Putin går ut med löfte till Natoländerna – men inte till Sverige

2023 12 18

Många ledare i västvärlden bedömer att Vladimir Putin mycket väl skulle kunna attackera ett Natoland.

Risken anses vara högst reell om Ryssland besegrar Ukraina i det pågående kriget.

– Om Putin tar Ukraina kommer han inte att sluta där, sade USA:s president Joe Biden tidigare i december och förutspådde ett scenario där amerikanska trupper slåss mot ryska militären.

Även Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg har varnat för exakt samma sak, senast i slutet av förra veckan.

– Om Putin vinner i Ukraina finns det en verklig risk att hans aggression inte slutar där, sade Stoltenberg på en presskonferens.

Putin svarar

Nu har den ryska diktatorn svarat.

Han kallar varningarna för “fullständigt nonsens”, rapporterar Politico.

– Jag tror att president Biden förstår det, säger Putin enligt samma tidning.

– Ryssland har ingen anledning, inget intresse – inget geopolitiskt intresse, varken ekonomiskt, politiskt eller militärt – att slåss med Natoländer.

Men den ryska ledaren nämner dock inte de europeiska länderna som står utanför Nato – vilket alltså fortsatt inkluderar Sverige.

Ett scenario som befaras bli mycket otäckt om det inte förändras snarast, enligt en centralt placerad källa vid Regeringskansliet.

– Risken för en mycket otäck utveckling är påtaglig. Det här känns inte betryggande, sade källan förra veckan och syftade på Ungerns och Turkiets förhalande av det svenska Natomedlemskapet.

Varnar Finland: "Blir problem"

I samma andetag som Putin försäkrade Natos medlemmar om att Ryssland inte planerar några fler attacker varnade han också Finland för “problem” – som alltså precis nyligen anslutit sig till försvarsalliansen.

– USA släpade in Finland i Nato. Hade vi några problem med Finland? Alla tvistefrågor, bland dem de territoriella frågorna i mitten av 1900-talet, var löste sedan länge, säger Putin enligt Yle.

– Det fanns inga problem, men nu kommer de att uppstå. Vi kommer att grunda Leningrads militärdistrikt och koncentrera ett visst antal militärenheter där, tillägger diktatorn.

LÄS MER: Natochefen varnar hela Europa: “Det här är på riktigt”

LÄS MER: Uppgifter: Fruktar att Sverige inte släpps in i Nato – regeringen befarar otäckt scenario

LÄS MER: Sergej Lavrov går ut med löfte till Sverige

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 22

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen