NORDKOREA: Kim Jong Uns nyårslöfte till omvärlden

2023 01 01

Den nordkoreanska diktatorn trappar upp retoriken mot både Sydkorea och den västliga omvärlden.

I ett tal under natten svensk tid lovade Kim Jong Un en “exceptionell ökning” av sitt lands kärnvapenarsenal.

Ett svar på vad han hävdar är ett ökat hot från Sydkorea och USA, skriver bland annat The Guardian och CNN med hänvisning till nordkoreansk statlig media.

– Den för närvarande etablerade situationen kräver att vår land fördubblar våra ansträngningar att stärka vår militära makt överväldigande för att skydda vår suveränitet, säkerhet och grundläggande nationella intressen för att klara av de farliga militära rörelserna från USA och andra fientliga styrkor som riktar sig mot oss, säger Kim Jong Un.

“Otvivelaktig fiende”

Han pekar även ut Sydkorea som landets “otvivelaktiga fiende” och anklagar grannlandet för att tillsammans med USA bedriva en “komplott för att isolera och kväva Pyongyang”, som han menar “saknar motstycke i mänsklig historia”, skriver The Guardian.

Det hätska talet sker enbart några timmar efter att Nordkorea avfyrat tre ballistiska missiler på nyårsafton, landets 37:e missiltest 2022, vilket i sig följde upp de fem drönare som skickades över gränsen till Sydkorea tidigare i veckan.

– Vi måste straffa och hämnas mot varje provokation från Nordkorea. Det är det mest kraftfulla sättet att avskräcka provokationer, sade den sydkoreanska presidenten Yoon Suk-yeol efter händelsen enligt Reuters.

— Vi får inte frukta eller tveka på grund av att Nordkorea har kärnvapen.

“Sydkorea som skjutbana”

På söndagsmorgonen utförde sedermera Nordkorea sitt första test för det nya året när man skickade upp en ny raket, som Kim Jong Un hävdar kan laddas med taktiska kärnvapenspetsar och ha “hela Sydkorea som skjutbana”.

– Framöver, som ett viktigt offensivt vapen för våra militära styrkor, kommer det att utföra sitt eget stridsuppdrag för att överväldiga fienden, säger den nordkoreanska ledaren.

Förbereder sig på kärnvapenkrig

Ankit Panda, kärnkraftspolitisk expert vid Carnegie Endowment for International Peace, menar att Nordkorea växt fram som en missilmakt under 2022. 

Det handlar enligt Panda inte längre om “test”, utan snarare militära övningar.

– De förbereder sig på ett kärnvapenkrig, säger han till CNN.

Förväntar sig ökad sydkoreansk beredskap

En annan expert bedömer att även Sydkorea kommer att rusta upp som en konsekvens av Kim Jong Uns provokationer.

– Med Kim som avfärdar diplomatin och hotar att massproducera kärnvapen kommer Yoon-administrationen sannolikt att ytterligare öka Sydkoreas försvarskapacitet och beredskap, säger Leif-Eric Easley, professor vid Ewha University i Seoul, till samma kanal.

LÄS MER: Vill trotsa Kim Jong Uns kärnvapen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 okt 26

Storm på väg mot Sverige – då brakar det loss

2026 10 20

Mildare höstväder präglar Sverige under början av veckan.

Fram till helgen väntas plusgrader i nästan hela landet. I södra och mellersta Sverige letar sig temperaturerna över 10-gradersstrecket.

Framåt helgen slår dock vädret om rejält.

En höststorm rör sig mot Sverige och väntas föra med sig kraftiga vindar under söndagen.  

Det är ännu oklart hur omfattande konsekvenserna blir, men SMHI flaggar för att det kan bli rejält blåsigt i hela landet.

– På söndag ser det ut att bli rejält blåsigt i hela landet i samband med att ett djupt lågtryck som närmar sig ute på Norska havet, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Stormen Austen

Den brittiska vädertjänsten har döpt stormen till Austen.

