Livsmedelsverket: storhandla inte kommande veckor

2025 07 24

Årets mest känsliga matperiod är här.

Den här veckan inleddes det som traditionellt kallas för rötmånaden.

Det är en drygt fyra veckor lång period då livsmedel generellt klarar sig sämre. Eftersom det är som varmast den här tiden på året attraheras såväl bakterier som mögel mer än vanligt just nu.

Av det skälet har Livsmedelsverket stående påminnelser om vad som gäller under högsommaren.

"Köp inte mer än du behöver"

En av rekommendationerna är att inte storhandla för mycket – och i synnerhet inte kylda varor som löper störst risk att bli dåliga.

– Tänk kortsiktigt! Planera din vecka och köp inte mer mat än du behöver, lyder ett av råden som Livsmedelsverket tidigare utfärdat.

Den uppmaningen tycks gälla fortsatt.

– Att ta hand om maten minskar matsvinnet, till exempel genom att handla klokt, förvara rätt och inte ta fram mer mat på bordet än vad som går åt. Eventuella rester ska snabbt tas om hand och kylas ned, förklarar myndigheten.

"Kan bli riktigt sjuk"

Ett av de viktigaste råden är annars att ta med en kylväska med frysta kylklampar när du handlar. Om du har en kylväska med kylaggregat som kan kopplas in i bilen är det också ett klokt alternativ.

Det kan som bekant bli väldigt varmt i bilen på sommaren.

Se till att kylvaror genast kommer in i kylskåpet. Hållbarhetstiden förkortas om maten står framme i rumstemperatur, betonar Livsmedelsverket.

Uppmaningen kan möjligen framstå som trivial.

Men den ska tas på största allvar, menar Marie-Louise Danielsson-Tham, professor i livsmedelshygien.

– Man kan bli riktigt sjuk om man missar detaljerna, säger hon till TV4 Nyheterna.

LÄS MER: Ica-butik i blåsväder – kund har insjuknat

Värmen och fukten som avgör

Professorn instämmer i Livsmedelsverkets uppmaning om att handla med kylväska.

– Du kanske träffar kompisen på gatan, ni står och pratar lite extra länge och tänker inte på att maten ska in i kylskåpet, säger hon.

“Rötmånaden” pågår fram till och med 22 augusti. Det ska dock inte läsas in för mycket i själva begreppet eller datumet. 

Förra året kallade Mats Lindblad från Livsmedelsverket rötmånaden för “en myt” och gammal “folktro”.

– Det är egentligen vädret, värmen och fukten som avgör om det är rötmånad för maten eller inte, förklarar myndigheten.

LÄS OCKSÅ: Läkare varnar för populär sommardryck – ”Kan svimma”

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen


JUST NU: Hemlig missilbas upptäckt vid NATO-gräns

2025 09 12

Nya satellitbilder avslöjar en okänd missilbas i Europa.

Belarus bygger en hemlig militärbas mindre än 250 kilometer från Polens gräns, som kan komma att användas för ballistiska och till och med kärnvapenmissiler.

Detta avslöjar journalister från Radio Free Europe/Radio Liberty, tillsammans med estniska Delfi Estonia och Eesti Ekspress, som har analyserat bilder från en plats 60 kilometer söder om Minsk, rapporterar Kyivpost.

Enligt rapporten har byggandet av installationen, som inte nämns i några officiella dokument, påbörjats i juni förra året.

Nära NATO-gräns

Basen ligger i Slutsk-distriktet, omkring 245 kilometer från Polens östra gräns, på mark där dåvarande Sovjetunionen förvarade kärnvapen under kalla kriget.

– Inga belarusiska myndigheter eller lokala medier har någonsin nämnt något byggprojekt här, står det i rapporten.

Säkerhetsanalytikern Konrad Muzyka säger att basen “förmodligen kommer att vara kärnvapenbeväpnad” eller ha ett kärnvapenelement.

Internationell oro

Den pensionerade finska underrättelseofficeren Major Marko Eklund beskriver basen som ett “strategiskt objekt” för både Belarus och dess största allierade, Ryssland.

Satellitbilder publicerade av Radio Free Europe/Radio Liberty visar flera delar under konstruktion, inklusive hangarer, murar, ammunitionförråd och fundament som tros vara luftvärnssystem.

– Platsen ser ut att bli en framtida missilbas med betydande strategiskt värde, säger Eklund efter att ha tagit del av bilderna.

Ökad militär aktivitet

Idag inleds den gemensamma militärövningen Zapad 2025 mellan Belarus och Ryssland, som pågår till den 16 september.

Övningen hålls i Belarus och delar av Ryssland, där övningarna ska inkludera planering för kärnvapenanvändning enligt belarusiska myndigheter.

Detta är inte det enda militära projektet nära NATO, enligt uppgifter till Kyivpost – liknande anläggningar byggs även i Kaliningrad och vid Finlands gräns, vilket ökar spänningen i regionen.

Belarus och Rysslands militärövningar har historiskt setts som en signal till väst. 2021 skickade Moskva 200 000 trupper till liknande övningar bara månader innan invasionen av Ukraina.

Foto: Ministerie van Defensie Wikipedia

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Natoland vill rekrytera 100 000 soldater

2025 09 12

Den tyska armén har ambitionen att rekrytera ytterligare 100 000 soldater.

Tysklands storsatsningen på armén behövs för att möta Natos mål.

– Landet ser också behovet av att förbereda sig för en eventuell rysk aggression, rapporterar Reuters med hänvisning till ett konfidentiellt brev från en högt uppsatt armébefälhavare.

100 000 nya soldater

De nya rekryterna skulle ansluta sig till de cirka 62 000 aktiva soldater och 37 000 icke-aktiva soldater som redan nu tillhör den landbaserade delen av den tyska armén.

– I ett brev daterat den 2 september ska den tyske arméchefen Alfons Mais ha sagt att grenen behöver minst 45 000 soldater ytterligare fram till 2029 och sedan 45 000 till innan 2035, framhåller nyhetsbyrån.

– Tyskland bör också rekrytera ytterligare 10 000 soldater till sin territoriella försvarsstyrka, stod det i brevet adresserat till militärchefen Carsten Breuer.

Det tyska försvarsdepartementet har avböjt att kommentera uppgifterna, med hänvisning till sekretesskäl.

Läs också: Liseberg stoppar gäster i dörren: folk fattar ingenting

Nato varnar

Nyheten kommer samtidigt som Rysslands fullskaliga invasion fortsätter i Ukraina. 

Nato har också varnat för en potentiell öppen konflikt med den ryska krigsmakten under de kommande fem åren.

– Efter krigets början 2022 har de flesta europeiska länder ökat sina försvarsutgifter och utökat sina militärer, efter årtionden av nedrustning efter Kalla kriget, uppger Kyiv Independent.

Ökade ansträngningar

Frågan om återupprustning har blivit extra aktuell efter att USA signalerat sin avsikt att minska landets militära närvaro i Europa.

Tyskland har påbörjat återställningen av sin militära kapacitet efter inledningen av det fullskaliga kriget i Ukraina.

Ansträngningarna har accelererat under förbundskansler Friedrich Merz.

Tyskland har också anslutit sig till insatsen för att stärka Natos östra flank, med en permanent placerad brigad i Litauen, som har direkt gräns till Ryssland och dess allierade Belarus.

Läs också: Polen markerar – Trump ifrågasätter drönarna

Foto: Nato

Text: Redaktionen