JUST NU: Viktig information till alla som ska köra i jul

2022 12 22

Flera faktorer utgör tillsammans potentiella risker på vägarna inför årets julfirande.

Årets julafton kan skapa ovanligt många problem i trafiken, rapporterar Expressen.

Det faktum att julafton i år infaller på en lördag innebär inte bara lediga bonusdagar som brinner inne – utan även att mycket av trafiken koncentreras till fredagen.

Dessutom ligger snö i luften och det kommer bli halt på vägarna.

– På fredagen kommer många åka till släkten och många reser ifrån storstäderna till runtom i landet. Då kör man på vägar som man kanske inte är van vid och långa sträckor, varnar Katarina Wolffram, presskommunikatör vid Trafikverket.

Uppmanar till förberedelse

Trafikverket uppmanar nu alla som ska ut och köra i jul att vara förberedda för en utmanande resa. Det gäller att ha bra däck och ta med sig extra spolarvätska om det är mycket slask.

Man ska även undvika de minsta vägarna om det går.

– Vi rekommenderar de stora vägarna. även om de är mest trafikerade så sväljer de mycket trafik och prioriteras både för plogning och för andra utryckningar. Det är alltid bättre att välja de stora vägarna, i den mån det är möjligt, säger Katarina Wolffram till Expressen.

Fyra tips

För tidningen listar Trafikverket ytterligare fyra tips på hur du ska framföra ditt fordon säkert under den hektiska jultrafiken:

- Kör utvilad

- Ta tid för pauser

- Håll hastigheten

- Håll avstånd till andra bila

"Lurigare på annandagen"

Kallare luft kommer att röra sig ned över landet imorgon, fredag. Nederbörd både i form av snö och regn lär resultera i svårigheter och haka i trafiken.

När snöfallsområdet drar upp över Norrland på annandagen och det klarnar upp och blir kallare i södra Sverige blir risken ännu större med tanke på väderomslagen.

När det klarnar upp kan det bli halt. På julafton blir det minusgrader men ganska torrt väder, det bildas inte så mycket ny halka men kan ändå vara halt. Det är ju vinterväder. På annandagen är det mer lurigt då vi har det här gränslandet mellan nederbörd och kyla, säger SMHI:s meteorolog Linnea Rehn Wittskog till Dagens Nyheter.

Många går miste om vit jul

Någon vit jul för hela svenska folket lär det inte bli tal om. Det har inte skett sedan 2010, även om det var nära förra året. I år lär alla som bor på den södra halvan av landet få räkna med en regnruskig och grön jul.

– Det är inte så vanligt med vita jular i hela landet, konstaterar Linnea Rehn Wittskog.

LÄS MER: Ruskigt besked lagom till julafton

Foto: S. Sammy

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen