POLISMYNDIGHET VARNAR: Så här ska du inte ladda mobilen

2023 04 13

Du ska inte ladda din mobiltelefon hur som helst.

Den varningen kommer nu från FBI, USA:s federala polismyndighet, rapporterar CNN.

Anledningen är att mobilen kan utsättas för skadlig programvara om du inte är försiktig.

Kan utsättas för övervakning

Enligt FBI bör mobilanvändare undvika offentliga laddningsstationer, någonting som blivit allt vanligare på exempelvis köpcentrum eller flygplatser.

– Ta med din egen laddare och USB-sladd och använd ett eluttag istället, framhåller FBI på Twitter.

Förutom att sprida skadlig programvara menar myndigheten att dessa även kan användas för att utsätta din telefon för övervakningsprogram.

"Äventyrar all din data"

Sedan samhället anpassats mer och mer efter möjligheterna som smarttelefoner erbjuder ställs också högre krav på att människor måste kunna använda mobilen, trots begränsad batterikapacitet.

Det skapar i sig ett beroende av att kunna ladda telefonen när man befinner sig på kritiska platser där man helt enkelt måste ha batteri på sin mobil.

Men faktum är att säkerhetsexperter under lång tid uttryckt oro över riskerna med offentliga laddningsstationer, trots att de blir fel och fler till antalet.

– Bara genom att ansluta din telefon till en komprometterat uttag eller laddare infekteras din enhet och äventyrar all din data, har Drew Paik från säkerhetsföretaget Authentic8 förklarat vid ett tidigare tillfälle.

Skickar information

Sladden du använder för att ladda kan nämligen också användas för att skicka information från din telefon till andra enheter.

Ett vanligt exempel är när du ansluter din mobil till datorn med laddningssladden och på så vis kan föra över bilder från telefonen till den andra enheten.

Om en port till mobilen skulle äventyras finns det inga gränser för vilken information som en hackare kan lägga vantarna på, menar Drew Paik.

Det inkluderar e-post, sms, bilder och kontaktuppgifter.

"Lämnar avsiktligt kablar"

Nyligen förtydligade FBI sin uppmaning i ett blogginlägg där myndigheten varnar för att en skadad laddningsport även kan ge en aktör med onda avsikter möjlighet att låsa enheten eller föra över lösenordsuppgifter.

– I vissa fall kan brottslingar avsiktligt ha lämnat kablar anslutna vid laddningsstationer. De har till och med förekommit rapporter om att infekterade kablar har getts bort som reklamgåvor, framhåller FBI.

Samma uttag för alla telefoner

Nyligen blev det klart att alla mobiltelefoner, surfplattor, trådlösa hörlurar, bärbara datorer och digitalkameror som säljs i Sverige från och med slutet av nästa år ska ha samma typ av laddare, det vill säga USB-C.

– Vi vill se en gemensam laddningsstandard inom EU när det gäller trådbunden laddning av konsumentnära produkter såsom mobiltelefoner, framhöll civilminister Erik Slottner (KD).

LÄS MER: Expert varnar mobilanvändare: ”Märks när man blir äldre”

Foto: S. Johnson

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen