LÄKARE: Plötslig ökning av okänd sjukdom

2024 05 17

Virussjukdomen femte sjukan sprids i en hastig takt.

Under 2024 har fler fall än vanligt rapporterats i Sverige.

Barnläkaren och professorn i barnmedicin Göran Elinder har framhållit att Sverige troligtvis upplever en epidemi – det vill säga att fler sjukdomsfall av sjukdomen har observerats under en viss tidsperiod hos en viss befolkningsgrupp.  

Femte sjukan är en virussjukdom som främst drabbar barn. Det är en extremt vanlig sjukdom, men ändå ovanlig.

– Detta är en jättevanlig sjukdom, men samtidigt ganska ovanlig då man sällan får besvär. Omkring 80 procent har antikroppar, men väldigt få vet om att de har haft den, säger Göran Elinder i en kommentar till Aftonbladet.   

Manar till lugn

Under våren har många barn drabbats av femte sjukan. Men föräldrar behöver inte vara oroliga.

Läkare runt om i landet manar till lugn.

– Femte sjukan är en ofarlig sjukdom som normalt sett inte behöver någon behandling, säger Marianne Alanko Blomé, biträdande smittskyddsläkare på Region Skåne, till Sydsvenskan.

Jonas F Ludvigsson, barnläkare och professor vid Karolinska Institutet, ger samma besked.

– För barn som är friska i grunden, och det är nästan alla, skulle jag bedöma den här sjukdomen som helt ofarlig, säger han till SvD.

Därför ökar sjukdomen

Den plötsliga ökningen av femte sjukan kopplas till pandemiåren.

Efter nedstängningen under covid-19 har många virussjukdomar noterat en ökad spridning.

– Många vanliga virusjukdomar har legat lågt under pandemin,  Eftersom restriktionerna hade effekt också på flera av de andra som sprids. Därför är det inte helt oväntat att även parvovirus passar på att ge sig till känna lite grann, säger Marianne Alanko Blomé till Sydsvenskan.

Jonas F Ludvigsson delar hennes bedömning.

–  Vi har sett en ökning av både luftvägsinfektioner hos barn och svåra infektioner överhuvudtaget efter pandemin och då är jag inte förvånad över att femte sjukan nu också sprids mer bland svenska barn, säger barnläkaren till SvD.

Utslag på kinderna

Femte sjukan är en virussjukdom som främst drabbar barn i skolålder, men även vuxna kan smittas.

Barn som drabbas av smittan får oftast följande symptom, enligt Vårdguiden 1177:

- Feber och trötthet

- Värk i kroppen

- Huvudvärk

- Illamående

- Diarré

- Utslag på kinderna efter några dagar

Vuxnas symptom skiljer sig från barnens.

– Vuxna får ofta symtom som påminner om en förkylning, till exempel feber och besvär i luftvägarna. Det är ovanligt att vuxna får utslag. Däremot får vuxna ofta ont i kroppen, framför allt i händerna, armbågarna, knäna eller vristerna. Värken kan sitta kvar under flera månader, framhåller 1177.

Då bör du söka vård

De allra flesta som drabbas av Femte sjukan behöver inte söka vård. Sjukdomen brukar gå över av sig själv.

Gravida kvinnor, personer med nedsatt immunförsvar och personer med blodsjukdomar kan dock behöva ta kontakt med vården, enligt Vårdguiden.

Foto: K. Cichewicz

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen