PENTAGON: Massiva rapporter om ufo – ”orolig för säkerheten”

2023 10 22

Rapporter om oidentifierade flygande objekt fullkomligt strömmar in till USA:s militär.

Varje månad tar den amerikanska regeringen emot dussintals rapporter om mystiska fenomen och föremål i luften.

Bara sedan april har man fått in 800 rapporter som ska undersökas, säger Sean Kirkpatrick, chef över AARO som studerar oidentifierade flygande objekt vid Pentagon, till CNN.

I framtiden fruktar USA att siffran kommer att öka till “hundratals, om inte tusentals”.

Vanlig missuppfattning

En vanlig missuppfattning är att begreppet “ufo” automatiskt refererar till utomjordiska farkoster.

Så är nödvändigtvis inte fallet.

Alla observationer av flygande föremål som observeras men som inte omedelbart kan identifieras inkluderas i kategorin, även om de kan ha ett jordiskt ursprung.

Flera av dem identifieras också som människotillverkade föremål med goda avsikter – som till exempel ballonger eller drönare.

Oroar USA

Men alla farkoster blir inte bekräftade.

Och det är dessa som oroar USA.

– Det finns några indikationer som är oroande som kan hänföras till utländsk aktivitet och vi undersöker dem mycket noga, säger Sean Kirkpatrick.

"Verkligen onormala"

Framför allt fruktar Pentagon för flygsäkerheten.

Enligt en rapport som släpptes i onsdags har de flesta observationer och iakttagelser gjorts inom ett begränsat militärt luftrum. 

Sannolikt upptäckts ufona eftersom sensorerna i dessa områden är särskilt känsliga.

Drygt hälften av de flygande föremålen utesluts som “vanliga föremål”, men 2-4 procent är “verkligen onormala och kräver ytterligare undersökning”, skriver CNN.

Nationellt säkerhetsproblem

Ända sedan Joe Biden upprättade en formell avdelning som ska undersöka uforapporter har intresset exploderat hos allmänheten.

Sean Kirkpatrick är dock fåordig om hur USA gör för att identifiera ufo som man misstänker tillhör en utländsk fiende.

– Det finns sätt att gömma sig i vårt “brus” som bekymrar mig. Jag är orolig ur ett nationellt säkerhetsperspektiv.

Hävdar att USA gömmer aliens

I juli tidigare iår hävdade David Grusch, en före detta underrättelseofficer i flygvapnet, under en utfrågning i kongressen att den amerikanska regeringen mörkar sin ufoforskning.

Den före detta officeren kom med chockerande andrahandsuppgifter om att USA beslagtagit hemliga rymdskepp och döda utomjordiska kroppar.

Fallet fick stor medial uppmärksamhet, men uppgifterna förnekas av Sean Kirkpatrick.

– Om någon tror att de vet var de här sakerna finns så borde de komma och prata med oss, säger han.

LÄS MER: USA publicerar omfattande ufo-rapport

Foto: C. Plass (OBS! Bilden är ett montage)

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen