Nytt fusk lurar fartkameror – folk slipper böter

2024 12 19

Ett nytt sätt att runda fartkameror har börjat få fäste i Sverige.

Fenomenet har nyligen fått stor uppmärksamhet i Storbritannien.

Bilister undviker att fastna i fartkamerorna genom att montera en slags “osynlig” registreringsskylt på bilarna, rapporterar brittiska medier.

Skylten maskeras genom en reflekterande tejp som gör att kameran, på grund av en överexponering i kamerans blixt, inte kan fånga nummerplåten på bild.

– Dessa oseriösa förare undviker böter med så kallade “spökskyltar” som inte kan upptäckas av hastighetskameror, framhåller bland annat den brittiska tidningen Express.

"Häpnadsväckande enkelt"

Polisen i Storbritannien har nu börjat ta i med hårdhandskarna för att upptäcka lagbrytarna. 

Enligt en högt uppsatt tjänsteman med ansvar för Storbritanniens automatiska igenkänningssystem för nummerplåtar har omkring en av 15 bilister överlistat tekniken.

Åtgärden beskrivs dessutom som “häpnadsväckande enkelt” av professorn Fraser Sampson, som även tjänstgjort 19 år som polis.

Sampson själv har uppmärksammat den tidigare transportministern Mark Harper om problemet.

– Alla bilister kan förvänta sig att betala böter om de upptäcks använda dessa olagliga metoder för att undvika kameror och taxichaufförer licensierade av Wolverhampton kan få sitt körkort indraget eller återkallat, varnar professorn.

LÄS MER: Svensk bilist fast i fartkameran – ursäkten väcker rubriker utomlands

Svenska polisen: Är förbjudet

Fusket är naturligtvis förbjudet även i Sverige.

Enligt polisen måste registreringsskyltar vara väl synliga från alla vinklar och får inte vara oläsbar på grund av skador, smuts, is, snö eller någonting annat.

– De får inte vara vinklade eller sprejade med reflexsprej, ligga dolda i fönstret eller ha ändrade siffror och bokstäver. Det är olagligt att köra ett fordon med en svårläst registreringsskylt. All form av försämring av läsbarheten är ett lagbrott, oavsett om det sker avsiktligt eller inte.

Det understryker polisen på sin hemsida.

LÄS MER: Snart kan du straffas – även om du bromsar innan fartkameran

Pågår även i Sverige

I Sverige har tidigare ett av de mest etablerade fusken varit att fälla ned solskyddet och förneka att man satt bakom ratten.

Nu visar det sig att tejpbedrägeriet pågår även här.

– Jag har själv sett det här i ett skarpt läge med tejpen. Om man gör det så föranleder det böter, säger trafikpolisen Petter Magnusson till Carup.

Exakt i vilken omfattning fusket pågår är dock oklart.

Redan för några år sedan diskuterades liknande olagliga metoder på forumet Flashback där användare tipsade varandra om hur man undviker att fastna i fartkameran. 

Reflekterande tejp nämndes då som ett av flera exempel.

LÄS MER: Så fort kan man köra – innan fartkameran tar bild

Foto: Trafikverket resp Holger Ellgaard

Text: Redaktionen


20mars26

Ryssland ställer krav på Sverige

2026 03 21

Rysslands ambassad riktar nu ett krav mot Sverige.

Två ryska sjökaptener sitter häktade i Sverige efter att två fartyg inom den ryska skuggflottan bordats inom loppet av några veckor.

Nu ställer Ryssland ett krav på Sverige – och har fått svar.

Ryssland kräver – Sverige säger nej

Kaptenen för det ena fartyget, Caffa, begär kontakt med hemlandet.

Nu kräver två ryska diplomater att få träffa den 54-årige kaptenen, rapporterar Expressen.

Diplomaterna från Rysslands ambassad i Stockholm kräver att få närvara vid en eventuell omhäktningsförhandling vid Ystad tingsrätt, enligt tidningen.

Men Adrian Combier-Hogg, senior åklagare, säger nej till det ryska kravet. Diplomaterna kommer inte att få närvara.

– Enligt min bestämda uppfattning så gäller restriktionerna som i vilken förundersökning som helst, säger åklagaren till tidningen.

Ett möte kan ändå vara möjligt, men inte i samband med en häktning.

Andra kaptenen vill inte ha kontakt

Den ryske kaptenen för fartyget Caffa har varit väldigt angelägen att få kontakt med hemlandet.

Kaptenen för det andra fartyget som Sverige har bordat, Sea Owl 1, har dock motsatt inställning, uppger tidningen.

Han vill inte ha kontakt med Ryssland och har vädjat om att hans gripande skulle hemlighållas för ryska myndigheter.

Kriminalvården har dock ändå ringt Rysslands ambassad, och uppger att det är nödvändigt på grund av internationella avtal.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin tvärsäker - så slutar kriget

Bordat två fartyg i mars

De två fartyget Caffa och Sea Owl 1 bordades av svenska Kustbevakningen och Nationella insatsstyrkan den 6 respektive 12 mars.

Fartygen misstänks tillhöra den ryska så kallade skuggflottan, som används för att runda sanktioner mot Ryssland. Skuggflottan har även kopplats till sabotage-operationer.

− Vår sammantagna bedömning är att risken för brister i säkerheten ombord är hög. På denna grund, kan inte fartyget omfattas av det som Havsrättens anger som oskadlig genomfart. Hoten mot sjösäkerheten och miljön är för höga. Därför finns det grund för ett ingripande mot fartyget, sade Daniel Stenling, biträdande operativ chef på Kustbevakningen, i ett uttalande i samband med bordningen av den andra fartyget.

LÄS OCKSÅ: Circle K ger besked om bensinpriset - ändras omedelbart

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 mars 2026

Klassiskt yrke kan försvinna i Sverige – redan borta i Danmark

2026 03 21

En hel yrkesgrupp kan vara på väg att försvinna i Sverige.

Sedan millennieskiftet har antalet brev som skickas i Sverige sjunkit med omkring 70 procent.

Postnord har redan dragit ner på antalet dagar som brev delas ut – och vill få ner det ytterligare till två dagar i veckan.

I Danmark har yrket brevbärare redan mer eller mindre avskaffats – och nu kan yrket gå samma väg till mötes i Sverige.

Klassiskt yrke kan försvinna

Antalet postanställda i Sverige har sedan 2008 halverats – från 32 000 till 16 000, rapporterar Arbetet.

Brevbäraren Petter Funkquist är en som har märkt av utvecklingen.

– Jag har tömt fyra gula lantbrevlådor idag och jag har tio försändelser, och bara ett av dem är ett vykort, säger han till Arbetet.

Nya tider

Tidigare har brev och försändelser varit en central del av kommunikationen över landet.

Men i och med digitaliseringen har mejl, sociala medier, Kivra och Bank-ID ersatt behovet av fysiska brev.

Petter Funkquist kommenterar.

– Det kommer väl sluta som i Danmark, att man först kör ut post en gång i veckan och sedan lägger man ner allt. Inom tio år tror jag vi är där, säger han.

Läs mer: S besked till hushållen: Skatt ska sänkas till miniminivå

Har levererat sista brevet

I Danmark levererade Postnord sitt sista paket den 30 december.

Postnord meddelade då att de skulle kapa 1 500 jobb i Danmark och ta bort 1 500 röda brevlådor i takt med den “ökande digitaliseringen” av det danska samhället, uppger The Guardian.

“Svårt beslut”

Den danska posttjänsten har varit ansvarig för att dela ut brev i landet sedan 1624. 

Under de senaste 25 åren har brevskickandet minskat kraftigt i Danmark, med en nedgång på mer än 90 procent.

– Vi har varit den danska posttjänsten i 400 år, och därför är det ett svårt beslut att avsluta den delen av vår historia, sade dåvarande Postnord-toppen Kim Pedersen förra året.

– Danskarna har blivit mer och mer digitala, vilket innebär att det finns mycket få brev kvar idag, och nedgången fortsätter så kraftigt att brevmarknaden inte längre är lönsam.

Läs mer: Circle K ger besked om bensinpriset – ändras omedelbart

Foto: Lycs Architecture

Text: Redaktionen