Lavrov är rasande: “De har gjort något dumt”

2023 04 24

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har blivit jättearg på USA.

Anledningen är att Kreml påstår att USA har nekat visum till ryska journalister som vill bevaka ministerns resa till New York, rapporterar nyhetsbyrån AP.

Där är det meningen att Lavrov idag ska leda FN:s säkerhetsråds möte. På agendan står att “försvara FN-stadgan”.

– Ett land som kallar sig det starkaste, smartaste, fria och rättvisa landet har gjort någonting dumt genom att visa vad dess svurna försäkringar om att skydda yttrandefrihet och tillgång till information verkligen är värda, säger han i samband med att han lämnade Moskva.

"Kommer inte att förlåta"

Det amerikanska utrikesdepartementet har än så länge inte kommenterat uppgifterna.

Enligt AP var journalisternas syfte att bevaka Lavrovs framträdande för att markera Rysslands ordförandeskap i säkerhetsrådet.

– Var säker på att vi inte kommer att glömma och inte förlåta detta, säger Sergej Lavrov.

Hans vice utrikesminister Sergej Kyabkov var inte heller sen med att spä ut sin ilska över att journalisterna inte skulle få vara på plats.

– Jag betonar att vi kommer att hitta sätt att reagera på detta, så att amerikanerna kommer ihåg att inte göra detta framöver, säger han enligt AP.

Tar över ordförandeskapet

Från och med 1 april tog Ryssland över ordförandeskapet i FN:s säkerhetsråd, vars huvudsakliga syfte bland annat är att verka för fred i världen.

Det som lät som ett dåligt aprilskämt har sin förklaring i att ordförandeskapet växlar i alfabetisk ordning mellan medlemmarna.

Senast Ryssland hade posten var i februari 2022 – samma månad som Vladimir Putin beordrade sina trupper över gränsen och inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Permanent medlem

Ryssland är dessutom en av rådets permanenta medlemmar. Enligt stadgarna har man ett särskilt ansvar att värna om fred och säkerhet.

– Här har vi en stat som gjort motsatsen till detta. Att den staten nu blir ordförande i säkerhetsrådet är en utveckling som kan tyckas väldigt stötande, sade folkrättsexperten Ove Bring till DN vid månadsskiftet.

Känsligt läge

Den aktuella tvisten mellan USA och Ryssland kommer kort efter att spänningarna redan ökat mellan länderna. Detta som en följd av att Wall Street Journal-reportern Evan Gershkovich arresterats.

Journalisten anklagas av Ryssland för spionage medan USA har förklarat att han är "felaktigt fängslad”.

Ryssland kräver för närvarande att utländska journalister förnyar sina visum och ackreditering var tredje månad, jämfört med en gång om året innan striderna började, rapporterar AP.

LÄS MER: Här skämmer ryska utrikesministern ut sig – blir utskrattad

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15nov2025

JUST NU: Stort glädjebesked för alla arbetssökande

2025 11 15

Arbetsförmedlingen tvingas backa och öppna upp för arbetssökande igen.

Arbetsförmedlingen har de senaste åren gått över mer och mer mot ett digitalt arbetssätt.

De fysiska mötena med arbetssökande har i stor mån ersatts med digitala möten.

Myndighetens tillgänglighet har fått stark kritik, bland annat från Justitieombudsmannen (JO).

– Arbetsförmedlingen fick under 2023 allvarlig kritik för bristande tillgänglighet och service via telefon och chatt. Efter att anmälningar om detta fortsatt att komma in har JO på nytt granskat myndighetens förmåga att leva upp till förvaltningslagens krav i dessa avseenden, uppger JO, i ett uttalande.

Öppnar upp igen

Arbetsförmedlingen svänger nu och kommer att öppna upp för fysiska möten på sina lokalkontor igen.  

– Från och med 1 mars kommer vi förändra det här med en person som sitter fysiskt på ett lokalkontor och träffas fysiskt, om det är den formen som den arbetssökande och arbetsförmedlingen tycker är bäst, säger Arbetsförmedlingen regionchef Christina Storm Wiklander, till SR.

Och kritiken från både JO och många arbetssökande är det som ligger bakom den kommande förändringen.

– Vi har lyssnat på den kritiken och vi håller med. Där effektiviserar och justerar vi vår verksamhet, säger Christina Storm Wiklander.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

JO konstaterar

Under de senaste åren har telefoni och chatt varit de huvudsakliga kanalerna för arbetssökande som behöver ta kontakt med Arbetsförmedlingen.

JO gör inte bedömningen att myndigheten har kommit till rätta med problemen som man fick kritik för 2023.

– JO konstaterar att Arbetsförmedlingen har haft fortsatt stora brister i tillgängligheten, bland annat har många väntat orimligt länge i telefonkö och få försök att chatta har nått fram till en handläggare, uppger granskningsmyndigheten.

– Tillgänglighetsproblemen har funnits under en lång tid och någon förbättring har inte skett sedan det tidigare kritikbeslutet.

Tillgängligheten hos Arbetsförmedlingen kommer också fortsatt följas upp av JO.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen


15nov2025

JUST NU: ”Rensar ut ryssar” – Ukraina rapporterar stora framsteg

2025 11 15

En ukrainsk befälhavare går ut och motsäger tidigare rapporter om striderna i södra Ukraina.

Under veckan har rapporter kommit om att den ryska krigsmakten gör framsteg runt staden Zaporizjzja, som ligger i södra Ukraina.

Men nu går en högt uppsatt ukrainsk befälhavare ut och motsäger uppgifterna.

Han menar att de är överdrivna.

– Försöka kontrollera paniken. Försök att lugna ner er, säger befälhavaren Valentyn Manko, rapporterar Kyiv Post.

Stör stridsmoralen

Den ukrainske militärledaren uppmanar media i landet att inte skriva om ryska framsteg som, enligt befälhavaren själv, inte är korrekta.

– Vi soldater respekterar ert arbete och värderar det högt, men när våra soldater läser rapporter om att en plats redan är erövrad av fienden medan de är i strid där, då underminerar det stridsmoralen, säger Valentyn Manko.

Uttalande kommer efter att det tidigare i veckan rapporterades att de ukrainska trupperna dragit sig tillbaka från sina positioner på flera håll i regionen runt Zaporizjzja.

LÄS OCKSÅ: Tyskland ställer tungt krav på Zelenskyj

Motstridiga rapporter

Rapporterna från de olika sidorna skiljer sig åt, men också oberoende källor har svårt att ge tillförlitliga rapporter från slagfältet.

– Enligt rapporter från öppna källor har Ryssland de senaste dagarna tagit kontroll över ett stort område av ukrainskt territorium, uppger Kyiv Post.

Men Valentyn Manko ger en helt annan bild.

Han påstår att ukrainska elittrupper finns på marken i regionen runt Zaporizjzja och metodiskt rensar ut den från ryska fienden.

– Fysiska kontroller av varje hem, källare eller andra potentiella gömställe är tidskrävande och riskabelt, men operationen att rensa ut fienden går framåt, säger han.

– Vi ber ukrainska medier att ha tålamod och att bara lita på bekräftade källor.

Zelenskyj på besök

I torsdags besökte den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj fronten i regionen runt Zaporizjzja.

Han träffade trupper och diskuterade situationen med befälhavarna.

– Jag tackar er för era stridsframgångar, sa den ukrainske presidenten i ett uttalande, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen - var på väg till Pokrovsk

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen