Norge på väg att sätta upp stängsel – mot Sverige

2024 02 04

Den norska regeringen överväger nu att bygga stängsel mot Sverige.

Anledningen handlar om den senaste tidens vildsvinsproblematik som har ägt rum på vår sida av gränsen.

Det är rädslan för afrikansk svinpest som nu gör att den norska regeringen starkt överväger att bygga stängsel för att förhindra spridning.

Det rapporterar norska NRK.

Har konstaterats

I Norge har ännu inga fall av den afrikanska svinpesten konstaterats, men i Sverige har man stött på stora problem.

I Fagersta och närliggande kommuner konstaterades fall i höstas, där många vildsvin hittades döda.

Stängslet kan i huvudsak bli aktuellt i sydöstra Norge.

– Det kan bidra till mindre förflyttning av grisar mellan länderna, och därmed begränsa eventuell ökning av populationen och smittspridning med levande djur, säger den norska livsmedelsmyndighetens chefsveterinär Ole-Herman Tronerud till NRK.

Kan få svåra konsekvenser

I Norge är oron stark och man är besvärade över de eventuella konsekvenserna som svinpest i landet kan få.

– Om vi får in svinpest i Norge kommer det att få stora konsekvenser för de som bedriver grisproduktion, men också innebära stora begränsningar för möjligheten att jaga, bedriva skogsbruk och bedriva friluftsliv i de områden som smittas, säger Jordbruks- och livsmedelsminister Geir Pollestad (C).

Problem i Sverige

I Fagersta och Norberg i Västmanland har svinpesten påträffats i Sverige, någonting som relevanta myndigheter har arbetat intensivt med.

– I den smittade zonen finns restrik­tioner som du ska följa för att hindra smitt­spridning och för att undvika att skrämma vild­svinen så att bekämpnings­arbetet försvåras, framhåller Jordbruksverket.

– Afrikansk svin­pest är en smitt­sam och dödlig sjuk­dom som drabbar vild­svin och grisar, men inte människor eller andra djur­slag.

“Lång erfarenhet”

Regeringen har uttryckt att Sverige har en lång erfarenhet av att arbeta med dessa frågor.

– Sverige har lång erfarenhet av förebyggande arbete med djurhälsa och smittskydd. Berörda myndigheter, djurhållare och allmänheten är viktiga i detta arbete, säger landsbygdsminister Peter Kullgren (KD).

Foto: A. Chirde

Text: Redaktionen


15 jul 26

Allt är slutsålt – plötslig anstormning till Biltema

2026 07 15

Biltema har slut på lagret.

Den kraftiga värmen har fått svenskarna att rusa efter kylprodukter.

På Biltema står hyllorna nu tomma när efterfrågan blivit större än väntat.

Helt slutsålda

Temperaturerna har stigit kraftigt i veckan och SMHI har utfärdat varningar för höga temperaturer i stora delar av landet.

Detta har gjort att allt fler svenskar söker efter sätt att kyla ner sina hem.

På Biltema i Örebro är efterfrågan så stor att både fläktar och AC-anläggningar har sålt slut.

– Vi hade inte räknat med att sommaren skulle komma så tidigt. AC-anläggningarna är också slutsålda, det skedde för en månad sedan, säger Henrik Dahlin, logistikansvarig på Biltema Örebro, till Nerikes Allehanda.

Kunder som kommer till butiken för att köpa en fläkt möts nu av tomma lager.

LÄS MER: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Högtrycket driver köprusningen

Den stigande värmen har fått många att agera snabbt.

När prognoserna visar temperaturer runt 30 grader eller mer ökar trycket på butiker som säljer kylprodukter.

Att söka sig till en annan butik är en möjlighet, men även där är tillgången begränsad då problemet inte bara gäller Biltemas butiker.

Leverantörerna har också svårt att möta den plötsligt höga efterfrågan.

– Problemet är att leverantören har slut på lagret, så trycket på fläktar och AC-anläggningar påverkar många kedjor, säger Henrik Dahlin.

Tryck hos fler kedjor

För två veckor sedan syntes samma trend hos teknikkedjan Power, där efterfrågan på kylprodukter sköt i höjden när värmen slog till.

Försäljningen av luftkonditionering ökade med hela 250 procent jämfört med samma vecka året innan.

Under en helg ökade trycket ytterligare när kunderna rusade efter svalka.

– Jag har aldrig sett siffror som dessa på en enda helg. Lördag och söndag låg vi på över 500 procents ökning mot förra året, och även idag ser vi en markant tillväxt", sade Arne Johan Hansen, försäljningschef på Power, i ett uttalande.

Biltema uppmanar kunder att vara ute i god tid om de vill köpa en fläkt inför varmare perioder.

Många väntar nämligen tills värmen redan är på plats innan de börjar leta efter en lösning.

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Foto: Biltema CC scaled

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen