OERHÖRT GLÄDJANDE: Omöjligt brottsfall har fått sin lösning

2023 08 01

Polisen kan nu meddela att ett sex år gammalt sexualbrott äntligen har fått ett avslut.

Trots en mycket intensiv brottsutredning tvingades polisen lägga ned utredningen 2017 – men nu har den drabbade flickan, hennes familj och anhöriga fått besked om att gärningsmannen är dömd.

Släpas in i skogen

Brottet ägde rum en vinterdag för sex år sedan.

– En eftermiddag i februari 2017 promenerar en 13-årig flicka i ett upplyst löpspår i en skog i Järfälla. Hon talar i telefon med en vän när hon blir överfallen av en tonårspojke.

– Förgäves kämpar flickan för att ta sig loss på olika sätt. Hon blir slagen och insläpad i skogen.

Grovt sexuellt våld

Det blir skräckfyllt inte bara för offret utan även för vännen som flickan talar med.

– I telefonen har flickans vän hört vad som hänt, framhåller polisen.

Men vännen kan inget göra. Hon kan bara lyssna på när flickan drabbas av något fruktansvärt hemskt.

– Tonårspojken utsätter flickan för våld och grovt sexuellt våld.

Vännen slår larm men det hjälper inte.

– Ingen vet var flickan är, förklarar polisen.

I juni 2023

Efteråt lyckas den skadade och svårt chockade flickan ta sig hem.

Trots kriminaltekniska undersökningar med säkrade spår, vittnesförhör och andra utredningsåtgärder förblir gärningsmannens identitet okänd – ända tills nu i sommar.

I mitten av juni 2023 griper polisen sex personer misstänkta för grov stöld mot ett företag på Värmdö, meddelar polisen.

– En av de misstänkta är en 21-årig man som topsas under utredningen.

– Analysen visar att mannens dna stämmer överens med spår från överfallsvåldtäkten i Järfälla 2017.

Utvisas från Sverige

Polisen återupptar ärendet och i slutet av juni häktas mannen för grov våldtäkt mot barn.

– Attunda tingsrätt dömer mannen till fängelse i 1 år och 1 månad, utvisning från Sverige och förbud mot att återvända på 15 år.

– Han ska också betala ett skadestånd på 282 000 kronor. Tingsrätten har vägt in att mannen var 15 år när han utförde gärningen och att han blivit dömd till 5 månaders fängelse för stölden på Värmdö.

– Domen är oerhört viktig, inte minst för att kunna ge den utsatta flickan med familj ett visst avslut efter en lång och tuff period.

Det framhåller Gustaf Silfverstolpe, tjänsteförättande sektionschef för grova brott i Stockholm Nord.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm

Text: Redaktionen


JUST NU: Två personer har hittats döda

2025 07 08

Två personer har påträffats avlidna i Gällivare kommun.

Personerna har hittats döda i en bostad.

En förundersökning om mord har inletts. Detta för att polisen ska kunna vidta de utredningsåtgärder som krävs.

Det råder dock oklara omständigheter kring händelsen.

– Inledningsvis är omständigheterna kring de två dödsfallen oklara så polis arbetar för att reda ut dem, framhåller polisen i ett uttalande.

I nuläget finns det inte någon misstänkt.

Tekniker på plats

Anhöriga är underrättade om dödsfallen.

Polisens tekniker har undersökt bostaden och en rättsmedicinsk undersökning av de avlidna ska utföras.

– I väntan på resultatet av den finns inte mer information att lämna, uppger polisen.

Ytterligare dödsfall

Under tisdagen rapporterar polisen om ytterligare ett dödsfall.

En man har hittats avliden i vattnet i Pajala.

– Finsk polis har tidigare sökt en man som anmälts försvunnen i området. Den avlidna personen är med stor sannolikhet den försvunne mannen, framhåller polisen.

Mannens anhöriga är underrättade.

Polisen misstänker inget brott.

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Grekland största turistmål stänger omedelbart

2025 07 08

Greklands mest besökta turistmål stänger idag.

Beskedet kommer direkt från landets kulturdepartement på tisdagen. Det gäller den omåttligt populära sevärdheten Akropolis i huvudstaden Aten.

Anledningen till det drastiska beslutet är den nya värmebölja som just nu slår mot Grekland, rapporterar AFP.

– För arbetarnas och besökarnas säkerhet, på grund av höga temperaturer, framhåller kulturdepartementet i ett uttalande.

Lockar miljoner

Akropolis är Greklands mest besökta turistmål och lockar tiotusentals besökare varje dag. Förra året besöktes platsen av 4,5 miljoner, en ökning på 15 procent jämfört med 2023.

Det 2 500 år gamla monumentet är byggt på en klippa med utsikt över huvudstaden utan någon möjlighet att ta skydd i skuggan.

Även förra året tvingades kulturdepartementet stänga Akropolis på grund av värmen. Värmeböljan ansåg då vara så pass allvarlig att den var farlig för allmänheten.

Året dessförinnan höll monumentet stängt i två veckor på grund av värmen.

Nu gör myndigheterna en liknande bedömning. Akropolis hålls stängt mellan 13 och 17 på tisdagen. 

LÄS MER: Högsommarvärme drar in över Sverige – då blir det över 25 grader

Obligatoriskt arbetsstopp

Temperaturen väntas idag nå 42 grader i Grekland. I Aten bedöms värmen toppa på 38 grader. 

Liknande väder förväntas under morgondagen.

Värmeböljan som nu går in på sin fjärde dag är den andra som drabbar Grekland sedan slutet av förra månaden.

Igår införde de grekiska myndigheterna obligatoriska arbetspauser i delar av landet som fick över 40 grader.

Arbetsstoppet gäller från lunch fram till klockan 17 för fysiskt arbete utomhus och matleveranser. Arbetsgivare har också uppmanats att erbjuda sina anställda att jobba på distans.

Populärast bland svenskar

Trots värmeböljan är Grekland den mest bokade semesterdestinationen för svenska turister hos såväl Apollo som Tui.

– När ekonomin stramas åt och världen präglas av turbulens väljer vi trygga och välkända resmål där vi får mycket semester för pengarna. Då finns det inget land som kan mäta sig med Grekland, säger Martina Krantz, pressansvarig på Apollo.   

LÄS MER: Svenskar i Grekland förvarnas – kan åka hem med skyhög räkning

Foto: 

Text: Redaktionen