LÄKARE: Akut situation i Sverige

2023 07 21

Sverige är på väg att ställas inför ett akut läge kopplat till alkohol.

På sommaren ökar alkoholkonsumtionen kraftigt.

Enligt organisationen IQ, Systembolagets fristående dotterbolag, är ökningen så mycket som 70 procent.

Men samtidigt som den mest alkoholtäta perioden på året härjar slår överläkaren Niklas Preger från beroendecentrum i Stockholm larm, rapporterar TV4.

Anledningen: läkemedlet Antabus håller på att ta helt slut i hela Sverige.

"Kan bli en ursäkt att dricka"

Antabus är ett avvänjningsmedel som används vid alkoholmissbruk.

Enligt Niklas Preger kan bristen orsaka svåra konsekvenser.

– Om man plötsligt inte kan få sitt läkemedel kan det bli en ursäkt att dricka istället. Det gör att patienterna kan få återfall i alkoholkonsumtion, säger överläkaren till tv-kanalen.

Han påpekar att det även är ett oroväckande läge för anhöriga som lever med personer som lider av alkoholmissbruk.

"Allt håller på att ta slut"

Niklas Preger är inte den enda som larmar om den uppkomna situationen.

– Allt Antabus i landet håller på att ta slut, framhåller Joar Guterstam, överläkare och forskare vid Karolinska institutet, på Twitter.

För Läkartidningen utvecklar han hur situationen ser ut och varför den är så allvarlig.

– Det är ett jätteviktigt läkemedel för att skydda patienter från återfall. Den vanliga brustabletten på 400 mg har varit slut länge.

– För många av våra patienter med alkoholberoende kan tillgången till Antabus avgöra om det blir en alkoholfri sommar, eller tvärtom ett svårt återfall med alla de negativa konsekvenser det kan innebära.

Drabbar främst mindre orter

Regionerna kan beställa andra varianter av Antabus – men handläggningstiderna är långa och det är än värre på sommaren.

Främst på mindre orter blir det svårt för apotek att få hem läkemedlet, och nu jobbar Läkemedelsverket febrilt med att hitta lösningar.

– Läkemedelsverkets uppdrag är att värna patientsäkerheten och folkhälsan i Sverige så vi försöker hitta alternativa lösningar på restsituationer, säger Ebba Hallberg, som jobbar som utredare på myndigheten, till TV4.

LÄS MER: Klarlagt – därför ökar drickandet i Sverige

Foto: K. Knight

Text: Redaktionen


20 november 2025

JUST NU: Kaos på E4 – folk fast i bilar hela natten

2025 11 20

Snön har dundrat in över Sverige det senaste dygnet.

Det har fått kraftig påverkan på trafiken.

Värst är kanske läget på E4 mellan Gävle och Söderhamn.

Tre stycken olyckor har påverkat trafiken sedan strax efter midnatt och det råder “mycket stor påverkan”, uppger Trafikverket.

Flertalet stillastående fordon på sträckan mellan Tönnebro och Sörljusne. Bärgning samt plogning pågår på flertalet ställen, framhåller myndigheten.

För närvarande hoppas Trafikverket att trafiken kan komma igång igen klockan 09 – men det är enbart en preliminär prognos.

Suttit fast i över sex timmar

Drabbade bilister på sträckan uppger på morgonen att de suttit fast i köer i över sex timmar.

Efter Gävle började köbildningen. Först stod vi still i två timmar, sedan kom en bärgare och drog bort en bil och då kunde vi köra typ 100 meter innan vi blev stående igen, säger bland annat Jennie Söderberg, som suttit fast hela natten, till Expressen.

Enligt Jennie är det en stor utmaning att överhuvudtaget hålla sig vaken. Hon riktar skarp kritik mot Trafikverket.

– Det är för dåligt av Trafikverket att de inte har kunnat röja. Vi bor uppe i Norrland och ska vi ha ett levande land så måste vi som bor där kunna vara på jobbresor i södra Sverige och sen kunna ta oss hem. 

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Organge varning

För närvarande gäller ingen vädervarning för snön i norra Sverige under torsdagen. Det gör det däremot i Götaland. 

I sju län, Skåne, Halland, Blekinge, Kronoberg, Jönköping, Kalmar och Östergötland, råder gul varning för snöfall fram till och med klockan 23 ikväll.

– Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon, framhåller SMHI och fortsätter:

Dessutom har orange varning, den näst högsta varningsnivån, utfärdats i norra Kalmar län. Folk i området uppmanas att inte ge sig ut på vägarna.

– Snöfallet drar långsamt norrut, vilket gör att de norra delarna av varningsområdet berörs först från sennatten mot torsdag. De största mängderna väntas i östra delen av varningsområdet.

LÄS OCKSÅ: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds

Arkivfoto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


20 november 2025

Omtalad skatt kan avskaffas – nationalekonom sågar förslaget

2025 11 20

Nyligen gick Kristdemokraterna ut med att partiet stegvis vill avskaffa en omtalad skatt i Sverige.

Det handlar om reavinstskatten, det vill säga den skatt som en bostadsägare betalar när personen säljer sin bostad med vinst.

Förslaget får även stöd bland Tidökollegor. Såväl M som SD är redo att diskutera frågan, medan Liberalerna är klart mest positiva till att sänka reavinstskatten.

Att få ned reavinstskatten är ett klokt angreppssätt för att öka incitamenten att flytta och få igång en ökad rörlighet på bostadsmarknaden, särskilt för de som bott länge i sin bostad, säger Patrik Karlsson, bostadspolitisk talesperson för Liberalerna, till sajten Bostadspolitik.

"Feltänk"

En som inte är positiv till förslaget är Daniel Waldenström, professor i nationalekonomi. 

Han kallar idén för ett “feltänk” och menar att det är lämpligare att beskatta bostadsvinster än exempelvis arbete och företagande, rapporterar SvD.

– Det är bättre att beskatta “flyt” än flit och risktagande, säger Daniel Waldenström och syftar på att bostadens värde ofta stiger av ren slump.

"Belönar de som inte säljer"

Daniel Waldenström uppmärksammar också att KD föreslagit en gradvis sänkning av reavinstskatten. För den som har ägt sin bostad i minst fem år ska reavinstskatten sänkas med 2 procentenheter per år till dess att man bott i den i 16 år – först då slopas hela skatten.

Förslaget är utformat på ett sätt som belönar de som inte säljer. Det kan få folk att vänta med att sälja sin bostad, tvärtemot vad KD vill uppnå, säger ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Länsförsäkringar bekräftar – nu blir det billigare för svenskarna

S och C skeptiska

Från oppositionens sida är inställningen skeptisk till förslaget. Centerpartiet vill se bredare reformer än en sänkt reavinstskatt för att komma åt problemen på bostadsmarknaden och Socialdemokraterna hävdar att förslaget kan leda till orättvisa.

– En lägre reavinstskatt skulle leda till en förmögenhetsöverföring till de hushåll som gjort stora vinster på de kraftigt höjda bostadspriserna, samtidigt som de genom ränteavdragen haft subventionerade lån. Ytterligare separata skattesänkningar och skattesubventioner ser vi i dagsläget inte som aktuella, säger S bostadspolitiska talesperson Joakim Järrebring till Bostadspolitik.

LÄS MER: Börsen faller kraftigt

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen