NY MÄTNING: Nytt jubel för MP – otroligt jämnt mellan blocken

2022 08 12

Med enbart en månad kvar till valet ser det ljusare ut för Miljöpartiet.

Inga partier åker ur riksdagen utifrån de siffror som Svenska Dagbladet och Sifo presenterar i sin senaste opinionsundersökning.

Miljöpartiet, som legat under spärren i Sifos mätningar i drygt ett år, landar nu på 4,6 procent.

Även Liberalerna som stundtals legat risigt till parkerar på 5,7 procent vilket skulle ge partiet fyra nya år i riksdagen.

Taktiska skäl

Att MP ökar kan bero på taktiska skäl, menar Toivo Sjörén, opinionschef på Sifo.

– Många har förstått att de behövs för regeringsunderlaget på den rödgröna sidan och de har helt klart fått stödröster från såväl Socialdemokraterna som Vänsterpartiet och Centern, säger han till SvD.

“Ser ingen annan väg”

Ett liknande resonemang fördes av Torbjörn Sjöström på Novus i samband med att Miljöpartiet igår samlade ihop 5,2 procent i en annan mätning.

– Vi ser en tydlig rörelse från Vänsterpartiet och Socialdemokraterna till Miljöpartiet. Huvudförklaringen är sannolikt att man inte ser någon annan utväg; om MP trillar ut så kommer det inte gå att bilda en S-ledd regering, säger han till SVT.  

“Mycket kan hända”

Sjörén varnar dock Miljöpartiet för att ta ut segern i förskott.

– De är inte på säker mark, det behövs en bit till. Mycket kan hända och gå fel under en valrörelse, men trenden är klart uppåt.

L stabilare

Läget är säkrare för L – tack vare den nya partiledaren Johan Pehrson.

– Han är annorlunda än den tidigare partiledaren och när han pratar skolpolitik känner gamla väljare igen partiet och kommer tillbaka. Dessutom börjar nu väljarna i storstäderna att återvända till partiet, säger Toivo Sjörén till SvD.

Otroligt jämnt mellan blocken

När det gäller läget mellan de två regeringsalternativen ser valet den 11 september ut att bli en sanslös nagelbitare.

Enligt mätningen samlar högerblocket 49 procent och de rödgröna 48,7 procent.

Skillnaden kan motsvara så få som 20 000 röster.

Noterbar skillnad mellan M och SD

Det är också noterbart att mätningen av SvD/Sifo visar att Moderaterna når 20,7 procent och Sverigedemokraterna 16,5 procent.

I andra färska mätningar har siffrorna mellan de två partierna annars varit helt jämna.

– Det måste vara en stor lättnad för Moderaterna, väldigt psykologiskt viktigt att de har ett avstånd till SD vid en eventuell regeringsbildning, säger Toivo Sjörén till SvD.

Hela mätningen 

Här är SvD/Sifos nya mätning för 9-11 augusti jämfört med 17 juni. 

                                                Augusti       

🔴Vänsterpartiet                    7,6        -0,3
🔴Socialdemokraterna     31,2        -2,5
🟢Miljöpartiet                          4,6        +1,2
🟢Centern                                  5,3        -0,7
🔵Liberalerna                           5,7         +1,3
🔵Moderaterna                     20,7        +1,4
🔵Kristdemokraterna           6,1        -0,2
🔵Sverigedemokraterna   16,5       -0,9
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  48,7        -2,3
🔴🟢 S+V+MP                        43,4        -1,6
🟢      Centern                           5,3          -0,7
🔵🔵 M+KD+SD+L               49           +1,6
 
Mandatfördelning (Majoritet: 175 mandat)
 
🔴🟢 S+V+MP+C       112 + 27 + 16 + 19  = 174      
🔴🟢 S+V+MP              112 + 27 + 16 = 155
🟢      Centern                19 = 19
🔵🔵 M+KD+SD+L    74 + 22 + 59 + 20 = 175
 
Text: Redaktionen

27 april 2026

Mycket populär svensk tradition stoppas

2026 04 28

En populär svensk tradition kan försvinna.

Vissa svenska traditioner är starkt förknippade med det vackra vårvädret, inte minst för barn och ungdomar.

Men nu är en sådan tradition på väg att stoppas.

”Äldre känner igen sig”

Den svenska sporten brännboll är känd sedan 1700-talet, och blev under 1900-talet en av de mest populära idrottsaktiviteterna i Sverige.

Men nu stoppas brännbollen i allt fler svenska skolor.

Anledningen är att många idrottslärare anser att brännbollen pressar eleverna, rapporterar SR.

Idrottsläraren Pierre Jakobsson i Nyköping är en av dem som väljer bort den klassiska aktiviteten på sina lektioner.

Han menar att brännboll är problematiskt eftersom elever känner sig utstirrade.

– Slår man inte så långt, då börjar utelaget gå framåt… den biten finns ju också givetvis, och jag tror att många av oss äldre känner igen sig kanske i de situationerna, säger Pierre Jakobsson till radiokanalen.

Lång tradition

De flesta svenskar har spelat brännboll i skolan, och har även föräldrar samt far- och morföräldrar som har spelat brännboll i skolan.

Det är alltså en lång tradition, men många har upplevt brännbollen som en pina.

Detta har fått allt fler idrottslärare att välja bort den klassiska våraktiviteten, till den grad att brännbollen i stort sett är på väg bort från idrottsämnet i skolan.

Det finns en oro för att den negativa erfarenheten som många har av brännboll spiller över på andra fysiska aktiviteter, så att viljan att idrotta och motionera minskar.

Många idrottslärare föredrar därför andra aktiviteter där eleverna känner sig mindre pressade eller utstirrade, rapporterar TV4.

– Jag har möjlighet att erbjuda andra aktiviteter som jag tycker är bättre för eleverna och ger ett mer aktivt deltagande och kanske inte just den här utstirrheten, säger Pierre Jakobsson till kanalen.

LÄS OCKSÅ: MERZ: Då kan Ukraina bli medlem i EU

Kritiseras av idrottslärarförening

Inom Svenska idrottslärarföreningen är man dock kritisk till att idrottslärare väljer bort brännbollen helt och hållet.

Upplevelser av utsatthet förekommer i många situationer i livet, vilket man måste få tillfälle att träna på, menar föreningen, som också poängterar att det finns alternativa varianter av brännboll där elever kan välja olika bollar och redskap och där man anpassar reglerna för att minska utsattheten.

– Svenska idrottslärarföreningen vill gärna behålla brännboll som är en del av kulturen i Sverige, men att vi anpassar brännbollen efter situation och person, säger Jennie Nobelius, ordförande för Svenska idrottslärarföreningen, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: "Luktar 2008 igen" - tidigare banktoppen varnar

Foto: D Posteby

Text: Redaktionen


28 april 2026

Lösgodissuccé bakom ny storsatsning – ska säljas på Ica

2026 04 28

Cloetta presenterar flera nyheter i sortimentet.

Sverige ligger i den globala toppen när gäller godis.

Få andra länder kan konkurrera med svenskarna när det gäller konsumtion av lösgodis.

Nu presenterar Cloetta flera nyheter. Bland annat kommer en succé från lösgodishyllan paketeras om.

Det handlar om en produkt som ingår i det klassiska Malaco Zoo som kommer till butikshyllorna i ett nytt format hos både Ica, Axfood och Coop.

– I slutet av 2025 lanserades Malaco Foamy Monkeys i CandyKings lösgodissortiment, med smakinspiration hämtad från det ikoniska originalet, uppger Cloetta.

– Produkten blev snabbt en succé bland konsumenter som söker nya varianter av välkända smaker, och nu breddas tillgängligheten ytterligare när Foamy Monkeys även lanseras i påse inom Malaco‑sortimentet.

Malaco Foamy Monkeys kommer i både en sur och en söt variant. 

LÄS OCKSÅ: Handelsbanken: Det händer nu med svensk ekonomi

Samarbete med Trocadero

Ytterligare en nyhet rullas ut från Cloetta i maj.

Tidigare i år avslöjades ett samarbete mellan Cloetta och Spendrups Trocadero.

Nu rullas en ny godssort ut.

– Resultatet är en lekfull mixpåse med en nostalgihöjande trio av smaker – Trocadero, jordgubb och cola, uppger Cloetta.

Lanseringen av det nya samarbetet har väckt stor uppmärksamhet, och fler samarbeten är på gång.

– Cloetta väljer samarbetspartners med stor omsorg, och under 2026 kommer vi att introducera flera spännande samarbeten där våra uppskattade varumärken tar sig nya uttryck – men med samma höga produktkvalitet som våra kunder och konsumenter förväntar sig av oss, säger Helena Wallentin, skandinavisk marknadsdirektör för Cloetta, i ett uttalande.

Fler lanseringar

Inom Gott & Blandat kommer också en ny smak som gör entré under maj månad.

Fruity Bites, som är vegansk och har en smak av bland annat persika, vattenmelon och grapefrukt

– Även förra årets succé, Läkerol Hot Pepper, kommer tillbaka i begränsad upplaga och finns att tillgå i utvalda butiker mellan maj 2026 och februari 2027, uppger Cloetta.

LÄS OCKSÅ: "Luktar 2008 igen" - tidigare banktoppen varnar

Foto: Hemmakväll

Text: Redaktionen