11 aug 26

Natojätte varnar egna befolkningen – avgörande ögonblick i helgen

2024 06 04

Befolkningen i det stora Natolandet Polen har enbart två val inför helgens stora EU-val.

Rösta – eller var beredd på att gå ut i krig.

Det är premiärminister Donald Tusks skarpa budskap till det egna folket, rapporterar BBC.

Varningen kommer med enbart några dagar kvar till EU-valet där den polska regeringen i synnerhet lyfter säkerhetsfrågan – och i synnerhet hotet om rysk aggression.

– Han (Tusk, red. anm.) uppmanar det polska folket att gå och rösta för att skydda sig själva, framhäver den brittiska kanalen.

"Risk att bo granne med Ryssland"

Premiärministern väntas idag betona budskapet ytterligare i samband med ett möte med allmänheten inför valet i helgen: att bo granne med Ryssland förblir en risk. Och hela Europa måste vara på sin vakt – särskilt eftersom ryssvänliga partier väntas nå valframgångar i bland annat Centraleuropa.

Polen är också kanske ett av de länder som måste vara på sin vakt mest av alla. 

Tidigare i maj gick bekräftade Natolandet att man lägger enorma resurser på att förstärka gränsen mot både Ryssland och Belarus. 

Projektet kallas för “Östra skölden” och väntas kosta motsvarande omkring 30 miljarder svenska kronor.

– Vi inleder detta arbete för att göra den polska gränsen säker i fredstid, och ogenomtränglig för fienden i krigstid, sade Donald Tusk vid beskedet.

Ryska politikern: "Polen står på tur"

Sedan Rysslands invasion av Ukraina har hoten mot Polen duggat tätt. 

Tidigare i år pekade Aleksey Zhuravlyov, en av Rysslands lagstiftare och en nära allierad till diktatorn Vladimir Putin, ut just Polen som landet som “står på tur efter Ukraina”.

– En fråga till er, grabbarna i väst, vad ska ni göra åt det? frågade Zhuravlyov i en sändning i rysk statlig tv.

Natolandet har också nyligen bekräftat att man tillsammans med fem andra medlemsländer ska upprätta en “drönarmur” längs gränsen till Ryssland. Dessutom återinförs en 200 meter lång buffertzon vid den polsk-belarusiska gränsen efter att flera polska gränssoldater attackerades häromveckan.

Man fruktar nu att stora mängder migranter kan fortsätta skickas mot Polen från samma land, någonting som Belarus själva förnekat.

– Det rekommenderades för oss att vi snabbt skulle återställa den 200 meter långa buffertzonen i det här området där det är möjligt. Vi är redo att fatta ett sådant beslut nästa vecka, säger Donald Tusk på en pressträff.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


2 sep 2026

Svenskar överger tv-tjänst – 200 000 har lämnat

2026 09 03

Allt fler svenskar skrotar en omtvistad tv-lösning.

Allt färre svenska hushåll använder idag en populär tv-lösning.

På bara ett år har användningen minskat med 27 procent.

Kraftig minskning på ett år

För ett år sedan hade omkring 650 000 svenska hushåll tillgång till illegal IPTV.

Nu har siffran sjunkit till cirka 465 000 hushåll, enligt nya siffror från analysföretaget Mediavision.

Det innebär en minskning med 27 procent.

Trots nedgången är det fortfarande en mycket stor marknad.

Det genomsnittliga priset för en illegal IPTV-tjänst ligger enligt Mediavision på omkring 171 kronor i månaden.

Sammantaget innebär det att svenska hushåll betalar omkring 80 miljoner kronor varje månad för tjänsterna – motsvarande nästan en miljard kronor om året.

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Därför kan svenskarna ha vänt

Mediavision kan inte slå fast exakt varför användningen minskar, men en möjlig förklaring är att kunskapen om problemen kring illegal IPTV har ökat.

– Fler kan ha blivit medvetna om att illegal IPTV inte är ett harmlöst lågprisalternativ och om vad pengarna riskerar att finansiera, säger Adrian Grande, analytiker på Mediavision.

Frågan har fått stor uppmärksamhet i Sverige under det senaste året.

Regeringens utredning om illegal IPTV har bland annat pekat på kopplingar mellan verksamheten och organiserad brottslighet, medan svenska TV-bolag har gått ut med varningar om tjänsten.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, i våras.

Pengar kan gå till kriminella

Problematiken handlar inte bara om upphovsrätt.

En statlig utredning har beskrivit illegal IPTV som ett omfattande samhällsproblem där stora inkomster kan hamna hos kriminella nätverk.

Samtidigt drabbas film- och tv-branschen, idrotten och andra rättighetshavare när innehåll distribueras utan tillstånd.

Problemet kan dessutom vara större än förlorade intäkter.

Den statliga utredningen har varnat för att den omfattande användningen av illegal IPTV även kan innebära ett säkerhets- och beredskapsproblem.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Glenn Carstens Peters

Text: Redaktionen


Använd ej på SoMe!

“Enorm vändning” på gång i Tyskland – inte hänt på 80 år

2026 09 02

Världens blickar riktas mot Tyskland på söndag.

En historisk förändring är på väg att ske i EU-jätten.

Alternative für Deutschland (Alternativ för Tyskland), AfD, är på väg att bli största parti i delstatsvalet i Sachsen-Anhal på söndag. Enligt opinionsmätningarna har partiet till och med chans på majoritet.

Något motsvarande har inte skett sedan Adolf Hitlers tid.

Detta skulle vara första gången i Förbundsrepubliken Tyskland efter andra världskriget som ett öppet radikalt högerparti har stigit till ledning av en delstat eller blivit det största partiet, säger Kimmo Elo, forskare vid Östra Finlands universitet, till finländska Iltalehti som beskriver scenariot som en “enorm vändning”. 

Infört en "brandvägg"

Till följd av landets nazistiska historia har Tysklands styrande partier isolerat ett antal mindre nynazistiska partier, samt AfD, från beslutsfattande.

Det har gjorts med en så kallad Brandmauer, en “brandvägg”.

De här valen visar tyvärr att försöken att isolera AfD och bryta dess stöd inte har varit framgångsrika. Partiet har fortsatt att både radikaliseras och växa bakom brandväggen, säger Elo. 

LÄS MER: Hotar med direktanfall – Ryssland kan slå till i Europa

Merz löfte

AfD, som av det tyska inrikesdepartementets underrättelsetjänst klassats som ett misstänkt högerextremistiskt hot, har växt särskilt mycket sedan nuvarande förbundskansler Friedrich Merz tog över som Tysklands ledare i maj 2025.

Merz har försäkrat att hans parti CDU inte kommer att ha några bredare samarbeten med AfD eller låta Sachen-Anhalt falla i “händerna på radikaler”.

På tysk nivå har CDU hittills varit ganska enade. Kritiska röster har dock hörts, särskilt i de östtyska delstaterna, säger Kimmo Elo och tillägger:

– Valet i Sachsen-Anhalt kommer säkerligen att starta en diskussion inom CDU om hur partiet ska närma sig AfD i framtiden.

LÄS MER: Undvik Moskva – alla flygbolag varnas

Foto: Bundesarchiv Bild 183-S33882 CC BY-SA 3.0 DE resp Official White House Photo by Daniel Torok resp Elekes Andor Wikipedia Commons CC BY 4.0

Text: Redaktionen