LISTA: Länderna där det dricks mest i hela världen – här hamnar Sverige

2023 07 08

Nu är det klarlagt var i världen det dricks mest alkohol.

Det finns flera länder i världen som förföljs av fördomar om att dess befolkning konsumerar stora mängder sprit.

Ryssland, Storbritannien, Tyskland och Danmark är bara några exempel på sådana länder som ofta förknippas av alkohol.

Men nu är det svart på vitt hur det egentligen ligger till.

CIA har listat

Bakom sammanställningen står en tung aktör.

Det är CIA, USA:s underrättelsetjänst, som har kommit fram till hur det ser ut med alkoholkonsumtionen i världen.

Och listan är på många sätt överraskande. Inte några av de länder som nämns i artikelns inledning finns exempelvis med på topp 15.

Pyttenation i topp

I listan mäts hur många liter ren alkohol som varje invånare dricker per år i snitt. 

Och i topp finns ingen mindre än Cooköarna – en självstyrande ögrupp i Stilla havet 3 00 mil nordost om Nya Zealand med 21 000 invånare.

Där dricks 12,97 liter alkohol per person varje år.

Hela 28 procent mer än exempelvis Storbritannien som återfinns på 24:e plats med 9,8 liter – eller motsvarande över 100 pints eller vinglas.

Här hamnade Sverige

Topp fem domineras i övrigt av Östeuropa. Lettland kommer tvåa och följs av Tjeckien, Litauen och därefter Österrike.

Sverige återfinns först på 59:e plats – strax efter Sydafrika och precis före Thailand – på 7,1 liter ren alkohol per person varje år.

Våra nordiska grannar hamnar på plats 33 (Danmark), 40 (Finland), 49 (Island) samt 70 (Norge).

I botten bland de 189 länder som CIA undersökt finns Somalia, Saudiarabien, Mauretanien, Kuwait och Bangladesh som alla står på 0 liter alkohol per invånare årligen i snitt.

Nya rekommendationer

I Sverige förväntas nya rekommendationer om hur mycket alkohol som är lämpligt att dricka att inom kort kommuniceras.

För närvarande ligger gränsen på 14 standardglas per vecka för män och nio för kvinnor.

– Enligt vad SvD erfar väntas den framtida rekommendationen bli tio standardglas i veckan för både kvinnor och män, har dock tidningen rapporterat nyligen.

Hela topplistan

Topp 10 länder där det dricks mest i världen – mätt i den genomsnittliga mängden ren alkohol som konsumeras per person varje år.

1, Cooköarna 12,97 liter

2, Lettland 12,9 liter

3, Tjeckien 12,73 liter

4, Litauen 11,93 liter

5, Österrike 11,9 liter

6, Antigua och Barbuda 11,88 liter

7, Estland 11,65 liter

8, Frankrike 11,44 liter

9, Bulgarien 11,18 liter

10, Slovenien 11,05 liter 

59, Sverige 7,1 liter

Se hela listan via CIA World Facebook genom att klicka här.

LÄS MER: Alkoholgräns på väg att ändras i Sverige

Foto: Paloma A

Text: Redaktionen


22 maj 2026

“Han kan knappt gå” – Putinvideo sprids som en löpeld

2026 05 22

Rysslands diktator Vladimir Putin avslutade i veckan sitt statsbesök i Peking.

Den ryska ledaren träffade sin motsvarighet Xi Jinping, ett möte som påstods fastställa Rysslands och Kinas “omfattande partnerskap”, som Putin själv uttryckte det.

Under mötet diskuterades bland annat projektet om att få till ett avtal om gasledningen Power of Siberia 2.

Men i efterdyningarna av besöket är det andra rubriker som stjäl uppmärksamheten.

Folk har nämligen fastnat för Putins egendomliga gångstil, vilket uppmärksammas i flera medier.

– Vladimir Putin hånas för att “knappt” kunna gå när han träffade Kinas president Xi Jinping, skriver exempelvis brittiska Mirror.

Obekväma skor

Den 168 centimeter långa diktatorn tros ha tagit på sig särskilda platåskor, sannolikt för att matcha längden hos sin kinesiska motsvarighet som bedöms vara runt 180 centimeter lång.

– Den ryske ledarens högra ben kändes stelt eller smärtsamt när han stegade i sina platåskor ut på röda mattan för att möta den kinesiske presidenten, framhäver Mirror.

Kritiker snappade upp de bisarra scenerna blixtsnabbt.

– Orchen kan knappt gå, uttryckte en ukrainsk kanal när Putin stegade fram på Himmelska fridens torg.

– Han hasar sig framåt med tafatt böjd gång när han hälsar på Xi.

LÄS OCKSÅ: Rysk attackdrönare nedskjuten i Afrika

Kan bli sju centimeter längre

Enligt den brittiska tidningen har Putin vid upprepade tillfällen fångats på bild då han bär skor med märkbart tjockare klack än normalt.

Tilltaget bedöms öka diktatorns längd med upp till hela 7,5 centimeter och skulle kunna vara anledningen till att han till synes har svårt att röra sig smärtfritt.

– Använder han ett exoskelett? frågar sig en kritisk kommentator, enligt Mirror.

Kreml har inte kommenterat uppgifterna om skorna.

Du kan se en video från när Putin hälsas välkommen i Peking och bilda din egen uppfattning  genom att klicka här.

LÄS OCKSÅ: Ryssland attackerat – 800 kilometer från gränsen

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 maj 2026

Sverige säger ja till USA – först i hela EU

2026 05 22

Sverige har tecknat ett ovanligt och exklusivt samarbetsavtal med USA.

Technology Prosperity Deal.

Så lyder namnet på det nya samförståndsavtalet som Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) och USA:s motsvarighet Marco Rubio skrev på idag.

Inget annat land i EU har ett liknande avtal. Enbart tre länder i världen har sedan tidigare en sådan överenskommelse med USA: Japan, Sydkorea och Storbritannien.

Det är USA som tagit initiativ till avtalet som har godkänts efter att Sverige fått möjlighet att påverka utformningen, erfar Expressen.

I grunden handlar detta om att stärka vår konkurrenskraft och värna våra näringslivsintressen, säger Maria Malmer Stenergard i en kommentar.

"Ett av världens mest innovativa länder"

Avtalet gäller ett bilateralt tekniksamarbete.

Enligt regeringen innebär det utökade möjligheter till samarbete inom exempelvis AI, biomedicin, energi, rymd, kvantteknik och försvarsinnovation.

Även konnektivitet, avancerad tillverkning och försvarsinnovation nämns som exempel.

– Sverige rankas som ett av världens mest innovativa och nyskapande länder tack vare många människors hårda arbete. Vi vill att deras ansträngning ska löna sig och skapa de bästa förutsättningarna för svenska företag att fortsätta leda utvecklingen av framtidens teknik, säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard. 

LÄS MER: Del av Nordamerika kan bryta sig loss

Inga ekonomiska åtaganden

Regeringen understryker att det nya teknikavtalet inte innebär några rättsliga eller ekonomiska åtaganden för Sverige eller USA.

Istället ska det betraktas som en “politisk avsiktsförklaring om att fördjupa banden inom strategiska områden som bidrar till vårt gemensamma välstånd och konkurrenskraft. 

Sverige har en långsiktig och bred relation med USA. Tekniksamarbetet är ett kvitto på att Sveriges innovationskraft och tekniska spetskompetens gör oss till en värdefull samarbetspartner, säger Maria Malmer Stenergard.

LÄS MER: Trump ger bort en miljard kronor i gåva till ärkefiende

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen