Kända klädmärken stoppas av svenska butiker

2024 10 19

Flera svenska butiker uppger att de slutat ta in vissa klädmärken.

Många butiksanställda i framför allt storstäder känner sig otrygga på grund av gängkriminaliteten, rapporterar SR.

I vissa butiker, framför allt i storstäder, har det lett till att man har slutat ta in vissa klädmärken.

Anledningen är att dessa märken anses vara populära bland just gängkriminella.

”Är lite obehagligt”

Det är bland annat en anställd på en butik på Mall of Scandinavia som berättar att man har satt stopp för klädmärken som tros locka gängkriminella.

– Jag har märkt att det klientelet kommer in på kvällen och betalar kontant, då kan vakterna ha gått hem, så det är lite obehagligt. Jag är ”all for” att ta bort kontanter, det hade känts tryggt, säger en anställd till radiokanalen.

Misstanken om att det handlar om gängkriminella grundar sig bland annat i att det ofta är unga killar med mycket stora summor kontanter, som visar särskilt intresse för vissa klädmärken.

Att vissa märkeskläder är särskilt populära bland gängkriminella har uppmärksammats flera gånger tidigare.

Märken som Gucci, Canada Goose och Haglöfs har pekats ut som extra populära i kriminella kretsar, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Frågan uppmärksammades också när den svenska regeringen meddelade att klädstil kan vara grund för att man blir visiterad av polis.

– Alla som går runt med Gucci-kopiakepsar är inte gängkriminella, men många gängkriminella bär Gucci-kopiakepsar, sade Martin Melin (L) enligt SVT.

Slutat ta emot kontanter

Förutom att vissa klädmärken stoppas så har en del butiker också slutat ta emot kontanter, enligt radiokanalen.

Louise Ryning, operativ chef för köpcentrumkedjan Unibail-Rodamco-Westfield som bland annat äger Mall of Scandinavia i Stockholm, bekräftar att de vill ha så lite kontantförsäljning som möjligt.

– Vi har en princip att våra platser ska vara kontantfria, och det är numera också ett standardkrav i våra hyresavtal. Och vi uppmuntrar alla dem som har äldre hyresavtal att inte ha kontanthantering om de inte har samhällsviktig verksamhet, och det står varje butik fritt idag att ta bort kontanthantering, säger hon till radiokanalen.

Foto: Artem Beliaikin

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötslig ukrainsk framgång på slagfältet

2025 08 26

En ukrainsk motattack i Pokrovsk har lyckats.

Ryssland fortsätter att trycka på i Donetsk.

Under den senaste tiden har många soldater skickats i Pokrovsk-riktningen.

Nu kommer dock uppgifter om en plötslig ukrainsk framgång på slagfältet, rapporterar Kyiv Post.

Plötslig framgång

Mitt i den ryska offensiven har de ukrainska styrkorna slagit tillbaka.

Ukrainska kombinerade motattacker har besegrat en rysk offensiv i den strategiska Pokrovsk-sektorn, återtagit förlorad mark och tagit fångar.

De ukrainska motattackerna, som inleddes under den senaste veckan och intensifierades under helgen, har tryckt tillbaka ryssarna och återtagit ungefär en tredjedel av den förlorade marken.

Blev för många

De flesta rapporter uppger att de försvarande ryska styrkorna uppgick till mellan 1 000 och 2 000 man och var numerärt underlägsna de ukrainska trupper som koncentrerats mot dem.

På tisdagen visar bilder och rapporter tillförlitliga bevis på att ukrainska styrkor hade tillfångatagit mellan tio och tjugo ryska krigsfångar.

Läs mer: ”Blir en kollaps” – skräckbesked för Putin

Ny rapport

Enligt en ny rapport från tankesmedjan Institute for the Study of War har ryssarna gett upp på att utnyttja hål som upptäcktes i den ukrainska försvarslinjen.

– Den ryska militärledningen har enligt uppgifter gett upp sina ansträngningar att utnyttja inbrytningen mot Dobropillya, efter att Rysslands infiltrationstaktik verkar ha misslyckats med att etablera bestående positioner inom denna inbrytning.

“Har misslyckats”

Tankesmedjan fortsätter.

– Ryska militärbloggares rapportering om inbrytningen nära Dobropillya har också minskat avsevärt de senaste dagarna och har istället skiftat tillbaka till att fokusera på aktivitet norr, öster och sydväst om Pokrovsk, menas det.

– Det tyder på att de ryska styrkorna har misslyckats med att konsolidera och utnyttja inbrytningen och skiftar sitt fokus tillbaka direkt på Pokrovsk.

Läs mer: Kan krossa Rysslands ekonomi – EU vädjar till Trump

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen


Mängder av butiker öppnar – ”Historisk comeback” i Sverige

2025 08 26

En konkursad kedja återöppnar nu många butiker.

Tidigare i sommar kom besked om att hälsokedjan Life gick i konkurs.

Sedan dess är det mycket som har hänt.

Det nybildade norska bolaget Life Norden AS, som ägs av Audun Holt och Kristian Fiala, har köpt konkursboet och satsar på kedjan.

Det rör sig om vad regionscheferna beskriver som en “historisk comeback”, rapporterar E-handel.

Mängder av butiker öppnar

Under det nya norska ägandet har 30 av Lifes butiker i Sverige redan återöppnat.

Planen är att återöppna majoriteten av de tidigare 79 butikerna i Sverige.

– Detta är en historisk comeback där vi tillsammans har lyckats rädda väldigt många av våra butiker, säger regionscheferna Jenny Järtby och Camilla Johansson.

– Vi är oerhört tacksamma och glada över att vi har kunnat behålla så många av våra skickliga kollegor genom denna process.

Separata organisationer

De nya ägarna kommer nu att driva kedjan som separata organisationer i Sverige och Norge.

Detta för att säkra närheten till marknaden.

Det återstår att se exakt hur många av de kvarvarande butikerna som återöppnas.

Läs mer: Stor upptäckt om Ica Maxis priser

Då kom beskedet

Det var den elfte juni som besked kom om Lifes konkurs.

Kedjan hänvisade då till stigande kostnader, pressade marginaler och förändrade konsumtionsmönster till följd av pandemin, inflationen och lågkonjunktur som anledningar till konkursen.

“Inte tillräckligt”

Thommy Nilsson, styrelseordförande Life, kommenterade beskedet vid tillfället.

– Life har under de senaste åren arbetat målmedvetet tillsammans med styrelsen, för att modernisera och effektivisera verksamheten, sade han i ett pressmeddelande.

– Vi har bland annat investerat i effektivisering och IT-system för att skapa en centralstyrd kapitalkedja. Trots omfattande försök att vända utvecklingen har insatserna tyvärr inte varit tillräckliga. 

Läs mer: Byggbolag går i konkurs

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen