Nutella stoppas – mängder med burkar måste tömmas

2025 09 26

Tusentals burkar med Nutella måste kasseras.

Detta efter larm från miljöförvaltningens livsmedelsinspektörer i Malmö.

Förvaltningen har stoppat över 2 000 burkar som upptäcktes av en ren slump i en lagerlokal hos en godisgrossist.

Burkarna gick nämligen inte att spåra och förbjöds därmed från att gå ut på marknaden, rapporterar Sydsvenskan.

Men det finns ett problem.

Allt innehåll måste tömmas innan burkarna får slängas. 

Och det är inte det lättaste när det gäller trögflytande nougatkräm i totalt 2 260 behållare. 

– Vi som tillsynsmyndighet har inte förutsättningarna eller lokalerna för att göra den här separeringen. Och det finns ingen aktör, vad vi känner till, som kan göra det åt oss heller, säger Arvid Nordland som är avdelningschef på Malmös miljöförvaltning, till lokaltidningen.

Ny lag

Det är en lag från 2024 som kräver att innehållet ska separeras. Undantag är animaliska produkter där det finns risk för smitta.

Och nu vänder sig miljöförvaltningen hela vägen till regeringen med frågan eftersom man vill att lagen ska ses över.

– Vi menar att lagstiftningen inte riktigt tar hänsyn till hur vi som kontrollmyndighet ska agera i ett sådant här fall, och det finns ingen praxis, säger Arvid Nordland.

LÄS MER: Oväntat besked om Nutella

Ska vara "nominellt tom"

Syftet med den relativt nya lagen är att “möjliggöra en ökad materialåtervinning av både förpackningsavfallet och avfallet som är förpackat”, enligt Naturvårdsverket.

För en del verksamheter, exempelvis livsmedelsbutiker, kan kravet komma att innebära förändringar för verksamheten vad gäller främst hanteringen av förpackat matavfall, framhäver myndigheten.

LÄS OCKSÅ: Swish lanserar ny funktion – ska hjälpa många

Naturvårdsverket menar att förpackningen ska bli “så tom som möjligt”. Det brukar talas om att den ska vara “nominellt tom”.

Begreppet ”nominellt tom” är ett relativt begrepp och det går inte att ange med procent hur pass ren förpackningen ska vara. I vissa fall kanske det är tillräcklig med att hälla ut innehållet eller att förpackningen placeras upp och ner under en stund. I andra fall kan innehållet behöva skrapas ur förpackningen med någon form av verktyg för att den ska bli så ren. 

LÄS MER: Bara två restauranger kvar – nu går hamburgerkedjan i konkurs

Foto: Photo Enduro 

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen