns.  

Andra läser: Bolånejätte höjer räntan

Uteslutet för C

Centerpartiet har uteslutit ett regeringsalternativ där Vänsterpartiet ingår i regeringen. På måndagen meddelar C att den röda linjen ligger fast. Socialdemokraterna har under valrörelsen påtalat att ett scenario med V i en S-ledd regering är mycket osannolikt.

– Det partiet står ju mycket, mycket långt från att sitta i en regering, så är det, sade Tobias Baudin, partisekreterare i S, till Expressen förra veckan, efter tidningens avslöjande om att åtta V-kandidater strukits från partiets listor inför valet på grund av att de spridit antisemeitisk propaganda på sociala medier.

Här är siffrorna med 6 273 av 6 626 valdistrikt räknade på måndagen:

🔴Vänsterpartiet                   8,2
🔴Socialdemokraterna     28,1        
🟢Miljöpartiet                          6,1
🟢Centerpartiet                      7,1
🔵Liberalerna                           5,4
🔵Moderaterna                     19,9
🔵Kristdemokraterna           6,2
🔵Sverigedemokraterna   17,6
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49,5   
🔵🔵 M+KD+SD+L             49,1 
 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen