Moderat profil byter till Kristdemokraterna

2022 11 06

Moderaternas tidigare kommunalråd i Sölvesborg lämnar partiet och går över till KD. Samtidigt ägde en stor manifestation rum i Sölvesborg i går.

Det handlar om toppolitikern Paul Andersson som var en av strategerna bakom beslutet att bilda Samstyret i Sölvesborgs kommun.

Kommunalråd för Moderaterna

Samstyret var den koalition som vann valet i Sölvesborgs kommunval 2018 och som bestod av Sverigedemokraterna, Moderaterna, Kristdemokraterna och det lokala SoL-partiet som står för Sölvesborg och Lister.

När Emilie Pilthammar (M) slutade som kommunalråd tog Paul Andersson (M) över. Men nu lämnar han partiet.

– Politik är kompromisser om man inte har 50%. Jag fokuserar därför på politikens riktning så man förflyttar sig i rätt riktning, framhåller Paul Andersson.

– När därför Moderaterna lokalt i Sölvesborg nu väljer att överge Samstyret och styra nästa period ihop med de röda kan jag inte ställa upp längre. Det finns många trevliga sossar, men politikens inriktning med kollektivet i centrum är helt fel för mig.

Vill inte styra med Socialdemokraterna

Moderaterna har nu bildat styre i Sölvesborgs kommun tillsammans med Socialdemokraterna. Med på tåget finns även Centern och SoL-partiet.

– Jag sa direkt efter moderaternas interna omröstning att jag inte tänkte styra med Socialdemokraterna så jag började tänka på vad jag skulle göra, framför Paul Andersson.

– Hade några olika vägar att gå och nu efter några veckor är det svåra beslutet fattat. Jag byter parti till Sölvesborgs enda kvarvarande borgerliga parti, Kristdemokraterna.

Manifestation på lördagen

I går lördag ägde en manifestation rum på Stortorget i Sölvesborg där deltagarna vädjade till Moderaterna om att komma tillbaka till Samstyret.

– Jag lade min röst på Moderaterna med förhoppningen att de skulle fortsätta med Samstyret i fyra år till. Jag är missnöjd, säger demonstrationens initiativtagare Benny Seferi som till vardags jobbar som bussförare.

En av manifestationens deltagare var ingen mindre än Louise Erixon (SD).

Jag vill kommunicera, och det har också KD gjort, att famnen är öppen att komma tillbaka. Det här styret behöver inte ens tillträda den 19 december, säger hon till SVT.

– Det kan vara så att vi kanske får ett samstyre ändå, säger Louise Erixon (SD).

Topprekrytering för KD

Det finns ett betydande missnöje bland moderater i Sölvesborg över att M gått samman med S och Paul Anderssons beslut att lämna Moderaterna får mycket stor uppmärksamhet.

För Kristdemokraterna är beskedet en positiv överraskning.

– Vi är glada att Paul ha valt oss. Det är en topprekrytering, säger Robert Manea, KD:s gruppledare i Sölvesborgs kommun, till Sydöstran.

För Paul Andersson låg KD nära till hands.

– Jag kände att det var det parti som låg mig närmast i mina grundvärderingar. När jag en gång valde att engagera mig politiskt så var det mellan just Moderaterna och Kristdemokraterna, säger han till tidningen. 

Siktar på nytt samstyre

Paul Andersson har varit moderat i flera årtionden och kände viss vemod när han fattade beslutet.

– För trettio år sedan blev jag medlem i Moderaterna under [stadsfestivalen] Killebom och har sedan dess varit aktiv på diverse poster i och för partiet. Jag blev medlem främst för att värna den personliga friheten.

– Lite vemod känner jag, men samtidigt spänd förväntan över vad som sker framöver, betonar Paul Andersson på sin Facebooksida.

Nu är hans fokus Sölvesborgs nästa kommunval och det råder ingen tvekan om vad som är hans mål.

– Nu tar jag sikte på ett nytt Samstyre senast 2026, framhåller Paul Andersson – numera kristdemokrat.

Text: Redaktionen


Stort larm om vanlig router – många svenskar har den

2025 01 23

En av de mest populära routrarna på marknaden är föremål för stor oro.

Det är routrarna av märket TP-Link som under vintern dragit uppmärksamheten till sig.

Nyligen gick myndigheter i USA ut med att man överväger ett totalförbud mot produkterna, som även finns i mängder av svenskars hem.

Routrarna kallas till och med för ett “nationellt säkerhetsproblem” på grund av upprepade kopplingar till kinesiska cyberattacker, rapporterar ansedda Wall Street Journal.

Skäl till oro i Sverige

Specifikt befarar dessutom USA att TP-Link-routrarna – som är den mest sålda routern på Amazon – kommer att användas mot västerländska mål.

