Putin varnar för katastrof i Ryssland – jämförs med Tjernobyl

2024 08 15

Flera experter fruktar ett Tjernobylscenario i Ryssland.

Ukraina har slagit tillbaka mot den ryska invasionen och inledde häromveckan en motoffensiv mot den ryska regionen Kursk.

Bara några kilometer från striderna finns ett av Rysslands största kärnkraftverk. Ett kärnkraftverk som beskrivs som “Tjernobyls tvilling”.

– Reaktorerna är av Tjernobyltyp. De är farliga. Dessa är reaktorer med en enda säkerhetskrets. Om jag var chef för kärnkraftverket i Kursk skulle jag göra en nödavstängning för säkerhets skull, eftersom taket över dem inte är tätt, säger Olga Kosharna, expert på kärnkraftsäkerhet i Ukraina, till den ukrainska kanalen Unian.

Används bara i Ryssland

Jämförelsen med Tjernobyl har även uppmärksammats av danska TV2.

Reaktorerna, som är av typen RBMK-1000 från 1970- och 80-talet, är likadana som de som användes i just Tjernobyl.

– Det här är väldigt farliga gamla reaktorer, och Ryssland är det enda landet i världen där de fortfarande är i drift, säger ingenjören Andrej Ozharovskij som specialiserar sig på kärnkraftsolyckor och radioaktivt avfall, till ryska exiltidningen Novaja Gazeta.

Han pekar bland annat på att reaktorerna inte är inneslutna av skyddssköld som skulle kunna skydda mot närliggande explosioner.

Hela kontinenten skulle påverkas vid en olycka.

Putin varnar för katastrof

Kreml påstår att det har hittats nedskjutna ukrainska missiler vid den aktuella anläggningen i Kursk och ska ha påtalat detta för Internationella atomenergiorganet, IAEA.

Putinregimen har även anklagat Ukraina för “oansvariga handlingar” som kan leda till katastrof.

– Även om det inte finns några bekräftade rapporter om direkt beskjutning av staden Kurchatov eller kärnkraftverket är situationen fortfarande spänd, framhåller ryska representanter på Telegram.

Ukraina har inte kommenterat anklagelserna.

– Idag har vi avancerat väl i Kurskregionen. Vi når våra strategiska mål, sade den ukrainska presidenten Volodymyr Zelensky igår.

Ryska medier: "Helt omöjligt"

I ryska medier talas det om att en olycka vid kärnkraftverket i Kursk är “en omöjlighet”.

– Om turbinhallen eller transformatorstationerna träffas leder det till en olycka som orsakats av människor, möjligen en allvarlig olycka, men det leder inte till ett radioaktivt utsläpp, säger kärnenergiexperten Valentin Gibalov till den Kremlkontrollerade tidningen Kommersant.

– Orsaken till olyckan vid Tjernobylreaktor 4 låg i ett fel i konstruktionen av RBMK-1000-reaktorn, vilket ledde till en snabb utsläpp av energi motsvarande flera hundra ton TNT. Dessa brister i designen eliminerades på 1980- och 1990-talen. Reaktorerna har moderniserats kraftigt.

Foto: President of Russia Office resp IAEA

Text: Redaktionen


JUST NU: Sjukdom sprids i svensk region – rekordmånga smittade

2025 07 18

Rekordmånga har smittats av en virussjukdom i en svensk region.

En rejäl ökning av en allvarlig virussjukdom har registrerats i Västra Götaland den senaste tiden.

Det handlar om virussjukdomen TBE, som sprids av fästingar och kan leda till en inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna.

Antalet fall i Västra Götaland har skjutit i höjden jämfört med förra året. Samma utveckling har även noterats i en annan region.

”Är en rejäl ökning”

TBE är ovanligt, men hittills i år har antalet fall i Västra Götaland ökat markant.

33 fall har registrerats i regionen fram till den 18 juli, rapporterar GP.

Det är mer än dubbelt som många som förra året.

– Förra året hade vi endast 13 fall under samma period så det är en rejäl ökning. Vad det beror på vet man däremot inte och hur det kommer att utvecklas går inte heller att svara på, säger smittskyddsläkaren Thomas Wahlberg till tidningen.

Tidigare i sommar har liknande rekord registrerats i Uppsala, vilket SVT har rapporterat.

TBE är en fästingburen virussjukdom som sprids av fästingar. De flesta som smittas får lindriga besvär, men upp till en tredjedel drabbas av inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna, enligt 1177.

