SVERIGE: Ytterligare åtgärd efter skenande elpriser

2022 10 24

Eljätten Fortum kommer nu att erbjuda en försäkring för att skydda sina kunder mot skyhöga elräkningar.

En eluppvärmd standardvilla kan kosta mer än 15 000 kronor i månaden till vintern.

Det har satt stor press på elbolagen, som tvingas möta mängder med oroliga konsumenter, rapporterar Dagens Nyheter.

Kundtjänsterna är fullständigt nedringda. När september övergick till oktober hade Konsumenternas energimarknadsbyrå, som erbjuder oberoende rådgivning, hanterat 4 000 ärenden.

Lika många som under hela 2021.

– Många är oroliga över prisutvecklingen och för sin förmåga att betala. Det är inget snack om den saken, säger Thomas Björkström på Konsumenternas energimarknadsbyrå till DN.

Erbjuder försäkring

Det svåra läget har gjort att eljätten Fortum mejlat ut ett erbjudande till sina kunder.

En försäkring mot höga elräkningar vid händelse av att man blir arbetslös.

– Vi gör det här utskicket till vår kundbas för att tala om att vi har det här, att man känner att man vill ha den tryggheten, säger Carina Leinder, affärschef på Fortum, till DN.

Fortum försäkrar att det inte är ett försök att försöka tjäna pengar på folks oro.

– För vissa är det en viktig trygghet. För andra är det inte det, och det är ganska odramatiskt. Är det inte det så är det inte det, säger Per-Oscar Hedman, kommunikationschef på eljätten, till samma tidning.

Pressar ned inflationen

Hittills i oktober har det rörliga elpriset emellertid varit lägre än i september, vilket också bidragit till att pressa ned inflationen, rapporterar Sveriges Radio med hänvisning till uppgifter från TT.

Lägre gaspriser i Europa samt fördelaktigt väder för vind- och vattenkraft nämns som några anledningar.

Så görs även lägre elförbrukning och i viss mån minskad trafik i exportkablar.

Kostnadstak för energiavgiften

I fredags gav Svenska Kraftnät besked om ett kostnadstak på det som kallas för energiavgiften, någonting som kommer att få direkt effekt för de hushåll som drabbats allra värst av de höga priserna. 

– Hushåll i södra Sverige som värmer med el är de som påverkats mest av höga elpriser, och de är också de som kommer att påverkas mest av det som syftar till att lindra effekten av de höga elpriserna, säger Jakob Eliasson på Vattenfall till SR.

Åtgärden sätts dock in först 2023.

Elpriserna idag

Så här ser priserna ut idag, måndag, för respektive elområde enligt MälarEnergi.

- Elområde 1: 26,23-134,91 öre per kWh. 

- Elområde 2: 26,23-134,91 öre per kWh.

- Elområde 3: 26,23-139,21 öre per kWh.

- Elområde 4: 26,23-139,21 öre per kWh.

Foto: A. Metelev

Text: Redaktionen


27 juli 2026

Sämst mat i hela världen – svenskt favoritland sågas

2026 07 27

Mat- och restaurangupplevelsen är en avgörande faktor när svenskar bestämmer vart de ska resa.

Det framgår av en ny undersökning från Ticket. Enligt resebyrån uppger 33 procent att maten är så pass viktig att det påverkar valet av destination.

Fyra av tio svenskar är dessutom överens om vilket land som har det bästa köket: Italien.

Italien har länge varit en självklar matdestination och fortsätter att locka resenärer med allt från pasta och pizza till lokala delikatesser och vinregioner, säger Louise Jellvi, produktchef på Ticket, i en kommentar.

Turistmagnet i botten

Pizza, pasta och gelato tycks alltså gå hem hos svenska folket. 

Det gör däremot inte fish and chips, meat pie eller ägg och bacon.

Trots att över 800 00 svenskar besöker de brittiska öarna varje år, de flesta av dem turistmagneten London, rankas maten som den sämsta.

Uppenbarligen är det inte restaurangerna som lockar svenskarna till England.

– Samtidigt ser vi att matupplevelser spelar en allt större roll när svenskarna väljer resmål. För många är maten en viktig del av semesterupplevelsen och ett sätt att upptäcka destinationens kultur, säger Louise Jellvi.

Sist även i fjol

England hamnade sist på samma lista även förra året. Italien befäster samtidigt förstaplatsen. 

Klättrat på listan har dock Frankrike gjort, från en femteplacering i fjol till en andraplats i år. 

Noterbart är att USA fanns med på topp 10-listan över bäst mat i världen förra året men anses 2026 har näst sämst mat, efter England.

– USA håller sig också kvar på listan tack vare sitt varierade kök med influenser från hela världen, menade Ticket var skälet till placeringen 2025.

Länderna med bäst mat 2026:

  1. Italien
  2. Frankrike
  3. Japan

Länderna med sämst mat 2026:

  1. England
  2. USA
  3. Tyskland

Topp 10 bäst mat 2025:

  1. Italien
  2. Grekland
  3. Japan
  4. Sverige
  5. Frankrike
  6. Thailand
  7. Turkiet
  8. Spanien
  9. USA
  10. Mexiko

Källa: Ticket/Yougov/Sifo

Foto: A. Haney

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen