16feb26

RAPPORT I NATT: Diktatorn drabbad av allvarlig sjukdom

2023 06 01

Nordkoreas ledare Kim Jong-Un lider av kraftiga hälsoproblem.

Det hävdar en helt ny spionrapport från Sydkorea, rapporterar The Korea Herald sent på torsdagskvällen.

Landets underrättelsetjänst (NIS) har kartlagt leveranser och uppgifter från grannen i norr som alla pekar på att diktatorn brottas med flera svåra sjukdomar.

Betydande sömnproblem

Kim Kyou-hyun, direktör på NIS, har levererat rapporten till underrättelsetjänstens styrande kommitté. 

Där framgår det att Kim Jong-Un sannolikt lider av kraftiga sömnsvårigheter och väger omkring 140 kilo.

– Baserat på den faktum att nordkoreanska myndigheter aktivt har samlat in den senaste medicinska informationen, inklusive mediciner som zolpidem, för behandling av sömnlöshet hos högt uppsatta tjänstemän utomlands i april, uppskattar NIS att Kim lider av betydande sömnstörningar, säger Yoo Sang Bum från det sydkoreanska parlamentets underrättelseutskott.

Blivit beroende av alkohol

Sydkoreas underrättelsetjänst misstänker också att Kim Jong-Un har hamnat i en “ond cirkel” och blir allt mer beroende av alkohol och nikotin.

Det baseras bland annat på att man noterat att landet importerat, med nordkoreanska mått mätt, enorma mängder sprit, utländska cigaretter och snacks av högsta kvalitet.

– Kim såg väldigt trött ut med märkbara ringar under ögonen under sitt offentliga framträdande den 16 maj, framhåller NIS vidare enligt den koreanska tidningen.

BMI på 48,8

NIS har även, med hjälp av AI, analyserat de senaste offentliga bilderna på Kim Jong-Un.

Analysen pekar på att hans vikt ligger på drygt 140 kilo, framhåller Yoo Sang Bun.

En anmärkningsvärt hög siffra för 39-åringen som uppskattas vara drygt 170 centimeter lång, vilket skulle ge honom ett BMI på 48,8 och hög risk för högt blodtryck, förhöjda blodfetter, hjärt- och kärlsjukdomar samt diabetes typ 2.

– Sedan slutet av förra året har riv- och blåmärken kontinuerligt observerats på Kims händer och armar, vilka misstänks vara en kombination av allergier och stressframkallad dermatit, fortsätter Yoo.

Pappan dog i hjärtinfarkt

Kim Jong-Un tog som 27-åring över makten i diktaturen Nordkorea 2011.

Han efterträdde då sin far som dog 70 år gammal. Enligt den inhemska nyhetsbyrån KCNA orsakades dödsfallet av en svår hjärtinfarkt efter “fysiskt och mentalt överarbete”.

Det har återkommande rapporterats om svält i Nordkorea som vägrar ta emot hjälp från utlandet.

LÄS MER: NORDKOREA: ”Akut kris” – oroande uppgifter

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


USA-jätte dumpar Sverige

2026 04 27

En kapitaljätte drar ned sin närvaro Sverige.

En av världens största kapitalförvaltare minskar kraftigt sin exponering mot svenska aktier.

Flera tunga innehav av bland annat svenska industribolag säljs nu av i snabb takt.

Miljarder lämnar

Den amerikanska fondjätten Capital Group har, under de första månaderna under året, nettosålt svenska aktier för omkring 40 miljarder kronor.

Totalt har bolaget fortfarande cirka 265 miljarder kronor investerade i Sverige.

– Det kan vid en första anblick tolkas dramatiskt, men det negativa flödet drivs i hög grad av ett fåtal storskaliga ”outliers”, säger Harald Wigerstedt dataspecialist på ägardatatjänsten Holdings, till EFN.

Enligt analyserna är det framför allt medelstora bolag, så kallade mid cap som drabbas av utförsäljningarna.

– Samtliga innehav i denna storleksklass har antingen avyttrats i sin helhet eller reducerats betydligt under perioden. Sektormässigt sticker fastigheter ut som den enda kategorin med en enhällig ökning, säger Wigerstedt.

