Varning för ”extremt hot” i Tyskland
2021 07 29
Tyska myndigheter går ut med en varning om ”ett extremt hot" och uppmanar allmänheten att stanna inomhus efter en stor explosion vid en industripark för kemiföretag i staden Leverkusen. Flera har skadats och ett antal personer saknas.
Det uppger nyhetsbyrån AP och det är Tysklands motsvarighet till Myndigheten för samhällsskydd och beredskap som utfärdar varningen enligt tyska nyhetsbyrån DPA.
En jättelik rökpelare ses stiga mot skyn i staden som ligger cirka 2 mil norr om Köln. Polisen uppger att flera personer har skadats enligt ARD.
Orsaken till explosionen är okänd och räddningstjänster och gifthanteringsgrupper har sänts till platsen enligt AP.
Polisen i Köln uppmanar alla att stanna inomhus och varnar allmänheten för att bege sig till området. Flera motorvägar har stängts av rapporterar nyhetsbyrån.