UPPGIFTER: Putin desperat – Kallar in förstärkning

2022 03 16

Den ryska diktatorn Vladimir Putin uppges bli allt mer bekymrad över stora ryska förluster i kriget i Ukraina.

Nu uppger det brittiska försvarsdepartementet att desperationen börjar öka i Kreml.

Kalla in förstärkning

Enligt departementets senaste underrättelserapport planerar Ryssland att kalla in militär förstärkning till kriget. Det ska kunna ske genom att omplacera styrkor från andra delar av Rysslands enorma landareal med syfte att öka Putinregimens militära närvaro i Ukraina.

Tagen på sängen

Putin har tagits på sängen av att Ukrainas Väpnade Styrkor varit mycket framgångsrikare än den ryska diktatorn hade räknat med. Nu krävs ökade ansträngningar för att vinna anfallskriget anser Moskva.

Omplaceras till Ukraina

Ryska styrkor från landets östra militärdistrikt, Stillahavsflottan och Armenien, ska förflyttas till striderna i Ukraina, enligt departementet.

Samtidigt uppges även diktaturen planera för ett användande av legosoldater i anfallskriget i Ukraina. Enligt underrättelserapporten handlar det bland annat om privata stridsstyrkor från Syrien. Det har tidigare rapporterats om att Ryssland planerar att flyga in 16 000 frivilliga legosoldater från landet i Mellanöstern.

Frigöra stridskraft

– Ryssland kommer sannolikt att försöka använda dessa styrkor för att behålla erövrade territorium och frigöra sin stridskraft för att förnya avstannade offensiva operationer, skriver det brittiska försvarsdepartementet i rapporten.

Ryska offensiven har avstannat

I rapporten framgår det även att de ryska trupperna kämpar för att behålla takten i sin frammarsch i Ukraina. De ryska styrkorna uppges ha stora svårigheter att hantera Ukrainas terräng, som begränsar dem till vanliga vägar och landets motorvägar.

Förstörda broar

Brittiska tjänstemän noterar även att ukrainska styrkornas förstörelse av broar har ”spelat en nyckelroll för att stoppa den ryska offensiven”, rapporterar BBC.

Skicklig taktik

– Ukrainas väpnade styrkors taktik har på ett skickligt sätt utnyttjat Rysslands bristande manöverstyrka, frustrerat den ryska framryckningen och tillfogat invaderade styrkor svåra förluster, bedömer brittiska försvarsdepartementet.

Foto: F. Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen


JUST NU: Explosion på jättefartyg – kopplas till Ryssland

2025 07 01

En explosion har ägt rum på en stor oljetanker som kopplas till den ryska skuggflottan.

Explosionen inträffade utanför Libyen.

Nu bogseras fartyget till Grekland, rapporterar Kyiv Independent.

– Omfattningen av skadorna ska bedömas vid ankomsten, uppger tidningen.

Maskinrummet svämmades över

TMS Tankers – ett globalt rederi- och fartygsförvaltningsföretag med huvudkontor i Aten – bekräftar att fartyget kommer att bogseras till Grekland.

– Explosionen orsakade en översvämning i maskinrummet. Orsaken till explosionen är inte klarlagd, säger en talesperson vid företaget enligt tidningen.

Ukrainas underrättelsetjänst kommenterar                 

Enligt den ukrainska säkerhetstjänsten HUR är det ett ryskkontrollerat fartyg som skadats. Oljetankern tillhör Rysslands skuggflotta, som används av Moskva för att kringgå sanktioner.

–  Explosionen inträffade efter att fartyget lämnat den libyska hamnen Zuwetina, cirka 150 kilometer nordost om libyskt territorialvatten, framhåller HUR i en kommentar till Kyiv Independent.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina

Flera mystiska explosioner

Det är oklart om Ukraina ligger bakom explosionen, men noterbart är att landets säkerhetstjänst väljer att uttala sig om händelsen.

De senaste månaderna har en rad oförklarade explosioner inträffat på oljefartyg som besökt ryska hamnar.

Ryska energitillgångar har varit prioriterade mål för ukrainska styrkor under hela Rysslands fullskaliga invasion. Den ukrainska militären har utfört flera drönarattacker mot oljeterminaler och andra mål på marken.

Explosionerna på oljefartygen indikerar att Ukraina numera även hotar Rysslands oljeexport på haven.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Foto: J. Kingma 

Text: Redaktionen


JUST NU: Elon Musk kan deporteras

2025 07 01

Bråket mellan USA:s president Donald Trump och hans tidigare rådgivare Elon Musk fortsätter att eskalera. 

De senaste dagarna har Musk återigen riktat skarp kritik mot Trumps stora budgetförslag, “The Big Beautiful Bill”, som ska upp till omröstning i kongressen.

Budgeten väntas öka den redan höga amerikanska statsskulden, vilket fått Elon Musk att se rött.

Techmiljardären, som tidigare har kallat lagförslaget för en ”avskyvärd styggelse”, hotar att starta ett nytt parti om budgeten röstas igenom.

– Vårt land behöver ett alternativ till det demokratisk-republikanska enpartiet så att folket faktiskt får en röst, skriver han på X.

Trump öppnar för att deportera Musk

Nu går Donald Trump till stenhårt motangrepp.

På en pressträff öppnar han för att deportera Elon Musk, rapporterar Bloomberg.

När Trump får frågan om Musk kan utvisas från USA, svarar han:

– Jag vet inte. Vi får titta på det.

Musk är ursprungligen från Sydafrika. Flera trogna Trumpanhängare har tidigare påstått att techmiljardären kom till USA illegalt, vilket möjliggör ett utvisningsbeslut.

Hotar att stoppa subventioner

På samma pressträff upprepar Trump att staten kan sluta att subventionera Musks företag. Enligt presidenten kan effektivitetsdepartementet Doge få i uppdrag att undersöka frågan. 

– Doge är monstret som en dag kanske måste vända tillbaka och sluka Elon. Visst vore det fruktansvärt? säger Trump med hänvisning till att Elon Musk tidigare var ansvarig för departementet.

– Elon får en hel del subventioner, men han är mycket upprörd över att elbilsmandatet ser ut att försvinna, fortsätter presidenten.

LÄS MER: Trump slår tillbaka stenhårt mot Elon Musk

Musk svarar

Elon Musk har kommenterat Trumps hot om deportering.

– Det är så frestande att eskalera detta. Så frestande. Men jag avstår för tillfället, skriver han på X.

LÄS MER: Elon Musk varnar Trump – kan ske redan i veckan

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen