Nästan alla bilar visar fel – så fort kör du egentligen

2024 11 26

Bara att köra några kilometer för fort kan sluta i höga böter för den skyldiga föraren.

På vägar med högre hastighet än 50 kilometer i timmen räcker det att köra en kilometer för fort för att riskera böter på 1 500 kronor.

Av det skälet finns det all anledning att vara försiktig med gaspedalen.

Men faktum är att det i väldigt få fall går att lita på att hastighetsmätaren faktiskt visar rätt hastighet. 

I nästan alla bilar anger mätaren en högre hastighet än vad du egentligen kör, rapporterar Dagbladet.

– Den goda nyheten är att det oftast pekar åt fel håll. Det gör att man ofta har några kilometer i timmen till godo jämfört med vad instrumentet på instrumentbrädan visar, skriver den norska tidningen.

3-4 kilometer skiljer

Tidningen hänvisar till nya tester från NAF, den norska motsvarigheten till Riksförbundet M Sverige, som visar att den verkliga hastigheten i många bilar i själva verket är 76 eller 77 kilometer i timmen – samtidigt som hastighetsmätaren visar på 80.

“Felet” har uppmärksammats flera gånger tidigare och verkar med andra ord bestå.

Det var nog tänkt att få bilister att köra lite långsammare än de verkligen gör. Nu kan många kolla farten via till exempel navigatorn eller medelhastighetsvisningen som oftast är mycket korrekt, framhöll Vi bilägare, Sveriges största bilmagasin, redan 2019.

Kan vara allvarligt

Det omvända, att visa en för låg hastighet, är däremot aldrig tillåtet.

Anledningen är förstås att folk inte ska köra för fort utan att veta om det. Men tidigare har undersökningar visat att bilar visa fel på så mycket som tio kilometer i timmen när man kör på en 90-sträcka.

Det är allvarligt för det innebär att vissa bilar kommer att ligga och tro att de kör i 90 men de ligger bara i 80. Bakom kanske finns en kö med bilar som vill om, har mätingenjören Göran Malmsten tidigare sagt till SVT.

– De vill åtminstone köra 90 och då blir det en massa tokiga omkörningar. Det blir en säkerhetsrisk på vägarna som jag tror är lite förbisedd.

LÄS MER: Alla bilar kommer börja pipa – införs nu

Verklig hastighet i 80 km/h på hastighetsmätaren:

  • Skoda Kodiaq 77 km/h
  • VW Tiguan 77 km/h
  • Hyundai Ioniq 75 km/h
  • BMW i3 76 km/h

Källa: NAF

LÄS MER: Snart kan du straffas – även om du bromsar innan fartkameran

Så stor felmarginal är tillåten på mätaren:

  • Vid en reell hastighet på 40 km/h kan hastighetsmätaren visa upp till 48 km/h
  • Vid en reell hastighet på 50 km/h kan hastighetsmätaren visa upp till 59 km/h
  • Vid en reell hastighet på 70 km/h kan hastighetsmätaren visa upp till 81 km/h
  • Vid en reell hastighet på 90 km/h kan hastighetsmätaren visa upp till 103 km/h
  • Vid en reell hastighet på 110 km/h kan hastighetsmätaren visa upp till 125 km/h

Källa: EU

LÄS MER: Så fort kan man köra – innan fartkameran tar bild

Foto: J. Lucas resp Pezibear

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen