16feb26

RAPPORT I NATT: Diktatorn drabbad av allvarlig sjukdom

2023 06 01

Nordkoreas ledare Kim Jong-Un lider av kraftiga hälsoproblem.

Det hävdar en helt ny spionrapport från Sydkorea, rapporterar The Korea Herald sent på torsdagskvällen.

Landets underrättelsetjänst (NIS) har kartlagt leveranser och uppgifter från grannen i norr som alla pekar på att diktatorn brottas med flera svåra sjukdomar.

Betydande sömnproblem

Kim Kyou-hyun, direktör på NIS, har levererat rapporten till underrättelsetjänstens styrande kommitté. 

Där framgår det att Kim Jong-Un sannolikt lider av kraftiga sömnsvårigheter och väger omkring 140 kilo.

– Baserat på den faktum att nordkoreanska myndigheter aktivt har samlat in den senaste medicinska informationen, inklusive mediciner som zolpidem, för behandling av sömnlöshet hos högt uppsatta tjänstemän utomlands i april, uppskattar NIS att Kim lider av betydande sömnstörningar, säger Yoo Sang Bum från det sydkoreanska parlamentets underrättelseutskott.

Blivit beroende av alkohol

Sydkoreas underrättelsetjänst misstänker också att Kim Jong-Un har hamnat i en “ond cirkel” och blir allt mer beroende av alkohol och nikotin.

Det baseras bland annat på att man noterat att landet importerat, med nordkoreanska mått mätt, enorma mängder sprit, utländska cigaretter och snacks av högsta kvalitet.

– Kim såg väldigt trött ut med märkbara ringar under ögonen under sitt offentliga framträdande den 16 maj, framhåller NIS vidare enligt den koreanska tidningen.

BMI på 48,8

NIS har även, med hjälp av AI, analyserat de senaste offentliga bilderna på Kim Jong-Un.

Analysen pekar på att hans vikt ligger på drygt 140 kilo, framhåller Yoo Sang Bun.

En anmärkningsvärt hög siffra för 39-åringen som uppskattas vara drygt 170 centimeter lång, vilket skulle ge honom ett BMI på 48,8 och hög risk för högt blodtryck, förhöjda blodfetter, hjärt- och kärlsjukdomar samt diabetes typ 2.

– Sedan slutet av förra året har riv- och blåmärken kontinuerligt observerats på Kims händer och armar, vilka misstänks vara en kombination av allergier och stressframkallad dermatit, fortsätter Yoo.

Pappan dog i hjärtinfarkt

Kim Jong-Un tog som 27-åring över makten i diktaturen Nordkorea 2011.

Han efterträdde då sin far som dog 70 år gammal. Enligt den inhemska nyhetsbyrån KCNA orsakades dödsfallet av en svår hjärtinfarkt efter “fysiskt och mentalt överarbete”.

Det har återkommande rapporterats om svält i Nordkorea som vägrar ta emot hjälp från utlandet.

LÄS MER: NORDKOREA: ”Akut kris” – oroande uppgifter

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 maj 2026

Hastigheten ändras på svenska vägar

2026 05 29

Snart kommer hastighetsgränserna på svenska vägar att ändras.

Sverige sänker nu tempot i trafiken.

I ett omfattande vägprojekt ska gator och landsvägar bli säkrare fram till 2030.

Vägar får sänkt hastighet

Den svenska transportmyndigheten Trafikverket har tagit fram en ny aktionsplan där hastigheten ska sänkas på omkring 1 200 kilometer tätortsvägar runt om i landet.

– Säkra hastighetsnivåer är avgörande för att skapa en säker vägtrafik och minska antalet omkomna och allvarligt skadade. Det kan göras genom att anpassa hastighetsgränserna och genom att bygga om trafikmiljön, uppger myndigheten i rapporten.

Det handlar främst om sträckor där dagens 50 km/tim bedöms vara för högt i miljöer där bilar möter gående och cyklister.

