Veterinärer varnar för “ny” hundsjukdom – måste anmälas

2024 11 04

Jordbruksverket och flera veterinärer varnar för att en nygammal sjukdom kan vakna till liv i Sverige.

Egentligen utrotades virussjukdomen från Sverige redan på 1800-talet.

Men nu riskerar den otäcka smittan, som även kan drabba människor, att göra comeback.

Det menar flera veterinärer som kräver hårdare regler för när man ska anmäla misstänkt rabies vidare till myndigheterna, rapporterar Sveriges Radio.

Rabies måste anmälas

Det främsta skälet till att man flaggar för rabies är att smittan riskerar att komma tillbaka till Sverige genom olagliga smuggelhundar.

Om en veterinär fattar misstanke för rabies måste det anmälas, eftersom sjukdomen är anmälningspliktig.

Det krävs dock att hunden visar symtom alternativt kommer ovaccinerad från ett område med mycket rabies – enbart det faktum att hunden blivit smugglad in till Sverige med falska papper är inte tillräckligt.

– Det som är otäckt med rabies, att de kan ha det, de kan ha blivit smittade men inte visar några symtom. Och de kan komma flera månader senare, säger distriktsveterinären Hanna Olsson till P1-programmet Kaliber.

Kräver nya regler

Exakt hur stort smuggelproblemet är finns det inget konkret svar på. Ett par hundra hundar stoppas vid gränsen varje år, men sannolikt är mörkertalet stort.

Nu vill veterinärer ha större möjligheter – och skyldigheter – för att kunna anmäla även utan symtom. Till exempel vid misstanke om falskt pass.

Jordbruksverket är inne på samma linje.

 Vi skulle vilja se en tydligare reglering i lag här som underlättade för veterinären i fråga, säger Simon Löfgren, enhetschef på djurinförselenheten på myndigheten, till Kaliber.

"Allvarliga konsekvenser"

Rabies är en dödlig virussjukdom som kan drabba alla varmblodiga däggdjur. Det inkluderar även människor.

Sjukdomen förekommer inte längre i Sverige, och enligt Statens veterinärmedicinska anstalt är det mycket viktigt att det förblir så.

Om rabies introduceras i svensk natur så kan smittan kvarstå och spridas över landet. Detta skulle få allvarliga konsekvenser för både människors och djurs hälsa och livskvalitet, framhåller myndigheten.

Rabies är särskilt vanligt i Afrika och Asien. Enligt WHO dör 59 000 människor varje år i rabies. Sedan 1970-talet har bara två fall rapporterats i Sverige, i båda fallen hade personerna smittats av hundar vid utlandsresa.

Foto: R. Larsson

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 maj 26

Avgift införs – när du tar ut kontanter

2026 06 06

Hos vissa bankomater i Sverige kommer en avgift att införas under sommaren.

Kontantfrågan är alltjämt het i Sverige.

Det är många som uttrycker sitt stöd för att stärka kontanternas roll i samhället.

Men bankomatföretaget Kontanten, som har 450 uttagsautomater runt om i landet, menar att ingen vill ta ansvar.

Framöver kommer en avgift att införas för att ta ut kontanter från Kontantens uttagsautomater.

Inför avgift

Avgiften debiteras per uttag och baseras på uttagsbeloppet.

Detta kommer att gälla från och med i sommar:

100–200 kr: 15 kr

300–1 000 kr: 20 kr

1 100–2 000 kr: 25 kr 

Det framgår emellertid inte något exakt datum för när avgifterna kommer att börja tas ut.

“Sista utväg”

I en debattartikel framhåller Kontanten att ekvationen inte längre går ihop.

– Efter långvariga försök till dialog förbereder vi nu som en sista utväg införandet av avgifter på kontantuttag i vårt nätverk av uttagsautomater, med planerad start under sommaren 2026. Detta är inte en utveckling vi önskat se, framhåller de i Aftonbladet.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

“Många negativa”

Marcus Liljeblad, Kontantens country manager i Sverige, berättar att det har kommit negativa reaktioner.

Men han menar också att andra är mer förstående.

– Det är naturligtvis många kunder som är negativa till att behöva betala, så har det absolut varit, säger han till DN.

– Samtidigt har andra haft förståelse för att det kostar pengar att upprätthålla detta och att alternativet på sikt skulle riskera att bli färre uttagsautomater.

Kommer synas

Avgiften kommer alltid att visas i automaten innan uttaget genomförs. 

Man kommer att få möjlighet att godkänna eller avbryta transaktionen innan uttaget slutförs. 

Bankomat – som har 1 200 automater i landet – ska inte ha några planer på att börja ta ut en avgift vid uttag.

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen