SVERIGE: Varning inför influensasäsongen

2022 11 09

Årets säsongsinfluensa kan slå extra hårt och riskgrupper befaras vara extra utsatta när influensasäsongen närmar sig.

Anledningen är att immuniteten försämrats under pandemiåren då många isolerade sig på grund av smittorisken, rapporterar SR Ekot.

"Extra viktigt"

Bengt Wittesjö, smittskyddsläkare i Blekinge, framhåller att det är extra viktigt att skydda sig mot influensan i år.  Även om influensavaccinet inte ger ett hundraprocentigt skydd så lindrar det symtomen och skyddar mot allvarlig sjukdom.

– Risken är att vi har en lägre immunitet och då är risken större att det är fler som blir sjuka. Den stora nyttan med vaccinet är att man kan minska risken väsentligt för att drabbas av en allvarlig sjukdom, säger han till SR.

Vaccinationen har dragit igång

Folkhälsomyndigheten har inlett den allmänna vaccinationen mot säsongsinfluensan.

– Vaccinet rekommenderas främst till riskgrupperna, det vill säga de som riskerar att bli allvarligt sjuka: gravida, personer som är 65 år eller äldre samt personer med vissa kroniska sjukdomar såsom kronisk hjärt- eller lungsjukdom, framhåller myndigheten.

Allmän  influensavaccination av riskgrupper påbörjas i hela landet den 8 november. Personer i riskgrupper kan även få en påfyllnadsdos av vaccin mot covid-19. 

– Det är viktigt att personer i riskgrupper får skydd mot både säsongsinfluensa och covid-19 eftersom båda virusen kan orsaka svåra infektioner. Vaccination är det bästa sättet att få skydd mot allvarlig sjukdom och död för personer som tillhör en riskgrupp, säger AnnaSara Carnahan, epidemiolog på Folkhälsomyndigheten.

Kan bli intensivt

Enligt Folkhälsomyndigheten är det för tidigt för att säga hur säsongens influensaepidemi kommer att utvecklas, men det finns en betydande risk för att den blir svårare än tidigare år.

– Spridningen av influensa har varit relativt låg i Sverige de senaste tre vintrarna, vilket betyder att fler nu är mottagliga för att smittas och insjukna. För de flesta går infektionen över av sig själv efter en veckas feber, muskelvärk, hosta och snuva eller som en lindrigare förkylning. Men en del personer drabbas hårdare, skriver myndigheten.

AnnaSara Carnahan rekommenderar personer att stanna hemma vid symptom.

– Influensa, covid-19 och andra luftvägsinfektioner kan ge samma symtom. Det är viktigt att stanna hemma om du känner dig sjuk med symtom som snuva, hosta, feber och muskelvärk. På det sättet minskar vi smittspridningen av de olika virus som cirkulerar.

Fakta vaccination mot säsongsinfluensan

  • Den allmänna vaccinationen mot säsongsinfluensa startade den 8 november. Fram till den 4 december prioriteras vaccination av riskgrupper.
  • För personer i riskgrupper är vaccinationen mot influensa kostnadsfri. Om det är aktuellt med en påfyllnadsdos vaccin mot covid-19 kan den ges samtidigt som influensavaccinet i de flesta situationer.
  • Samtliga personer på särskilda boenden för äldre (SÄBO) erbjuds precis som förra året ett förstärkt influensavaccin.
  • Från och med den 5 december kan personer som inte ingår i de prioriterade grupperna erbjudas vaccination.
  • Källa: Folkhälsomyndigheten

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen


7 november 2025

Handla inte på tisdag – svenska folket uppmanas

2025 11 07

Sedan ett par år tillbaka har en ny shoppingdag etablerats i Sverige.

På tisdag, den 11 november, infaller dagen som fått namnet "Singles Day”.

Från början kommer fenomenet från Kina och har de senaste åren fått stort genomslag även i Sverige, inte minst inom e-handeln.

Elgiganten kallar dagen för “världen största shoppingdag”.

– Vad få vet är att Singles Day är större än Black Friday när det kommer till försäljning online. Black Friday, som är västvärldens största shoppingdag, är alltså mindre än Singles Day, framhåller Elgiganten inför tisdagen.

"Rådet är att vänta"

Flera butiker hakar på teknikjätten inför kommande vecka. Mängder med erbjudande utlovas.

Men det är frestelser som konsumenter dock inte bör falla för, enligt Johan Selin, vd på rabattcommunityt Dealguru.

Hans råd är att undvika att handla på Singles Day och istället ha is i magen till andra reor.

– Vill du spara pengar på större inköp är mitt råd att vänta. Även om det går att hitta rabatter under Singles Day är det först under Black Week som de riktigt stora fyndchanserna dyker upp, har Johan Selin tidigare uttryckt.

LÄS MER: Svensk fotbollsklubb går mot konkurs – efter 119 år

Nobbas av konsumenterna

Svenska konsumenter tycks i allmänhet hålla med.

Enligt en undersökning från Dealguru som gjordes inför förra årets Singles Day uppgav 84 procent av de tillfrågade att Singels Day är överskattat och att man hellre väntar till Black Week.

Men det går att fynda nischade varor, exempelvis inom julkategorin.

Adventskalendrar är ett bra exempel på något man kan passa på att köpa under Singles Day. Väntar man till Black Friday, som i år infaller först den 29 november, kan det vara för sent. Man riskerar att varorna är slutsålda eller att leveranserna försenas, vilket kan förstöra hela upplevelsen av en adventskalender, säger Johan Selin.

LÄS OCKSÅ: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: Axfood resp Jonas Leupe

Text: Redaktionen


Hälsoministern vädjar till hela världen att sluta: “giftigt”

2025 11 07

I somras utfärdade USA nya rekommendationer för vaccin.

Konserveringsmedlet tiomersal skulle förbjudas i influensavaccin, löd beskedet.

Det nya rådet “chockade” vetenskapsvärlden.

En förändring som sannolikt kommer att chockera det globala medicinska och vetenskapliga samfundet och eventuellt påverka framtida vaccintillgänglighet, uppgav The Guardian vid tillfället.

Uppmanar världen

Nu vänder sig USA:s hälsominister Robert F. Kennedy Jr till hela världen.

Han vädjar till jordens alla länder att sluta använda det påstådda “dödliga nervgiftet” i vaccin.

– Nu när USA har tagit bort kvicksilver från alla vaccin uppmanar jag alla globala hälsovårdsmyndigheter att göra detsamma, för att säkerställa att inget barn, någonstans i världen, någonsin utsätts för detta dödliga nervgift igen, framhåller RFK Jr i ett inlägg på X.

"Risken med influensa mycket större"

Det nya förbudet i USA har kritiserats.

Cody Meissner, professor i pediatrik vid Dartmouth's Geisel School of Medicine, var den enda i RFK Jr:s panel som röstade nej till förändringen.

– Risken med influensa är så mycket större än den, så vitt vi vet, obefintliga risken med tiomersal, har han sagt till The Guardian.

– Jag skulle avsky om folk inte får influensavaccin eftersom det enda tillgängliga preparatet innehåller tiomersal. Jag tycker det är väldigt svårt att rättfärdiga.

LÄS OCKSÅ: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

FHM: inga skadliga effekter

Folkhälsomyndigheten i Sverige har framhållit att det inte finns några påvisbara negativa effekter av tiomersal. 

Läkemedel som använder tiomersal som konserveringsmedel innehåller cirka 25 mikrogram kvicksilver, vilket motsvarar 2-3 portioner insjöfisk. När vacciner innehåller restmängder av tiomersal är mängden vanligtvis cirka 50-1000 gånger lägre, förklarar myndigheten.

Vaccinmotståndare har i årtionden lyft frågan om konserveringsmedlet, som använts i vacciner i nästan hundra år.

I början av 2000-talet togs tiomersal bort från majoriteten av barn- och vuxenvaccin som en försiktighetsåtgärd. Beslutet fick kritik av experter som menade att det skickade blandade signaler då konserveringsmedlet inte har några påvisbara skadliga effekter.

LÄS MER: USA kan tvingas betala 90 miljarder dollar

Foto: White House Intern Photo by Jack Power

Text: Redaktionen