UTRIKES: Vill trotsa Kim Jong Uns kärnvapen

2022 12 28

Sydkorea rasar mot grannen i norr och hotar med hämnd efter att nordkoreanska drönare tagit sig in över gränsen.

Det var hårda ord från Sydkoreas president Yoon Suk-yeol när han på onsdagen uttryckte sin ilska över Kim Jong Uns provocerande aktion i måndags.

Fem drönare tog sig in i Sydkorea – för första gången sedan 2017 – vilket fick landet skicka upp stridsflygplan och attackhelikoptrar för att skjuta ned inkräktarna.

– Vi måste straffa och hämnas mot varje provokation från Nordkorea. Det är det mest kraftfulla sättet att avskräcka provokationer, säger nu den sydkoreanska presidenten idag enligt Reuters.

– Vi får inte frukta eller tveka på grund av att Nordkorea har kärnvapen.

Återvände – fick be om ursäkt

Alla fem drönare lyckades dock återvända till den slutna diktaturstaten utan skador. 

Någonting som även det rörde upp presidenten i Sydkorea och fick militären att gå ut och be om ursäkt till sydkoreanerna, rapporterar BBC.

– Vår militärs bristande beredskap har orsakat stor oro för folket, sade Kang Shin-chil, en hög tjänsteman inom militären.

Rustar upp för 440 miljoner dollar

Sydkorea kommer nu att förbättra sitt försvar mot drönare, meddelar presidentministeriet idag. 

Över 440 miljoner dollar ska läggas på att bland annat utveckla ett luftburet laservapen och en signalstörare, enligt Reuters.

Dessutom ska man införskaffa fler stridsflygplan av mindre storlek samt ballistiska missilubåtar.

– Vi kommer att stärka vår vedergällningsförmåga för att kunna förstöra centrala anläggningar var som helst i Nordkorea i händelse av en kärnvapenattack, säger ministeriet i ett uttalande.

Kan ha brutit mot vapenstillestånd

Intrånget i sydkoreanskt luftrum på annandag jul ska betraktas på stort allvar.

Det menar Anders Callert, delegationschef för NNSC som övervakar vapenstilleståndet mellan Syd- och Nordkorea.

– Om utredningen kan fastställa att den här drönaren verkligen kommer från Nordkorea och inte Sydkorea, då är det ett brott mot vapenstilleståndsavtalet, säger han till TV4. 

Även Kim rustar upp

Samtidigt som spänningarna ökar mellan de två grannländerna har även Nordkorea och dess diktator Kim Jong Un lovat att utöka militärens resurser nästa år, rapporterar nyhetsbyrån AP.

En sannolik konsekvens är att landet lär testskjuta fler missiler och rusta upp sin kärnvapenarsenal, skriver samma nyhetsbyrå.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Kris i USA – ber Danmark om hjälp

2025 03 15

Äggpriset är en nationellt viktig fråga i USA.

I genomsnitt produceras cirka åtta miljarder ägg i landet varje år. Varan är ett givet inslag i flera måltider.

Därför är de stigande äggpriserna i USA extra känsligt för amerikanerna.

I dag kostar ett dussin ägg över 10 dollar i vissa affärer, vilket motsvarar omkring 102 kronor.

USA:s jordbruksdepartement har dessutom förutspått att priserna fortsätter öka med 20 procent under 2025.

Ber Danmark om hjälp

Nu ber USA om hjälp.

Den amerikanska regeringen sträcker ut handen till Sveriges grannland Danmark.

Med anledning av den rådande äggbristen vill USA undersöka om Danmark kan exportera ägg till landet.

Det rapporterar den danska jordbrukstidningen Fødevarewatch. 

Här är svaret

Danmark säger varken nej eller ja till USA:s förfrågan.

Det är fortfarande oklart om det nordiska landet kommer öka äggexporten till stormakten i väst.

Enligt chefen för branschorganisationen Danske Æg finns det flera hinder som måste undanröjas om Danmark ska kunna hjälpa USA. 

– Ett stort antal kontrollkrav i bland annat USA står i vägen för att kunna exportera ägg dit, säger han till Fødevarewatch.

Därför ökar äggpriserna

Efter flera utbrott av fågelinfluensan har över 50 miljoner höns tvingats avlivats i USA sedan oktober 2024.

Det minskade utbudet på ägg och kostnadsökningar för jordbrukare har lett till att priserna skjutit i höjden.

Fakta: Här äter man mest ägg

Topp 5-listan:

1, Mexiko (380 ägg per person och år)

2, Japan och Colombia (340 ägg per person och år)

3, Paraguay (309 ägg per person och år)

4, Argentina (305 ägg per person och år)

5, Kina (298 ägg per person och år)

- I Sverige konsumeras cirka 213 ägg per person

Källa: Svenska Ägg resp IEC

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Klädkedja närmar sig konkurs – har 40 butiker i Sverige

2025 03 15

Den krisande klädkedjan Brothers uppges närma sig konkurs.

Under en tid har kedjan brottats med betydande ekonomiska utmaningar.

För inte länge sedan gick Brothers in i rekonstruktion – den andra på bara fem år.

Men nu kommer uppgifter om att rekonstruktionen avbryts efter protester från Skatteverket – och kedjan uppges närma sig konkurs.

Det rapporterar sajten E-handel.

Närmar sig konkurs

Skatteverket motsätter sig fortsatt rekonstruktion för Brothers och hänvisar till att kedjan inte uppfyller kraven för livskraft.

– Några säkra slutsatser kring bolagets livskraft kan därför inte dras från den utredning som Bolaget har presenterat, framgår av tingsrättens beslut enligt E-handel.

– Därtill har bolaget ännu inte lämnat någon information om hur stor skuldnedskrivning bolaget väntas behöva för att kunna överleva efter en rekonstruktion, vilket också ökar oklarheten kring bolagets påstådda livskraft.

Kan överklaga

Brothers har nu möjlighet att överklaga beslutet.

Beslutet har ännu inte vunnit laga kraft – men om det blir så menar rekonstruktören att Brothers kommer att behöva ansöka om konkurs omedelbart.

Det är Brothers

Brothers är en klädkedja som huvudsakligen fokuserar på herrmode.

– Brothers är en svensk herrmodekedja grundad 1992 med 43 butiker varav vissa drivs av franchisetagare. I dagsläget har vi cirka 280 medarbetare och 29 års erfarenhet av mode och service, förklarar kedjan om sin verksamhet.

En av många

Brothers är en av många aktörer i modebranschen som har fått det tufft på senare år.

Många företag i flera olika branscher inväntar och hoppas på ytterligare räntesänkningar från Riksbanken i och med den svaga konjunkturen.

I och med att inflationstakten återigen syns som ett problem så kan dock Riksbanken med Erik Thedéen i spetsen sätta ytterligare sänkningar på paus.

Nästa penningpolitiska besked kommer den 20 mars – och såväl konsumenter som företag riktar blickarna mot centralbankens nästa steg vad gäller räntekurvan.

Foto: Brothers

Text: Redaktionen