Tanken är att sänka hastigheten där bilar möter cyklister och gående, så att en eventuell olycka inte blir livshotande.

Målet är att nästan alla stadsgator ska ha en hastighetsgräns på högst 40 km/tim till 2030.

– Utöver detta behöver 30 km/tim säkras i områden där gående och cyklister blandas med biltrafik på ett frekvent och planerat sätt, uppger Trafikverket.

LÄS MER: Rysslands flygvapen träffat av Storm Shadow-missiler

Nollvisionen driver förändring

Bakgrunden till förändringen är den svenska trafiksäkerhetsstrategin Nollvisionen, som innebär att ingen ska dödas eller skadas allvarligt i vägtrafiken.

Enligt Trafikverket är hastigheten en avgörande faktor för att nå målet, särskilt i tätbebyggda områden där små skillnader i fart kan få stora konsekvenser vid olyckor.

Internationella riktlinjer, bland annat från FN, pekar också mot att 30–40 km/tim är mer lämpligt i stadsmiljöer där oskyddade trafikanter rör sig.

Landsvägar ses över

Förändringarna gäller inte bara städer.

Även landsvägar ses över, där huvudprincipen blir att vägar utan mitträcken i regel ska hålla max 80 km/tim.

Samtidigt satsar man på att bygga om vissa sträckor med räcken och säkrare vägrenar för att minska risken för mötes- och avkörningsolyckor.

Utvecklingen stöds också av ny fordonsteknik som ISA-system och adaptiv farthållare, som automatiskt kan hjälpa förare att hålla rätt hastighet.

Trots tekniska framsteg menar myndigheten att mänskligt beteende fortfarande är den största utmaningen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump somnar – videoklipp väcker frågor

Foto: Karl Hornfeldt

Text: Redaktionen


30 maj 2026

Älskat pålägg stoppas i svenska butiker

2026 05 30

Ett populärt sött pålägg stoppas.

Flera populära syltprodukter riskerar att försvinna från svenska butikshyllor.

Detta om de inte ändrar recept eller byter namn.

Skärpta regler slår mot sylt

Kraven på frukt- och bärinnehåll i sylt, marmelad och gelé höjs.

För två år sedan beslutade EU att höja kravet på frukt- och bärinnehåll i sylt från 35 till 45 gram per 100 gram produkt.

Reglerna har sedan anpassats av Livsmedelsverket och blir svenska föreskrifter den 14 juni i år.

Syftet är att minska sockermängden och samtidigt stärka marknaden för frukt och bär.

– Äkta vara välkomnar den här förändringen. Sylt och marmelad ska förstås innehålla ordentligt med frukt och bär och mindre utfyllnad i form av socker, vatten och tillsatser, säger Björn Bernhardson, verksamhetsledare på konsumentföreningen Äkta vara.

LÄS MER: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Märken pekas ut

Konsekvensen av de nya reglerna är att flera syltprodukter kan komma att stoppas i svenska butiker i sin nuvarande form.

Tillverkare måste antingen öka mängden frukt och bär i recepten eller ändra produktens namn.

Bland de utpekade produkterna finns BOB Squeezy Hallon, Den Gamle Fabrik Björnbärsmarmelad, Änglamark Ekologisk Hallonsylt samt Xtra Hallonsylt.

Trots de nya kraven finns en övergångsperiod.

Produkter som redan finns ute i butik får säljas slut innan reglerna börjar tillämpas fullt ut.

Matjättar agerar

Flera svenska matjättar har redan börjat fasa ut sylten i butik.

Coop bekräftar att flera av deras produkter kommer att få ändrade recept.

Även Orkla, som står bakom syltmärkena BOB och Den Gamle Fabrik, uppger att de har granskat sortimentet för att säkerställa att produkterna uppfyller de nya kraven

– Äkta vara har i dagarna varit ute och kollat hur det ser ut i butikerna och kan se att flera tillverkare redan har ökat frukt- eller bärhalten, uppger de i ett uttalande.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Brooke Lark

Text: Redaktionen