Av den anledningen finns det skäl till oro även här i Sverige och Europa och alla andra västländer där de populära produkterna säljs.

Det konstaterar säkerhetsföretaget CSIS medgrundare och it-säkerhetsexperten Peter Kruse från Danmark, där problemet också uppmärksammats de senaste veckorna.

– Med många produkter i den låga prisklassen är säkerheten inte särskilt högt prioriterad. Kort sagt, du får vad du betalar för, säger han till TV2.

Microsoft bekräftar

Techjätten Microsoft har redan bekräftat att en kinesisk hackerenhet har lanserat “separata cyberattacker” via tusentals routrar från TP-Link.

Viktigt i sammanhanget är dock att det kinesiska företaget inte själva anklagas för att hota cybersäkerheten – kritiken går ut på att de inte gör tillräckligt för att förebygga att andra hotar det.

– Det har konstaterats över tid att TP-Link är en produkt som innehåller många sårbarheter jämfört med andra produkter, och det finns en oro för att det kan resultera i en supply chain-attack, säger Peter Kruse och syftar på it-attacker mot organisationers eller företags leveranskedjor.

Uppmaningen till vanligt folk

Enligt experten finns det sannolikt en rädsla att den kinesiska regeringen ska kräva eller redan har krävt tillgång till TP-Links routrar.

Liknande oro låg bakom att flera länder 2019 började betrakta den kinesiska mobiljätten Huawei som ett säkerhetshot.

Larmet innebär dock inte att du per automatik behöver oroa dig för att bankuppgifter eller liknande ska hackas om du har en TP-Link-router i bostaden.

Däremot ska man fundera på vilken router man köper – för att undvika att bidra till exempelvis en större cyberattack mot kritisk infrastruktur.

Uppmaningen gäller även andra lågprisroutrar.

Vi ska vara försiktiga så att vi inte stirrar oss blinda på en produkt. Det finns många produkter i denna prisklass där säkerheten är dålig, säger Peter Kruse till TV2.

Foto: Pixabay

Text: Redaktionen


Kaffejätte i blåsväder – har ändrat paketen

2025 01 23

Varje år delar konsumentföreningen Äkta vara ut antipriset ”Årets matbluff”.

I årets upplaga kan ett av Sveriges största kaffemärke ro hem den mindre åtråvärda utmärkelsen.

Det rör sig om kaffejätten Gevalia.

Äkta vara har uppmärksammat att Gevalia har tagit fenomenet krympflation till en ny nivå.  

"Gått steget längre" 

Krympflation är en särskild form av prisökning. Storleken på förpackningen minskar, men priset förblir detsamma. Det rör sig således om en konkret prishöjning.

De senaste åren har flera kaffemärken anklagats för att använda bluffmetoden. Många märken har dragit ner förpackningsstorleken från 500 gram till 450 gram.

– Syftet är förstås att kunden inte ska märka detta och därför välja det storleksminskade paketet, framhåller Äkta vara i ett uttalande.

Vidare konstaterar konsumentföreningen att Gevalia har gått ett steg längre. Företaget har minskat mängden kaffe med ytterligare 25 gram på sina dyrare sorter. 

Den nya storleken motsvarar 3-4 koppar mindre kaffe per paket.

– Storleksförändringen är förstås inget som företaget skyltar med, snarare motsatsen. Det är i flera fall svårt att se någon storleksskillnad mellan 425- och 450-gramspaketen och vikten framgår endast på baksidan av förpackningen, framhåller Äkta vara.

Kraftigt försäljningstapp

Nomineringen till årets matbluff är en av flera motgångar som drabbat Gevalia de senaste åren.

I april 2023 valde Ica att bojkotta Gevalia.

Matkedjan plockade bort flera av företagets produkter från sina hyllor med motiveringen att Gevalias priser ”nått Icas smärtgräns”.

Konsekvensen av Icas bojkott visade sig i Gevalias årsredovisning för 2023. Gevalia svenska verksamhet redovisade en omsättning på 1,2 miljarder kronor – ett tapp på cirka 400 miljoner kronor jämfört med 2022, då bolaget omsatte 1,6 miljarder kronor i Sverige.

Kaffejätten har också kritiserats för att moderföretaget JDE Peets har fortsatt sin verksamhet i Ryssland.

Hela listan

Utöver Gevalias kaffepaket är ytterligare fyra produkter nominerade till årets mest vilseledande livsmedelsprodukt:

- Alvestaglass & Järnaglass alla smaker

- Mutti Pizza sauce classica

- Axa gold Fruit müsli

- Ica Pasta tortellini ricotta & spenat

Läs mer om motiveringarna här.

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen