15 sep 2026

Massiv solstorm kan slå mot jorden – händer bara vart 11:e år

2024 10 23

Solen har nått sin maximala fas i sin elvaåriga solcykel.

Det innebär att kraftiga utbrott och solstormar kan slå mot jorden som följd av den ökade aktiviteten.

– Ungefär vart elfte år, i höjd med solcykeln, vänder solens magnetiska poler. På jorden skulle det vara som att nord- och sydpolerna byter plats varje årtionde – och solen övergår från att vara lugn till ett aktivt och stormigt tillstånd, meddelar amerikanska rymdorganisationen Nasa i ett pressmeddelande.

"Enorma explosioner"

Toppfasen som solen nu har gått in i kan fortsätta även under kommande år.

Solaktiviteten påverkar i mycket hög utsträckning förhållanden i rymden som kallas rymdväder – något som i sin tur kan få konsekvenser även på jorden.

– Under den mest aktiva delen av cykeln, känd som solar maximum, kan solen släppa lös enorma explosioner av ljus, energi och solstrålning – som alla skapar förhållanden som kallas rymdväder, förklarar Nasa.

Förutom storslagna norrsken kan såväl satelliter i rymden som radio, GPS och elnät på jorden komma att störas, framhåller Nasa och konstaterar:

– Solaktivitet har lett till ökad synlighet och påverkan på satelliter och infrastruktur under de senaste månaderna.

Tidigare har forskar varnat för geomagnetiska stormar med potential att tillfälligt slå ut internet.

LÄS MER: Internet kan sluta fungera – i Sverige och övriga världen

Starkaste norrskenet på 500 år

I maj tidigare i år inträffade en händelse av just det slaget.

En störtflod av stora solutbrott och så kallade koronamassuktastningar (CME) i form av “moln” med laddade partiklar och magnetiska fält mot jorden.

– Vilket skapade den starkaste geomagnetiska stormen på jorden på två decennier – och möjligen bland de starkaste uppvisningarna av norrsken som registrerats de senaste 500 åren, förklarar Nasa.

Nyligen var det dags igen.

För knappt två veckor sedan noterades en geomagnetisk storm av kaliber fyra på den femgradiga skalan på väg mot jorden, vilket fick följden att norrsken kunde ses så långt söderut som på Kuba.

– Den här ökningen av aktivitet ger en spännande möjlighet att lära sig mer om vår närmaste stjärna – men den påverkar också hela vårt solsystem, även jorden, säger Jamie Favors, chef för Space Weather Program vid Nasas högkvarter i Washington.

Norrsken i Skåne natten till 11 oktober. Foto: MarcusOscarsson.se

Foto: Nasa

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Samsung: Låt inte batteriet sjunka under 20 procent

2026 09 27

När batteriet på telefonen når 20 procent är det dags att ladda igen.

Den uppmaningen riktar Samsung till användare som vill undvika att batteriet på mobiltelefonen slits ut.

Telefontillverkare fokuserar som bekant mycket på att få till lång batteritid, men med tanke på telefonernas förmåga idag krävs mycket energi för att driva mobilens prestanda.

– Försök att hålla din smarttelefon mellan 20–80 procent laddad, konstaterar Samsung.

Minskar slitage

Telefoner med två eller tre år på nacken upplever ofta slitage på batteriet.

Även Kjell och Company uppmanar till att se till att telefonen alltid har mer än 20 procent.

– Att låta batteriet gå ner för mycket sliter på det mer, och ironiskt nog gäller det även när batteriet är laddat till 100 procent, framhåller butikskedjan.

– Dagens mobilbatterier klarar mer än någonsin, men de utsätts också för mer än någonsin. Minska slitaget genom att inte låta batteriet gå under 20 procent.

Apples tips

Apple har också en rad tips till Iphone-användare som vill maximera batteriets livslängd.

De två främsta tipsen är:

- Minska skärmens ljusstyrka eller aktivera automatisk ljusstyrka.

- Ha alltid wifi påslaget eftersom en wifi-anslutning drar mindre ström än när enheten är ansluten via mobilnätet. 

Läs mer: 65 procent av hushållen gör likadant – kan bli dyrt

Största strömslukarna

Mobiltelefonerna arbetar med en rad olika uppgifter samtidigt. Bland annat ingår att hålla sig uppkopplad på mobilnätet och att driva appar och sensorer i bakgrunden. 

Det som drar allra mest ström är skärmen – ju ljusare skärmen är och ju längre den är på, desto mer ström drar den. 

Spel och GPS

Här är andra stora strömbovar, enligt Comviq:

- Spel

- GPS- och navigeringstjänster 

- Appar som körs i bakgrunden 

- Uppkopplingen – Att ladda ner data via mobilnätet eller WiFi, exempelvis när du använder streamingtjänster, kostar också batterikraft.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Amanz

Text: Redaktionen