Kommer tidigt

Det är väldigt ovanligt att Västra Götaland har så många fall av TBE så tidigt.

– I regel ser vi en ökning först under sensommaren och den tidiga hösten, säger Thomas Wahlberg till tidningen.

Vad förändring beror på är dock svårt att säga.

En liknande utveckling har setts i Uppsala. Under perioden januari till maj registrerades elva av landets då totalt 38 fall av TBE i Uppsala län.

– Det är alltså en rejäl ökning i år. Vanligtvis sker smittan under sensommaren och hösten, så att vi redan nu har så många fall gör oss oroliga, sade smittskyddsläkaren Johan Nöjd till kanalen i juni.

Många symptom

Ungefär en tredjedel blir alltså allvarligt sjuka om de smittas med TBE.

Symptomen brukar då komma ungefär en vecka efter att man blivit smittad, enligt 1177. Vanliga symptom är hög feber, svår huvudvärk, mycket stel nacke, kräkningar, ljuskänslighet och ljudkänslighet, förvirring, koncentrationssvårigheter och förlamning.

Spridningen av TBE har ökat i Sverige och i Europa de senaste åren. Ett bra sätt att skydda sig mot TBE är att vaccinera sig.

En annan sjukdom som också har ökat den senaste tiden, bland annat i just Västra Götaland, är harpest, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Foto: Martha Dominguez de Gouveia

Text: Redaktionen


SVT trotsar tittarstorm – lovar mer av samma sak

2025 07 18

SVT har fått stenhård kritik, men tänker ändå göra mer av samma sak.

Många tv-tittare har rasat mot SVT:s undertexter i samband med direktsändningar.

Undertexterna görs med hjälp av AI, vilket har lett till bisarra felaktigheter bland annat i nyhetssändningar.

Exempelvis har Kreml skrivits om till ”kram” och Zelenskij till ”Cancerskij”.

Men trots det utlovar SVT nu ännu mer av samma sak.

Trotsar tittarstormen

SVT kommer att utöka antalet direktsända program som undertextas, uppger kanalen.

Bland annat ska man börja undertexta de 21 lokala nyhetssändningarna. Totalt kommer 85 procent av kanalens direktsända program nu att undertextas. Fram till nu har andelen varit 81 procent.

Beslutet har fattats trots att undertextningen har fått stenhård kritik. SVT använder AI för att undertexta, vilket medför så stora fel att texten ibland blir obegriplig.

Kanalen försvarar dock beslutet att öka mängden undertextning och att fortsätta använda AI.

– Med hjälp av AI-tekniken får vi ut väldigt mycket mer än vad vi skulle kunna göra annars, säger Lena Stormvinge, chef för operations, till kanalen.

Kritiseras av Granskningsnämnden

Trots kritiken mot undertextningen så välkomnas beslutet av Hörselskadades riksförbund, som vill att SVT-program ska bli mer tillgängliga för personer med nedsatt hörsel.

– Vi tycker att SVT borde ha textning på 100 procent, det är det viktigaste kravet, säger Mattias Lundekvam på Hörselskadades riksförbund till kanalen.

Men kritiken mot SVT:s AI-undertexter har alltså varit svidande. Den har bland annat kommit från Granskningsnämnden (GRN).

– Det står klart att det har förekommit betydande kvalitetsbrister i textningen, har GRN skrivit i en bedömning som lämnats till regeringen, rapporterar Journalisten.

– Nämnden noterar att SVT är i ett utvecklingsarbete men anser ändå att bristerna i textningen innebär att kvalitetskravet för tillgänglighetstjänster inte kan anses helt uppfyllt, menar GRN i sin bedömning.

Hizbollah blev ”is på lass”

Användningen av AI har lett till en lång rad bisarra felaktigheter i undertextningen.

Terrorgruppen Hizbollah har kallats för ”Is på lass”, och vanliga tv-uttryck som ”Vi ska strax ta en paus” har omtolkats till ”Vi ska strax släppa oss”, enligt tidningen.

Ofta har också hela meningar blivit väldigt märkliga, exempelvis: ”Där tänkte jag fakta, to daisy sover good socies.”

Många inslag har därför blivit obegripliga för den som är beroende av textningen för att kunna ta del av innehållet.

LÄS OCKSÅ: Klagomål väller in mot SVT – alla upprörda över samma sak

Foto: JESHOOTS resp SVT

Text: Redaktionen