Militärchef avslöjar: Då ska Putin knäckas

2023 01 04

Ukraina planerar en stor offensiv till våren med heta strider i mars månad.

– Det är då befrielsen av territorier och de sista nederlagen mot Ryska federationen kommer att ske.

Så säger Ukrainas militära underrättelsechef Kyrylo Budanov i en intervju med ABC News.

Han tillägger även att världen kan förvänta sig “djupare och djupare” attacker inuti Ryssland, utan att hävda att det var Ukraina som låg bakom attacken mot den ryska flygbasen Engels  130 mil från den ukrainska gränsen.

"Kan använda vilket vapen som helst"

Enligt underrättelsechefen ingår det i planen att ta tillbaka samtliga ockuperade regioner, inklusive Krym som varit under rysk kontroll sedan 2014.

– Krym är ukrainskt territorium, vi kan använda vilket vapen som helst på vårt territorium, säger Budanov.

Han tillägger:

– Vårt mål, och vi kommer att uppnå det, är att återvända till 1991 års gränser.

Kallar Putin "ett skämt"

I intervjun kallar även Budanov Putins regim för “ett skämt” och menar att de ryska trupperna mer eller mindre är reducerade till att försvara de enda territorierna som Ryssland fortfarande ockuperar.

– Och det kommer inte ske länge till, säger han till ABC News.

– Ryssland är inte längre ett militärt hot mot världen, enbart en lång saga.

"Regimen är okontrollerbar"

Den enda frågan som återstår, enligt Budanov, är Rysslands kärnvapen och “den okontrollerbara regimen”.

– Ett terroristland som svänger ett kärnvapenslagträ mot alla och spyr ut hot är inte en regim som har en etisk eller politisk rättighet att ha kontroll över massförstörelsevapen, säger underrättelsechefen.

Varnar för desperat försök

Natten till onsdagen varnade Ukrainas president Volodymyr Zelensky för att Vladimir Putin förbereder en sista desperat storoffensiv i Ukraina.

– De kommer att kraftsamla och kasta in allt de har, säger han enligt Sky News.

Presidenten kallar den påstådda nya ryska offensiven för Moskvas sista försök ”att vända krigslyckan eller åtminstone fördröja nederlaget”.

– Vi måste göra allt i vår makt för att förhindra det scenariot. Vi förbereder oss inför detta. Terroristerna måste förlora. Varje ryskt försök till en ny offensiv måste stoppas, understryker Zelenskyj,

Sjösätter "unik" robot

Ingen ytterligare mobilisering har än så länge bekräftats av den ryska regimen.

Putin kunde dock idag meddela att Ryssland sjösätter en unik hypersonisk kryssningsrobot som enligt regimen kan färdas 7 000 kilometer i timmen.

– Jag är säker på att sådana kraftfulla vapen kommer att göra det möjligt att på ett tillförlitligt sätt skydda Ryssland från potentiella yttre hot och kommer att bidra till att säkerställa vårt lands nationella intressen, säger Putin enligt CNN.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 maj 2026

Klassisk choklad i konkurs

2026 05 27

En populär choklad kan försvinna.

En älskad chokladtillverkare har försatts i konkurs.

Detta kan innebära slutet för en klassisk produkt som även är älskad i Sverige.

Ekonomisk kollaps

Den traditionsrika chokladproducenten Salzburg Schokolade GmbH har försatts i konkurs efter flera år av ekonomiska svårigheter, rapporterar den schweiziska nyhetssajten Watson.

Företaget, som är starkt förknippat med de berömda Mozartkulorna genom varumärket Mirabell, har tidigare försökt räddas genom en saneringsplan – men utan långsiktig framgång.

– Enligt kreditskyddsorganisationen KSV1870 uppgår företagets skulder till cirka 7,7 miljoner euro. Omkring 300 borgenärer påverkas av konkursen, uppger nyhetssajten.

Produktionen har redan stoppats stegvis och de sista 58 anställda har sagts upp.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Mozartkulornas framtid i fara

För många konsumenter är det just Mozartkulorna som gör företaget känt.

I Sverige är de en återkommande favorit vid högtider och gåvor, men nu riskerar den klassiska chokladen att försvinna från butikshyllorna helt.

Den klassiska chokladfabriken i Grödig i södra Salzburg har en lång och betydelsefull historia som sträcker sig tillbaka till slutet av 1800-talet.

Där har de berömda Mozartkulorna tillverkats sedan 1890 – nästan ett sekel efter att Wolfgang Amadeus Mozart gick bort.

Misslyckad saneringsplan

Företaget ansökte först om sanering redan 2021 och lyckades då undvika konkurs genom en saneringsplan.

En del av skulderna betalades, men den sista delen uteblev.

– Vi arbetar hårt för att säkerställa att produktionen av Mirabell-produkter kan fortsätta utan avbrott. Efter att noggrant ha granskat våra produktionsalternativ har vi hittat en lösning inom vårt europeiska nätverk som kommer att säkra den framtida produktionen av vårt varumärke Mirabell, uppgav Mondelez ledning i Österrike, till Euronews i fjol.

Planen föll till slut samman när tillgångarnas värde inte räckte till.

Om ingen ny lösning hittas riskerar nu ett av Europas mest kända chokladnamn att försvinna från marknaden.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: C Proust

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland har lurat norra Europa

2026 05 27

Ryssland anklagas för att ha manipulerat flera system.

Uppgifter från Litauen pekar på att Ryssland har byggt upp ett omfattande system för GPS-störningar.

Detta kan påverka stora delar av norra Europa och skapa risker för både flygtrafik och sjöfart, rapporterar RBc Ukraine.

Nära Nato-gränser

Enligt Darius Kuliesius, biträdande chef för den litauiska regleringsmyndigheten för kommunikation, har Ryssland kraftigt ökat sin kapacitet för så kallad GPS-spoofing.

Detta innebär att falska signaler kan skickas långt in över europeiskt luftrum och havsområden.

Det kan lura navigationssystem i allt från flygplan och fartyg till mobilnät.

Han förklarar att antalet antenner i Kaliningrad-regionen, som gränsar till flera Nato-länder, har ökat från tre till 36.

Enligt honom kan signalerna nu nå upp till 450 kilometer in i europeiskt territorium, vilket innebär att även civila system riskerar att påverkas långt från gränsen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Flera länder i riskzonen

De litauiska myndigheterna varnar för att störningarna inte är begränsade till en enskild region.

Istället sträcker sig påverkan över stora delar av norra och östra Europa.

Bland de områden som anges som särskilt utsatta finns Östersjöområdet, Östersjön samt Estland, Lettland, Litauen och stora delar av Polen.

Även delar av Finland och Sverige uppges kunna påverkas.

Myndigheterna rapporterar dessutom störningar i mobila nätverk i områden nära Kaliningrad.

– Sedan invasionen av Ukraina 2022 har europeiska länder ofta anklagat Ryssland för elektronisk störning, men Vladimir Putins regering förnekar detta och skyller i stället på västliga smutskastningskampanjer, skriver Reuters.

Systematiska störningar

Enligt den litauiska analysen har GPS-störningarna gått från enstaka incidenter till en mer organiserad och kontinuerlig verksamhet.

– De sporadiska störningarna började i samband med Natos toppmöte i Vilnius 2023. Nu har de byggt upp infrastrukturen och störningarna har blivit systematiska, permanenta – en oavbruten rysk provokation mot europeisk säkerhet, säger Kuliesius, till Reuters.

Tekniken påverkar inte bara navigationssystem utan även sjöfart och flygtrafik i Östersjön, vilket enligt experter kan innebära ökade risker för felrutter och säkerhetsincidenter.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: Hanson resp President of Russia Office

Text: Redaktionen