PENTAGON: Massiva rapporter om ufo – ”orolig för säkerheten”

2023 10 22

Rapporter om oidentifierade flygande objekt fullkomligt strömmar in till USA:s militär.

Varje månad tar den amerikanska regeringen emot dussintals rapporter om mystiska fenomen och föremål i luften.

Bara sedan april har man fått in 800 rapporter som ska undersökas, säger Sean Kirkpatrick, chef över AARO som studerar oidentifierade flygande objekt vid Pentagon, till CNN.

I framtiden fruktar USA att siffran kommer att öka till “hundratals, om inte tusentals”.

Vanlig missuppfattning

En vanlig missuppfattning är att begreppet “ufo” automatiskt refererar till utomjordiska farkoster.

Så är nödvändigtvis inte fallet.

Alla observationer av flygande föremål som observeras men som inte omedelbart kan identifieras inkluderas i kategorin, även om de kan ha ett jordiskt ursprung.

Flera av dem identifieras också som människotillverkade föremål med goda avsikter – som till exempel ballonger eller drönare.

Oroar USA

Men alla farkoster blir inte bekräftade.

Och det är dessa som oroar USA.

– Det finns några indikationer som är oroande som kan hänföras till utländsk aktivitet och vi undersöker dem mycket noga, säger Sean Kirkpatrick.

"Verkligen onormala"

Framför allt fruktar Pentagon för flygsäkerheten.

Enligt en rapport som släpptes i onsdags har de flesta observationer och iakttagelser gjorts inom ett begränsat militärt luftrum. 

Sannolikt upptäckts ufona eftersom sensorerna i dessa områden är särskilt känsliga.

Drygt hälften av de flygande föremålen utesluts som “vanliga föremål”, men 2-4 procent är “verkligen onormala och kräver ytterligare undersökning”, skriver CNN.

Nationellt säkerhetsproblem

Ända sedan Joe Biden upprättade en formell avdelning som ska undersöka uforapporter har intresset exploderat hos allmänheten.

Sean Kirkpatrick är dock fåordig om hur USA gör för att identifiera ufo som man misstänker tillhör en utländsk fiende.

– Det finns sätt att gömma sig i vårt “brus” som bekymrar mig. Jag är orolig ur ett nationellt säkerhetsperspektiv.

Hävdar att USA gömmer aliens

I juli tidigare iår hävdade David Grusch, en före detta underrättelseofficer i flygvapnet, under en utfrågning i kongressen att den amerikanska regeringen mörkar sin ufoforskning.

Den före detta officeren kom med chockerande andrahandsuppgifter om att USA beslagtagit hemliga rymdskepp och döda utomjordiska kroppar.

Fallet fick stor medial uppmärksamhet, men uppgifterna förnekas av Sean Kirkpatrick.

– Om någon tror att de vet var de här sakerna finns så borde de komma och prata med oss, säger han.

LÄS MER: USA publicerar omfattande ufo-rapport

Foto: C. Plass (OBS! Bilden är ett montage)

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk region vädjar akut till Moskva

2025 11 07

Östra Ryssland lider av en akut brist.

Den sibiriska regionen Zabaykalsky Krai står inför en akut bränslekris.

Distriktet vädjar nu till Moskva om omedelbar hjälp för att rädda transport och samhällsfunktioner, rapporterar Kyiv Post.

Kritisk bensinbrist

Zabaykalsky Krai, ett område ungefär lika stort som Sverige, har slutat sälja 92-oktanig bensin till privatpersoner.

Endast statliga fordon, som polis och räddningstjänst, kan köra på reservlager.

I ett brev till premiärminister Mikhail Mishustin och energidepartementet beskriver guvernör Aleksandr Osipov situationen som “en svår bensinbrist”.

– Det här är inte bara ett lokalt problem, utan något som nu påverkar nästan hela Ryssland, även regioner med egna raffinaderier, säger Osipov enligt Kyiv Post, med hänvisning till Chita.Ru.

Bristen har gjort att det bildas långa köer vid bensinstationerna, och dyrare bensin och diesel säljs i begränsad mängd, samtidigt som lokala myndigheter jobbar för att försöka fylla på bränslet.

LÄS MER: Massabotage inne i Ryssland

Panik på marknaden

Trots officiella försäkringar om att situationen stabiliserats, har priserna på bensin och diesel skjutit i höjden.

I Belgorod har priserna ökat med 15 procent sedan slutet av oktober, medan 92-oktanig bensin i Murmansk når 86 rubel per liter, cirka 10 svenska kronor, vilket är nästan 40 procent högre än under sommaren.

– Vi förstår att 86 rubel per liter låter som ett skämt, men tyvärr är detta verkligheten 2025, säger Andrei Nikulin, statsvetare, baserad vid Murmansk och Arktiska kretsen.

Akut vädjan

Myndigheterna skyller bristen på säsongsvariationer, underhåll och konsumentpanik, men undviker att nämna de omfattande ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur som har slagit ut upp till 40 procent av raffinaderikapaciteten.

Regionen har nu vänt sig direkt till Moskva i hopp om att få hjälp med transport av bränsle och påfyllning av bensinstationer.

Enligt lokala rapporter har ett tåg med bränsle redan nått staden Chita och väntas distribueras till stationerna under de närmaste dagarna.

– Allt hanteras på nationell nivå, men vi på regional nivå gör också vårt bästa, säger Denis Osipov, chef för konsumentmarknadsenheten på ekonomidepartementet.

LÄS MER: Trippelattack mot Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen

 


Arla-produkt rusar i försäljning – “kraftigt ökad efterfrågan“

2025 11 07

Ett livsmedel från Arla säljer som smör.

Arla Falkenberg har slagit produktionsrekord för KESO cottage cheese för andra året i rad.

Det tack vare ökad efterfrågan på proteinrika livsmedel, rapporterar Dagligvarunytt.

Nytt produktionsrekord

Redan i slutet av oktober slog Arla Falkenberg sitt tidigare rekord på 23 000 ton producerad cottage cheese, även kallad Keso.

Under hela 2025 räknar mejeriet med att producera 27 000 ton, vilket motsvarar en ökning med 17 procent jämfört med året innan.

– Det här är resultatet av ett fantastiskt lagarbete där vi jobbat hårt för att förenkla och effektivisera produktionen, säger Christian Svensson, mejerichef på Arla Falkenberg.

LÄS MER: Helt ny svensk cola kommer till affären

Proteinrika livsmedel driver trend

Enligt Arla är en kraftigt ökad efterfrågan på cottage cheese den främsta förklaringen bakom rekordproduktionen.

– Trenden drivs framför allt av ett växande intresse för proteinrika och fettsnåla livsmedel kopplat till träning och hälsa. Cottage cheese är dessutom en väldigt mångsidig produkt som passar lika bra i matlagning och bakning som på frukostmackan eller direkt ur burken säger Lisa Engström, varumärkesansvarig för Keso Cottage Cheese.

Proteinrika produkter som cottage cheese har blivit populära bland konsumenter som vill kombinera hälsa med enkelhet i matlagningen, vilket märks både i butikshyllorna och på exportmarknader.

Arlas draglok

Arlas proteinsegment med keso, kvarg och varumärket Arla Protein som lanserades under 2024 har blivit ett draglok för bolaget.

– Bara några månader efter lanseringen blev vi marknadstvåa inom det här segmentet. Vi vill alltid ha en ledande position och sådana här högförädlade produkter är bra för handeln, för kunden, för Arla – och för bonden, uppgav Cecilia Kocken som är vd för Arla i Sverige sedan 2023, till Dagligvarunytt tidigare i år.

Arla Falkenberg är Europas största cottage cheese-mejeri som tillverkar omkring 60 olika varianter av cottage cheese.

Fabriken levererar produkter både till den svenska och internationella marknaden och har 130 anställda.

Mejeriet tar emot cirka 130 miljoner kilo mjölk om året, nästan uteslutande från Arlagårdar i Halland.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: Arla resp B Lark

Text: Redaktionen