JUST NU: Vaccinskeptisk sajt attackerade Folkhälsomyndigheten

2022 07 15

Uppgifterna om de nästan 800 barnen har publicerats på en vaccinkritik hemsida.

Det var igår som Folkhälsomyndigheten själva gick ut med att de hade polisanmält ett misstänkt dataintrång.

Känsliga uppgifter om drygt 800 barn under 12 år hade stulits och publicerats på en annan hemsida.

Uppgifterna innehöll datum för vaccinering mot covid-19, vilket slags vaccin de tagit och delar av deras personnummer.

Drivs av vaccinskeptiker

Nu visar det sig att personuppgifterna har hamnat på en sida som drivs av vaccinskeptiker, avslöjar Dagens Nyheter.

Domänen registrerades i januari det här året, men samtliga av hemsidans artiklar är publicerade i juli. 

Kopplar vaccin till missfall

Kritisk information om vaccin framgår i innehållet, skriver DN.

På sajten framställs också falsk information som kopplar coronavaccinet till en “explosionsartad ökning av missfall, cancer och barn som föds utan immunförsvar”.

Kravet: Ställ FHM inför rätta

Personerna som ligger bakom hemsidan har även ett annat budskap.

De kräver att Folkhälsomyndigheten ska ställas inför rätta för “vad de gjort mot svenska folket”.

Utredningen mot angreppet bedrivs med hög prioritet och sköts av Nationellt it-brottsceentrum på den Nationella operativa avdelningen, NOA.

Polisen maktlösa

Polisen är dock maktlösa i frågan om att ta ned informationen på hemsidan.

Det finns ingen juridisk grund för polisen att stänga ned tillgången till personuppgifterna.

– Det är inte vi som bestämmer. Internet är ju fritt, som bekant, och polisen har ingen möjlighet att stänga ned den här hemsidan, säger Patrick Cordner, chef på IT-brottscentrum.

Han tillägger:

– Det vi kan göra är att be de som “hostar” sidan att ner det.

FHM fåordiga

Folkhälsomyndigheten är hittills fåordiga kring angreppet och hänvisar till den förundersökningssekretess som präglar utredningen.

– Vi ser mycket allvarligt på detta. Vi utreder nu händelsen, i samverkan med andra myndigheter, för att få reda på vad som har hänt, uppgav Lisa Brouwers, avdelningschef på Folkhälsomyndigheten, i ett pressmeddelande i går. 

Vaccin godkänt för femåringar

Enligt samma pressmeddelande ska uppgifterna härstamma från det Nationella vaccinationsregistret som ligger under FHM:s ansvarsområde.

Myndigheten rekommenderar allmän vaccination från och med 12 år, men det finns i flera fall medicinska skäl varför barn även yngre än så har vaccinerats.

Covid-19-vaccin i Sverige är godkända för användning från 5 års ålder, framhåller FHM.

Foto: L. Villasmil

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Ny regel när du handlar i matbutik – gäller från 1 juli

2026 06 20

Möjligheten att betala i matbutiken förbättras.

Från och med den 1 juli sker en regeländring som ska göra det lättare att betala i matbutiken.

Ändringen sker efter ett initiativ från Riksbanken.

Då kan du betala

Från den 1 juli blir det möjligt att göra betalningar med betalkort – även om internetkopplingen till banken har gått ner.

Riksbanken har kommit överens med bankerna, handeln och kortföretagen att så kallade offline-betalningar ska bli möjliga när man vill köpa exempelvis mat, medicin och drivmedel, rapporterar SR.

– När datakommunikationen går ner, då genomförs det här köpet helt enkelt inte online, utan det kommer istället lagras i ett offline-läge i betalterminalen tills datakommunikationen kommer igång igen, och köpet då så att säga rasslar igenom, säger Maria Lundström, enhetschef på Riksbanken, till radiokanalen.

Köp när internetkopplingen till banken ligger nere kommer att bli möjliga om du har ett betalkort med ett chip.

Offline-betalningar ska gå att göra under en vecka för sammanlagt några tusenlappar.

LÄS OCKSÅ: SWEDBANK: Lägre priser i sommar - orsakar rusning

”Störningar när man minst önskar det”

I matbutikerna ser man positivt på förändringen.

– Ur en beredskapssynpunkt, där vi står just nu i samhället så är det en jätteviktig del för att vi ska kunna ta betalt vid eventuella kriser och vad som helst som än kan hända. Ofta när det sker störningar så är det ju när det är som minst önskat, kan man säga, säger Viktoria Rubin, som driver en matbutik utanför Karlskrona.

90 procent av betalningarna i matbutiker görs idag med betalkort, enligt siffror från Riksbanken. Bara 5 procent av kunderna betalar kontant.

Möjligheten till offline-betalningar ses därför som en viktig beredskapsfråga. Riksbanken vill öka motståndskraften vid störningar i det digitala betalningssystemet.

”En milstolpe” i beredskapsarbetet

I oktober förra året meddelade man därför att offline-betalningar ska göras möjliga, och den 1 juli blir förändringen verklighet.

– I Sverige betalar vi i hög grad digitalt och användningen av kontanter är låg. Att allmänheten ska kunna betala med kort för exempelvis livsmedel och mediciner även vid avbrott i datakommunikationen, det vill säga offline, är en milstolpe i vårt intensifierade arbete med att stärka beredskapen, sade riksbankschef Erik Thedéen i ett uttalande när nyheten presenterades.

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA - hamnar en plats före

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


20 juni 2026

Sibirien under attack

2026 06 20

Sibirien har attackerats på lördagen.

Ukraina fortsätter att genomföra stora attacker långt inne i Ryssland.

På lördagen har Sibirien attackerats – och lokala invånare vittnar om stora explosioner.

Explosioner vid viktig anläggning

Ukraina uppges under lördagen ha riktat en drönarattacket mot oljeraffinaderiet i staden Tyumun i västra Sibirien.

Staden och det viktiga raffinaderiet är beläget 1 900 kilometer från Ukraina, rapporterar Kyiv Post.

Guvernören för Tyumenregionen, Alexander Moor, gick vid middagstid ut med en drönarvarning.

13.36 uppgav han att attacken hade avvärjts, men uppgifterna motsägs av vittnesmål från lokala invånare och oberoende medier.

– Akutspecialister arbetar vid vrakplatsen. Enligt preliminära uppgifter skadades inte fabriken och de anställda har evakuerats. Jag håller situationen under personlig kontroll, meddelade Moor.

Men enligt oberoende medier och invånare i Tyumen ska Ryssland inte alls ha lyckats avvärja attacken.  

Invånare i det distrikt där raffinaderiet ligger hörde minst två explosioner, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Putin måste dö"

Största raffinaderiet i västra Sibirien

Samtidigt sprids också bilder från ögonvittnen, som visar hur rök stiger från den viktiga anläggningen.

Videor från lokalbefolkningen visar också hur ett stort antal brandbilar åker mot fabriken.

Oljeraffinaderiet i Tyumen är den största anläggningen för oljebearbetning i västra Sibirien, enligt tidningen.

Det har en årlig raffineringskapacitet på över 7 miljoner ton.

Ukraina kan alltså ha lyckats med ännu ett tungt slag mot den ryska oljeindustrin.

Samtidigt attackerar Ukraina också på flera andra håll, enligt rapporter.

Attacker mot det ockuperade Krym

Attacken i Sibirien ska ha ägt rum samtidigt som Ukraina genomförde en serie andra drönarattacker.

Dessa var riktade mot logistiska rutter och energiinfrastruktur i det ockuperade Krym samt i regionerna Kherson och Zaporizjzja och i Rysslands Belgorod-region, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Moskva brinner - explosioner över hela huvudstaden

Foto: President of Russia Office resp J Kingma

Text: Redaktionen