20 jan 2026

Massiv solstorm kan slå mot jorden – händer bara vart 11:e år

2024 10 23

Solen har nått sin maximala fas i sin elvaåriga solcykel.

Det innebär att kraftiga utbrott och solstormar kan slå mot jorden som följd av den ökade aktiviteten.

– Ungefär vart elfte år, i höjd med solcykeln, vänder solens magnetiska poler. På jorden skulle det vara som att nord- och sydpolerna byter plats varje årtionde – och solen övergår från att vara lugn till ett aktivt och stormigt tillstånd, meddelar amerikanska rymdorganisationen Nasa i ett pressmeddelande.

"Enorma explosioner"

Toppfasen som solen nu har gått in i kan fortsätta även under kommande år.

Solaktiviteten påverkar i mycket hög utsträckning förhållanden i rymden som kallas rymdväder – något som i sin tur kan få konsekvenser även på jorden.

– Under den mest aktiva delen av cykeln, känd som solar maximum, kan solen släppa lös enorma explosioner av ljus, energi och solstrålning – som alla skapar förhållanden som kallas rymdväder, förklarar Nasa.

Förutom storslagna norrsken kan såväl satelliter i rymden som radio, GPS och elnät på jorden komma att störas, framhåller Nasa och konstaterar:

– Solaktivitet har lett till ökad synlighet och påverkan på satelliter och infrastruktur under de senaste månaderna.

Tidigare har forskar varnat för geomagnetiska stormar med potential att tillfälligt slå ut internet.

LÄS MER: Internet kan sluta fungera – i Sverige och övriga världen

Starkaste norrskenet på 500 år

I maj tidigare i år inträffade en händelse av just det slaget.

En störtflod av stora solutbrott och så kallade koronamassuktastningar (CME) i form av “moln” med laddade partiklar och magnetiska fält mot jorden.

– Vilket skapade den starkaste geomagnetiska stormen på jorden på två decennier – och möjligen bland de starkaste uppvisningarna av norrsken som registrerats de senaste 500 åren, förklarar Nasa.

Nyligen var det dags igen.

För knappt två veckor sedan noterades en geomagnetisk storm av kaliber fyra på den femgradiga skalan på väg mot jorden, vilket fick följden att norrsken kunde ses så långt söderut som på Kuba.

– Den här ökningen av aktivitet ger en spännande möjlighet att lära sig mer om vår närmaste stjärna – men den påverkar också hela vårt solsystem, även jorden, säger Jamie Favors, chef för Space Weather Program vid Nasas högkvarter i Washington.

Norrsken i Skåne natten till 11 oktober. Foto: MarcusOscarsson.se

Foto: Nasa

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 26

Coop går ut med varning till kunder

2026 08 24

Coop uppmanar sina kunder till handling.

Ett falskt mejl som ser ut att komma från Coop cirkulerar just nu i landet.

Nu varnar Coop sina kunder för bluffmejlet.

Lockar med presentkort

Just nu sprids ett mejl som är utformat för att se ut som att det kommer från matjätten Coop.

När mottagaren öppnar mejlet möts den av Coops logotyp, bilder på matvaror och ett erbjudande om att få chansen att vinna ett presentkort.

– Du har en chans att VINNA ett presentkort på 5 000 kr för COOP! Svara på några korta frågor och se direkt om du är kvalificerad att vinna en värdecheck, står det i mejlet.

För att delta uppmanas mottagaren att bekräfta sin adress och e-postadress.

Därefter finns en stor grön knapp med texten ”Klicka här”.

Men det finns flera tydliga tecken på att mejlet inte kommer från Coop.

LÄS MER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Här avslöjas bluffen

Ett av de tydligaste varningstecknen är avsändaradressen.

Trots att namnet ”Coop” visas högst upp skickas mejlet från adressen [email protected].

Den använder alltså inte Coops officiella domän, coop.se.

Dessutom förekommer märkliga formuleringar och skrivfel.

Det är detaljer som kan vara lätta att missa – särskilt när mejlet samtidigt är utformat med Coops logotyp och bilder som får meddelandet att se äkta ut.

Coop varnar kunderna

Coop går därför själva ut med en varning om att bluffmeddelanden via mejl, sms och telefon sprids i företagets namn.

– Klicka inte på länkar och använd inte kontaktuppgifter som anges i misstänkta meddelanden. Är du osäker på om ett meddelande kommer från Coop, kontakta alltid Coops Kundservice via våra ordinarie kontaktvägar, uppger matjätten i ett uttalande.

Har du redan lämnat ut kort- eller bankuppgifter bör du kontakta banken omedelbart.

Matjätten har tidigare även bland annat varnat för falska mejl där mottagaren uppmanas att klicka på en länk för att låsa upp en bonus.

Polisen rekommenderar dessutom den som misstänker nätfiske att spara mejlet och annan skriftlig bevisning och göra en polisanmälan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen