KÄRNVAPENHOTET: Irland rasar efter Putins kärnvapenfilm

2022 05 06

Irland kräver en offentlig ursäkt efter att en rysk propagandafilm på bästa sändningstid visat hur ön tillsammans med Storbritannien utplånas efter en kärnvapenattack.

Den kända Putinvännen Dmitrij Kiseljov spelade upp propagandafilmen i sin tv-show som sändes under söndagskvällen på den statliga ryska tv-kanalen ”Ryssland-1”.

Satan-2 avfyras

I filmen avfyras en RS-28 Sarmat, en rysk interkontinental ballistisk robot utrustad med kärnvapen, även känd som ”Satan 2”, mot de brittiska öarna.

En atombomb sprängs även precis utanför Storbritanniens kust och orsakar en enorm tsunami som dränker och förintar hela fastlandet.

I samband med uppspelningen utfärdade Dmitrij Kiseljov en varning till Storbritannien:

– Ryssland kan sänka Storbritannien en gång för alla.

Stor ilska

Irländska politiker har fördömt filmen. I filmen namnges inte Irland, men det illustreras på ett tydligt sätt att landet förgörs tillsammans med Storbritannien.

Kräver utvisning

Neale Richmond, ledamot i irländska parlamentet, har krävt att Rysslands ambassadör i Irland Yury Filatov utvisas, rapporterar The Guardian.

Rysslands invasion av Ukraina och marinövningar utanför Irlands kust har skapat en stor debatt i Irland. Många oroar sig över landets militära neutralitet och svaga försvarsförmåga, skriver tidningen.

Kräver en ursäkt

Irlands premiärminister kräver en ursäkt från Ryssland.

– Det är en väldigt grym och skrämselliknande taktik från Ryssland. Jag tror inte att någon kommer att bli rädd för den. Jag tycker att den speglar en attityd som är oroande och inte har kontakt med verkligheten, sa han under tisdagen, enligt Irish Times och tillade:

– Jag tycker att det borde finnas en plats för en ursäkt efter det här.

Foto: Kingma resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 oktober 2025

JUST NU: 18 forskare attackerar regeringen

2025 10 22

18 forskare går till hårt angrepp mot Sveriges regering.

Regeringen och Tidöpartierna får stenhård kritik av hela 18 forskare i socialt arbete.

Forskarna anklagar regeringen för att ”straffa barn” samt att ”misstänkliggöra” och ”demonisera” människor.

”Misstänkliggör” och ”demoniserar”

18 forskare från gruppen Kunskapsmiljön Aktiv, som består av forskare i socialt arbete vid en rad svenska universitet, går till hård attack mot regeringen i en debattartikel i DN.

Forskarna är kritiska till regeringens bidragsreform, som bland annat innehåller ett bidragstak för stora barnfamiljer.

– Människor hålls kvar i fattigdom, samtidigt som de misstänkliggörs av politiker som lata, otacksamma och bidragsberoende, skriver de 18 forskarna i debattartikeln.

Samtidigt anklagar de regeringen för att vara okunnig – och för att ”demonisera” bilden av utrikesfödda barnfamiljer.

– Att svaja på siffrorna i fråga om statistik och beräkningsmodeller, som ministrarna gör, visar bara på deras djupa okunskap om försörjningsstödssystemet, och de förstärker samtidigt en demoniserande diskurs riktad mot utrikesfödda barnfamiljer som lever i fattigdom, menar debattörerna från Kunskapsmiljön Aktiv.

LÄS OCKSÅ: Hushåll kan få 30 000 kronor mer - på ett villkor

”Straffar” barnen

Vidare hävdar de att regeringen ”straffar” barn.

– När regeringen nu vill skära i stödet till barnfamiljer handlar det därför inte om en rättvis politik, utan om en bestraffande politik. De som straffas är de som annars är våra mest skyddsvärda i samhället: barnen, skriver de 18 forskarna i debattartikeln.

Forskarna i Kunskapsmiljön Aktiv forskar om ekonomiskt bistånd, kommunal arbetsmarknadspolitik och fattigdom.

De hävdar vidare att det redan idag lönar sig mycket mer att arbeta än att leva på bidrag.

– Löntagare har löneutveckling, pension, trygghet i socialförsäkringen och tillgång till skattefinansierade resurser som rut och rot, skriver forskarna.

Regeringen vill bryta bidragsberoende

Regeringen och Tidöpartierna menar emellertid att deras bidragsreform är helt nödvändig för att bryta det bidragsberoende som många lever i idag.

För många människor lönar det sig inte att arbeta, och det finns ett omfattande utanförskap som måste brytas, skriver Arbetsmarknadsdepartementet.

– Det här handlar om rättvisa. Det måste löna sig mer att arbeta än att inte göra det. Konsekvensen av ett långvarigt bidragsberoende är förödande, har äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M) tidigare sagt i ett uttalande.

Även regeringens stödparti Sverigedemokraterna ser bidragsreformen som nödvändig. Det är en fråga om rättvisa, menar de.

– Det är inte rimligt att människor som just flyttat till Sverige direkt får tillgång till våra generösa välfärdssystem. Det är inte rättvist mot dem som varje dag går till jobbet, betalar skatt och bär upp vårt samhälle, har SD:s gruppledare Linda Lindberg tidigare sagt.

LÄS OCKSÅ: Total förvirring - Kreml ger nytt besked om Putin och Trump

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: USA ger grönt ljus – massiva attacker väntar Ryssland

2025 10 22

USA ger Ukraina ett efterlängtat besked.

Trumpadministrationen har hävt den restriktion som förbjudit Ukraina att använda västtillverkade långdistansrobotar mot mål i Ryssland, rapporterar Wall Street Journal med hänvisning till källor inom Vita huset.

Beslutet ger Ukraina möjlighet att använda västtillverkade långdistansrobotar mot mål djupt inne i Ryssland.

USA har fram till nu haft rätt att lägga in veto mot sådana attacker.

Men nu hävs beslutet.

Ett tungt besked för Ryssland som kan förvänta sig en ökning av massiva långdistansattacker mot militära mål inne i landet.

– Amerikanska tjänstemän förväntar sig att Ukraina kommer att genomföra ytterligare gränsöverskridande attacker med hjälp av Storm Shadow-robotar, som avfyras från stridsflygplan och har en räckvidd på över 290 kilometer, rapporterar tidningen.

Har redan attackerat

Under natten till onsdagen ska Ukraina ha utnyttjat det hävda förbudet. Flera brittisktillverkade Storm Shadow-robotar avfyrades mot Brjanskregionen i västra Ryssland.

Robotarna uppges ha träffat en kemisk anläggning som tillverkar militära komponenter.  

– En massiv robot- och flygattack genomfördes, inklusive användning av luftburna Storm Shadow-robotar, vilka framgångsrikt penetrerade det ryska luftvärnssystemet, framhåller den ukrainska generalstaben enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: ”Mycket svagare” – kraftigt ras i den ryska ekonomin

Nya sanktioner från USA

Under onsdagskvällen nås Ukraina av ytterligare ett efterlängtat besked.

USA kommer att införa nya sanktioner mot Ryssland, uppger landets finansminister Scott Bessent enligt AFP.

– Vi kommer meddela en betydande upptrappning av sanktionerna, säger Bessent enligt nyhetsbyrån.

De nya sanktionerna kommer att annonseras under eftermiddagen amerikansk tid eller tidigt i morgon.

LÄS OCKSÅ: Ryska bombplan ”förföljda”

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen