NY MÄTNING: Partiets nya skräcksiffra – Lägst acceptans

2022 02 21

Svenska folket har sagt sitt – MP är partiet som väljarna inte vill se i en regering.

Det visar en ny mätning från SVD/Sifo.

Sämst av alla

Acceptansen för Miljöpartiet är lägst av samtliga partier. Endast 27 procent av väljarna kan tänka sig att se MP i en regering.

Lämnade regeringen

Dystra besked för Miljöpartiet, som valde att lämna regeringen som de utgjorde tillsammans med Socialdemokraterna  i samband med att Magdalena Andersson (S) tillträdde som statsminister. Sju år i regeringsställning verkar ha gjort mer skada än nytta hos de gröna, som återigen hamnade under riksdagsspärren i senaste opinionsundersökningen från Sifo.

Mindre acceptans än ytterkantspartierna

De två partier som ligger på respektive kant på den så kallade höger-vänsterskalan i svensk politik – Sverigedemokraterna och Vänsterpartiet, får lågt stöd hos svenska folket i Sifos senaste mätning, som ställer följande fråga till väljarna:

”Vilka partier skulle du acceptera i en regering?”

De hamnar i botten

Mätningen visar att svenska folket även har låg acceptans för V och SD i en regering. Partierna har lika lågt stöd bland väljarna enligt mätningen,  33 procent. Liberalerna har ännu lägre stöd. Endast 31 procent av de tillfrågade vill se Nyamko Sabunis parti i en regering.

Högst acceptans

Socialdemokraterna, med Moderaterna hack i hälen, är det parti som flest av väljarna accepterar i en regering. Båda partierna får siffror på över 50 procent i undersökningen.

Centerpartiet och Kristdemokraterna noterar en siffra på runt 40 procent.

Moderatväljare om SD

En stor fråga inför och efter valet 2022 är om Sverigedemokraterna kommer att ingå i en M-regering vid en valvinst. Acceptansen för ett sådant scenario är fortsatt delad hos M-väljarna. Ungefär hälften (47 procent) av väljare som röstar på Moderaterna vill se SD i en regering.

Hela mätningen

🔴 Socialdemokraterna      55 %
🔵Moderaterna                      53 %
🟢Centern                                 42 %
🔵Kristdemokraterna         39 %
🔵SD                                             33 %
🔴 Vänsterpartiet                   33 %
🔵Liberalerna                           31 %
🟢Miljöpartiet                          27 %
 

Undersökningen gjordes mellan den 18 februari och 21 februari.

Text: Redaktionen


Enormt fynd i Sverige – ”historieböckerna måste skrivas om”

2026 01 28

Massiva fynd har hittats i norra Sverige.

Historieböckerna om norra Sverige kan behöva skrivas om.

Detta efter att flera arkeologiska fynd har gjorts vid bygget av Västra länken i Umeå.

Fynden förändrar historien

Under utgrävningarna för Västra länken i Umeå har arkeologer gjort enastående stora fynd från bronsåldern som visar på långt mer avancerad bosättning och jordbruk än man tidigare trott i norra Sverige.

Arkeologer har hittat spår av bofast jordbruk med tamboskap, något som tidigare inte varit känt för denna del av landet under bronsåldern.

Den enorma mängden fyndmaterial, inklusive redskap och spår av byggnader, gör att forskarna beskriver upptäckten som en av de största i modern svensk arkeologi.

– Vi kan konstatera att vi skriver om historien, just när det gäller bronsåldern här i Umeåregionen. Det påverkar synen av hur vi bott och ekonomin vi haft i norra Sverige, säger Jans Heinerud, arkeolog på Västerbottens museum, till SVT.

LÄS MER: Husbilsjätte i konkurs – omsatte en halv miljard

Tydlig tidslinje

Forskare betonar att storleken på fynden, både i antal föremål och omfattning av bosättningsspår, gör dem unika.

– Ingen av oss var förberedda på de enorma mängderna fynd, den tydliga tidslinjen och framför allt fynden som ikullkastar det vi lärt oss på historielektionerna, säger Nina Karlsson, sektionschef vid Västerbottens museum.

Upptäckterna har nu dokumenterats i en rapport på cirka 1 000 sidor, som nyligen godkänts av Länsstyrelsen och resultaten beskrivs som mycket uppseendeväckande.

– Fynden är supersensationella – liknande hus har tidigare bara hittats i södra Sverige, säger Tone Hellsten, arkeolog på Västerbottens museum, till SR.

Fynden ställs nu ut på Västerbottens museum.

Andra fynd i Sverige

Fyndet i Umeå är unikt i sitt slag, men kan jämföras med andra stora arkeologiska upptäckter i Sverige.

Ett exempel är Spillingsskatten på Gotland, världens största vikingatida silverskatt med över 67 kilo silver från 800‑talet, en upptäckt som omdefinierat synen på handel och rikedom i vikingatidens Skandinavien.

Andra betydande fynd inkluderar Molnby‑skatten i Uppland med 163 vikingatida silvermynt och Sundveda‑skatten, en stor silverskatt från Vikingatiden som hittades nära Märsta i Stockholm.

LÄS MER: Svenska kronan dundrar förbi drömnivån

Foto: MiningWatch Portugal

Text: Redaktionen


28 januari 2026

LARMET: ”Bensin- och dieselbilar i fritt fall”

2026 01 28

Bilmarknaden växer i Europa.

Antalet nyregistrerade bilar i EU ökade med 1,8 procent 2025 jämfört med föregående år.

Det visar färsk statistik från ACEA (European Automobile Manufacturers Association), som förenar Europas 17 största tillverkare av bilar, lastbilar, skåpbilar och bussar.

Tillväxten för elbilar sticker ut i statistiken. Under 2025 stod elbilar för 17,4 procent av EU:s marknadsandel, jämfört med 13,6 procent året innan.

Hybridbilar stod för 34,5 procent av marknaden och förblir därmed det föredragna valet bland EU:s bilförare. 

Samtidigt sjönk den sammanlagda marknadsandelen för bensin- och dieselbilar kraftigt – från 45,2 procent 2024 till 35,5 procent 2025.

”Fritt fall”

Försäljningen av bensinbilar i EU sjönk med 18,7 procent jämfört med föregående år. Trenden syns på alla större marknader. Frankrike upplevde den brantaste nedgången, med 32 procent, följt av Tyskland (-21,6 procent), Italien (-18,2 procent) och Spanien (-16 procent).

Samtidigt minskade försäljningen av dieselbilar med hela 24,4 procent under året.

Bilsajten Carup kallar det för ett ”mörkt år” för bilar som drivs av fossila bränslen.

– Försäljningen av bensin- och dieselbilar är fritt fall i Europa, skriver sajtens skribent Maths Nilsson.

TABELL: Antalet nyregistrerade bilar i EU

-  3 733 325 hybridbilar

- 2 889 298 bensin- och dieselbilar

- 1 880 370 elbilar

LÄS MER: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

FAKTA: ACEA

- European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) representerar de 17 stora Europabaserade tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar: BMW Group, DAF Trucks, Daimler Truck, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco Group, JLR, Mercedes-Benz, Nissan, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, TRATON GROUP, Volkswagen Group och Volvo Group.

Källa: ACEA

LÄS OCKSÅ: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa 

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen