NY MÄTNING: Upplagt för valrysare

2022 08 16

Endast ett mandat skiljer mellan blocken.

Det indikerar SvD/Sifos nya mätning från den 16 augusti.

De rödgröna partierna får sammanlagt 49,0 procent. Ulf Kristerssons regeringsunderlag samlar ihop 48,8 procent.

Det skiljer ungefär 12 000 röster, rapporterar SvD.

– Det finns en rörlighet men nästan bara inom blocken, inte mellan blocken. Nu går vi också in i en period med många partiledardebatter, hur de klarar sig där kan få effekt på lite sikt. Ett misstag eller en blunder kan däremot få snabbare effekt, säger Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo till tidningen.

Moderaterna större än SD

En tidigare mätning från SVT/Novus indikerade att M och SD var jämnstora.

Men i Sifos mätning har Moderaterna en bra bit ner till Sverigedemokraterna.

Det skiljer nästan två procentenheter mellan partierna. Väljarstödet för M ökar något, men partiet hade nog hoppats på ett kraftigare lyft efter en rad utspel de senaste dagarna.

– Det ger nästan aldrig någon direkt effekt. Möjligtvis kan det påverka bilden av partiet under längre tid. Får Moderaterna ett större lyft kommer det ske på Liberalerna och Kristdemokraternas bekostnad, en del på Sverigedemokraternas och sedan en viss övergång från Socialdemokraterna. Men just nu är det inte många som byter mellan blocken, säger Toivo Sjörén till SvD.

Hela mätningen

Här är Sifos nya mätning för 16 augusti jämfört med 15 augusti. 

                                                       

🔴Vänsterpartiet                    7,5        -0,5
🔴Socialdemokraterna     30,0        +0,1
🟢Miljöpartiet                          5,6        +0,0
🟢Centern                                  5,9        +0,2
🔵Liberalerna                           5,5         +0,0
🔵Moderaterna                     19,5        +0,3
🔵Kristdemokraterna           6,2        -0,3
🔵Sverigedemokraterna   17,6       +0,7
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  49,0         -0,2
🔴🟢 S+V+MP                        43,1          -0,4
🟢      Centern                             5,9         +0,2
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,8          +0,7
 
Mandatfördelning
 
🔴🟢 S+V+MP+C       107 + 27 + 20 + 21 = 175
🔴🟢 S+V+MP              107+ 27 + 20= 154
🟢      Centern                21 = 21
🔵🔵 M+KD+SD+L    69 + 22 + 63 + 20 = 174
 
Centern har indikerat att partiet vare sig stödjer V eller SD och även om partiet i sammanställningen placerats på den rödgröna sidan är det aningen oklart var partiet landar i regeringsfrågan i ett läge där de pressas mellan att välja mellan V eller extra val.
 
◾Mätningen är genomförd   13 augusti – 15 augusti.

◾Senast ett parti som funnits i riksdagen minst två mandatperioder i rad föll ur riksdagen var för 81 år sedan då Socialistiska Partiet föll ur andrakammaren 1940 då partiet fick 0,7 jämfört med 4,4 i valet 1936. KD låg under spärren nästan hela mandatperioden 2014-2018 men kom ändå över 4% på valdagen. Med denna bakgrund ingår även partier som eventuellt får under 4 procent i procentsummeringen. Men i eventuella mandatsummeringar ingår de inte.


JUST NU: Natostyrkor har bordat fartyg

2025 09 17

Tyska specialstyrkor har genomfört en insats mot ett 75 meter långt lastfartyg.

Fartyget, som seglar under flagg från Saint Vincent och Grenadinerna, bordades när det befann sig i slussen i Kielkanalen. Fartyget har genomsökts och dykare har undersökt båtens skrov, rapporterar Der Spiegel. 

Tysk polis misstänker att fartyget har spionerat på landets kritiska maritima infrastruktur.

I slutet av augusti uppges besättningen ha skickat upp en drönare vars syfte var att ”spionera och ta bilder”.

Rysk besättning

Majoriteten av besättningen består av ryska medborgare och samtliga är gripna. De misstänks för att ha ”förebyggt hot mot Tysklands kritiska maritima infrastruktur” samt för ”spionage i sabotagesyfte och säkerhetshotande avbildning”, uppger Der Spiegel.

På väg mot Finland

Fartyget hade lämnat Rotterdam och var på väg mot Finland, rapporterar Iltalehti.

Fartygets destination ska ha varit hamnen i finska Euraåminne, enligt Marine Traffic, en global underrättelsesajt som spårar fartygsrutter.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Del av skuggflottan?

Det är oklart om fartyget är en del av den ökända ryska skuggflottan.

Fartygen i den ryska skuggflottan seglar under falsk flagg för att undvika västvärldens sanktioner. Putinregimen använder i synnerhet skuggflottan för att transportera rysk olja till handelspartners.

Snittåldern på oljefartygen i skuggflottan har ökat från 8,9 till 16,6 år efter den ryska invasionen av Ukraina. EU-ledare har länge varnat för att fartygen kan orsaka olyckor med ödesdigra konsekvenser för miljön.

Malte Humpert är grundare av tankesmedjan The Arctic Institute och journalist vid den norska tidskriften High North News. Han berättar att fartygen i skuggflottan ofta är dåligt försäkrade och har vid flera tillfällen stängt av sina transpondrar, vilket innebär att de inte syns för andra fartyg.  

– Det är inte säkert, man måste veta var de befinner sig. Det har förekommit fall där fartyg har kolliderat eftersom de inte synts på andra fartygs radar, säger experten till Dagbladet.

LÄS MER: Kina slår till mot USA:s guldägg: stoppa alla beställningar 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


JUST NU: Haveri hos Postnord – väldigt stor kundpåverkan

2025 09 17

En av Postnords största terminaler har havererat.

Det handlar om terminalen i Veddesta norr om Stockholm.

Omkring 70 000 paket påverkas av stoppet, rapporterar SVT.

Nu kan kunder räkna med långa förseningar.

– Det orsakar förseningar runt om i landet men främst norra Stockholmsområdet, säger Postnords presschef Anders Porelius till tv-kanalen.

Enligt presschefen är det en sorteringsmaskin som havererat. Incidenten innebär att posten inte kan sorteras och levereras dit den ska.

– Det här är maskiner som går dygnet runt och servas regelbundet, men ibland kan det uppstå tekniska fel, säger Porelius till SR Ekot.

– Vi beklagar så klart alla förseningar.

Då ska problemet vara åtgärdat

Postnord arbetar med att lösa haveriet. Problemet beräknas vara åtgärdat i slutet av veckan, uppger Anders Porelius.

– Vi har ett stort team tekniker som försöker hitta och laga felet och hoppas få en lösning absolut senast på fredag, säger han till DN.

Under tiden arbetar Postnord med att omdirigera paket från Vedesta till andra terminaler. Hittills har cirka 20 000 av 70 000 paket nått fram, dock med viss försening.

– Så vi har fortfarande då en en rätt stor volym som som ligger kvar och väntar. Vi har satt in extra fordon och bemanning men även efter att maskinen kommer igång tar det ju ett tag innan vi lyckas sortera allting., säger Anders Porelius till DN.

LÄS MER: Postnord inför betydande ändring – gäller i hela Sverige

Räkna med förseningar

Kunder kan räkna med förseningar, även om problemet skulle åtgärdats tidigare än väntat. 

–  Även om vi skulle få igång maskinen idag så skulle det bli följdförseningar i leveranserna. säger Porelius till SVT.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder

Foto: Postnord 

Text: Redaktionen