Flera välkända bolag har helt lämnat portföljen under de senaste månaderna, däribland Trelleborg, Inwido och Vitec.

LÄS MER: Här behövs mer personal – nästan 40 000 kronor i lön

Industrisektorn påverkas

Flera svenska industribolag har fått sina innehav ändrade, där stora poster både har minskat rejält och i vissa fall sålts av helt.

Det har gjort att en del börjar fundera på om det här kan vara starten på att svenska investeringar minskar under en längre tid.

Samtidigt sker det här i ett tufft ekonomiskt läge.

Höga räntor, fortsatt inflation och svagare tillväxt gör det svårare för många företag, särskilt inom industrin.

Köp av svenska bolag

Trots de stora försäljningarna finns det också vissa köp kvar i portföljen.

Capital Group har till exempel börjat äga eller ökat sitt innehav i bolag som Sagax och Ericsson i några av sina fonder.

Samtidigt går utvecklingen åt ett annat håll hos konkurrenter – BlackRock har istället nettoköpt svenska aktier för cirka 27 miljarder kronor under samma period, med fokus på bland annat banker och läkemedelssektorn.

LÄS HÄR: Ryskt stridsflygplan har slagits ut

Foto: Official White House D Torok

Text: Redaktionen


27 april 2026

Kungen säger nej – blir inget USA

2026 04 27

Kung Carl XVI Gustaf svarar inte på lockbetet.

I ett långt brev till kungen vädjas det till den svenska statschefen att korsa Atlanten i sommar.

Avsändaren är Fifa-presidenten Gianni Infantino, som personligen bjudit in kungen som “hedersgäst” till sommarens fotbolls-VM, rapporterar Expressen.

Men Carl Gustaf kommer inte. Det bekräftar kungahuset på tisdagen.

– Det finns inga VM-planer för kungen, säger hovets biträdande informationschef Johan Tegel till tidningen.

"Djupt hedrad"

Brevet som Gianni Infantino skickat till kungen är daterat den 8 april. I texten uttrycker Fifabossen sin djupaste förhoppning om att Carl Gustaf ska sitta vid hans sida vid någon av Sveriges matcher i sommar, varav två spelas i USA.

Det skänker mig det största nöje att bjuda in er till fotbolls-VM, det största sportevenemang för en sport i historien, som min hedersgäst, och jag skulle vara djupt hedrad om ni skulle göra mig sällskap på en av ert landslags matcher, skriver Infantino enligt Expressen.

Inga planer

I nuläget finns det inga planer på att någon annan i kungafamiljen heller ska ta flyget över Atlanten för att stötta Sverige på plats. Om det sker är det någonting som hovet kommer att återkomma kring, enligt Johan Tegel.

Sommarens fotbolls-VM spelas i USA, Kanada och Mexiko. Sverige spelar sin premiär mot Tunisien den 15 juni i mexikanska Monterrey, medan matcherna mot Nederländerna (20 juni) och Japan (26 juni) spelas i amerikanska Houston respektive Dallas.

LÄS MER: Ica stoppar skinka – ”Lämna tillbaka till butiken”

Stor supporter

Carl Gustaf och drottning Silvia har genom åren varit på plats för att bevaka många idrottstävlingar där Sverige deltar.

– Kungen är urskillningslös vad gäller att heja på Sverige, har Ebba Kleberg von Sydow, journalist och kunglig expert, sagt till GP tidigare.

Ett av de mest uppmärksammade tillfällena var kanske OS 2012 i London, då en ropandes och framhejandes hans majestät fastnade på en bild samtidigt som en kvinna framför honom höll för öronen.

Mest intresserad är Carl Gustaf dock av vintersport och OS, enligt Ebba von Sydow.

– Kungen lever ett inrutat liv i många hänseenden och det ska mycket till för att han ska bryta sina vanor, men ett OS är definitivt en sån sak som han med glädje avbryter semestern för.

LÄS MER: Lidl-succén kommer till Sverige – kostar 5 000 kronor

Foto: Linda Broström/Kungl. Hovstaterna

Text: Redaktionen