Enligt SMHI väntas Austen nå Storbritannien under torsdagen och fredagen för att sedan röra sig österut. På söndag beräknas stormen dra in över Sverige.  

Varningar kan utfärdas

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar inför söndagen.

Varningar kan dock komma senare under veckan. Enligt SMHI publiceras vädervarningar på myndighetens hemsida och väderapp upp till tre dygn innan väderhändelsen beräknas inträffa. 

– Det är viktigt att följa väderutvecklingen eftersom prognoserna uppdateras kontinuerligt dygnet runt, vilket även kan medföra ändringar av varningsnivåer och varningsområden, skriver SMHI på sin hemsida.

Läs också: Bekräftat: Största ökningen sedan pandemin 

FAKTA: SMHI:s varningsnivåer

- Varningar utfärdas som gul, orange och röd, där röd är allvarligast.

- SMHI varnar för många olika typer av väderhändelser som till exempel vind, regn, halka, höga vattenflöden eller höga temperaturer.

- Varningssystemet utgår ifrån vilka konsekvenser eller störningar vädret kan skapa. Exempelvis kan 20 millimeter snö inom 12 timmar ge olika varningsnivåer beroende på var i landet snön faller eller när på året det sker.

Källa: Krisinformation.se

Andra läser: Biljätte kollapsar 

Foto: JD Designs

Text: Redaktionen


20 okt 2026

Nytt regeringsdrag från SD – tror C säger ja

2026 10 20

Igår tilldelades Elisabeth Thand Ringqvist (C) sonderingsuppdraget av talman Andras Norlén.

Dagen innan hade Jimmie Åkesson (SD) sträckt ut en hand till C-ledaren och bjudit in till ett “förutsättningslöst samtal”.

– Mitt parti har som bekant inga röda linjer, framhöll SD-ledaren i ett öppet brev till Thand Ringqvist.

Nu planerar Sverigedemokraterna ytterligare ett drag i regeringsbildningen.

Partiet förbereder ett nytt förslag, ett så kallat utskottsinitiativ, om att slopa straffrabatt. Initiativet gäller det förslag som Tidöpartierna lade fram i våras men som fick motstånd av de rödgröna på grund av en avsaknad plan för införandet, rapporterar GP.

Ett drag för att sätta press på C under Thand Rinqvists sondering.

– Det är klart att det är kopplat till regeringsfrågan. Men det är inte det som varit grundambitionen i detta, vi vill först seriöst införa detta och det har varit en stor fråga för oss hela den förra mandatperioden, säger Alexander Christiansson, rättspolitisk talesperson i SD, till tidningen.

"Ingenting hindrar C"

Efter den intensiva följddebatten modifierade Moderaterna förslaget och angav en startplanen för rabatten till 1 januari 2029. Det ställde sig Centern positiva till tidigare i höstas. 

– Centerpartiet välkomnar att Moderaterna nu presenterat en plan för hur reformen faktiskt ska kunna genomföras. Vi vill slopa dagens mängdrabatt, framhöll C efteråt.

Sedan dess har val och maktskifte skjutit upp frågan. Nu är SD redo att gå fram med förslaget på nytt. 

– Nu finns det en plan som känns godtagbar och då finns det ingenting som hindrar Centerpartiet från att ställa sig bakom det här utskottsinitiativet, det vore snarare konstigt om de inte gjorde det, säger Alexander Christiansson.

Läs mer: 47 000 äger aktien på Avanza – bjässen lyfter på börsen

Utesluter M-ledd regering

Igår uttryckte C-ledaren att det fortfarande är Magdalena Andersson (S) som är hennes statsministerkandidat. En M-ledd regering är utesluten, enligt Thand Ringqvist.

– Det ser jag inte som en möjlig lösning, sade hon till Aftonbladet.

Partiledaren kommer dock att tala med alla partier under sin sonderingsvecka, inklusive V och SD.

Läs mer: Kostar nästan en miljard – nu har Ukraina förstört den

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen